לא מספיק יקר? "המוכרים ינצלו את העלאת המע"מ והאינפלציה תחרוג"

העלאת המע"מ ב-1% תייקר את המוצרים בשיעור גבוה יותר ותיכנס לתוקפה כבר באוגוסט, כך צופה רון אייכל, הכלכלן הראשי של מיטב ■ "נתניהו החליט לפעול מהר בכדי למנוע הורדת דירוג לישראל"

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

ביום שני הקרוב צפויה הממשלה לאשר שורה של העלאות מס וראש הממשלה בנימין נתניהו יצטרך להכריע בין חבילות שונות שיציע האוצר. החלופות המרכזיות העומדות על הפרק הן העלאת המע"מ ב-1% מצד אחד והעלאת מס על סיגריות, מוצרי טבק אחרים ואלכוהול מצד שני.

"נראה כי חתום וגמור עם ראש הממשלה שעליו לפעול ודי מהר, בכדי להחזיר את השפיות לתקציב ובכדי למנוע הפחתת דירוג של ישראל", אומר רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות מיטב. בשל הדחיפות של הדברים, הוא מעריך שהעלאת המסים תיכנס לתוקפה כבר בתחילת אוגוסט.

אילוסטרציה. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה צילום: דן קינן

במידה שראש הממשלה יחליט להעלות את המע"מ, כותב אייכל, מדד המחירים בצרכן צפוי לעלות ב-12 החודשים הקרובים ב-3.1% - רמה גבוהה מהרף העליון של יעד בנק ישראל.

"למרות שלא כל פריטי המדד נושאים מע"מ (כגון, שכר דירה), לפי ניסיון העבר מנצלים המוכרים את המנוף ומעלים את מחירי המוצרים מעבר לעליית המע"מ", מסביר אייכל. לעליית המע"מ, יש לציין, יצטרפו גם הפיחות בשער השקל ועליית מחירי הנפט והסחורות החקלאיות בעולם. כל אלו יביאו ללחצים אינפלציוניים, כאשר באוגוסט לבדו צופה אייכל עליית של 1% במדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker