הפתעה: רוב היצואנים אופטימיים לגבי המשך צמיחת היצוא

למרות האופטימיות בענף - על רקע החשש מהמצב הכלכלי החלו חלק מהיצואנים להיערך לצמצום הפגיעה - 12% מהם דיווחו כי יקטינו את מספר המועסקים בחברתם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מסקר שערך מכון היצוא בקרב כ-100 יצואנים קטנים ובינוניים בסוף השבוע עולה, כי 52% מהיצואנים מציינים את הירידה בביקושים כנושא המטריד אותם ביותר. 14% ציינו את הפגיעה בריווחיות ובתזרים המזומנים כנושאים המטרידים ביותר. 72% מהיצואנים חוששים כי יידרשו על ידי הלקוחות בחו"ל להוריד מחירים.

עוד עולה מהסקר כי 86% מהיצואנים צופים שבשנה הקרובה ייתקלו בבעיה של מימון פעילות היצוא, מהם כ-34% חוששים מכך במידה רבה. 53% מהיצואנים חוששים כי על רקע המצב הכלכלי העולמי, לקוחותיהם ייקלעו לקשיים ויתקשו לשלם עבור סחורות ושירותים שסופקו. 65% מהיצואנים צופים כי ריווחיות החברה תפגע בשנה הבאה עקב המצב הכלכלי העולמי.

רמזי גבאיצילום: עופר וקנין

על רקע החשש מהמצב הכלכלי, החלו חלק מהיצואנים להערך לצמצום הפגיעה - 12% מהם דיווחו כי יקטינו את מספר המועסקים בחברתם. עם זאת, כ-30% דיווחו כי הם אינם יודעים כעת אם תוקטן מצבת כח האדם.

על אף ממצאי הסקר, 64% מהיצואנים מעריכים כי היצוא של חברתם יגדל בשנת 2012 לעומת 2011. לעומתם, 17% מהיצואנים צופים כי היצוא של חברתם בשנת 2012 יסתכם ללא שינוי ושיעור דומה צופה כי היצוא יקטן.

בבואם לתאר את "מצב הרוח העסקי" ציינו 83% מהיצואנים כי הם אופטימים, ואילו 17% בחרו במילה פסימיות בנוגע לפעילות היצוא של חברתם.

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא אמר, כי "ממצאי הסקר עולים בקנה אחד עם נתוני היצוא בחודשים האחרונים המצביעים על הירידה החדה ביותר ביצוא שנרשמה בשלוש השנים האחרונות". לדבריו, היצואנים הקטנים והבינוניים מתקשים להתמודד לאורך זמן עם המשבר המתמשך בכלכלה העולמית. גבאי קרא לממשלה להעמיד כלים לעידוד היצוא ובין היתר להגדיל את קרן השיווק ליצוא להיקף שנתי של 200 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker