ראש אגף תקציבים באוצר על הגזירות: "אי אפשר גם, גם וגם"

על רקע דיוני התקציב, גל הרשקוביץ מבהיר כי אי אפשר "גם לא להגדיל את ההכנסות, גם להיות בגרעון נמוך וגם לשמור על חוב נמוך" ■ "דרושות כמה פעולות מיידיות במטרה לשמור על מסגרת ההוצאה וכדי שלא לחרוג במידה מסוכנת מיעד הגירעון

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"אי אפשר לנהל מדיניות של גם, גם וגם. גם להגדיל את ההוצאות בתקציב, כמו כבאים, גדר ביטחון, חינוך ותשתיות (ללא הפחתת סעיפים אחרים), גם לא להגדיל את ההכנסות, גם להיות בגרעון נמוך וגם לשמור על חוב נמוך" - כך אמר היום (ד') ל-TheMarker הממונה על התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, על רקע דיוני התקציב האינטנסיביים המתקיימים בימים האחרונים בין משרד רה"מ ומשרד האוצר. לדברי הרשקוביץ, "מדיניות כזו תוביל בהכרח למשבר כלכלי, לפגיעה באמינות הפיננסית ולפגיעה באמינות הממשלה. היא תוביל למשבר פיננסי חמור כמו שחווינו בשנות ה-80 וב-2003".

לדברי ראש אגף תקציבים, "מדינות מפותחות כמו ספרד, פורטוגל, איטליה, שחיו בגירעונות ובחובות גבוהים, הגיעו למשבר פיננסי, על סף פשיטת רגל, שמוביל לעלויות מימון עצומות, כשבסופו של דבר האזרחים משלמים את מלוא המחיר ובמזומן, בקיצוצים קשים במערכות רווחה, פיטורים, הפחתות חדות בשכר, והעלאות מסים חדות. אל מול המשבר הכלכלי והפיננסי בעולם המשק הישראלי, עד כה, נשרט בלבד. ללא צעדים מיידים, השריטה עלולה להגיע לידי שבר חמור. המדיניות הנכונה היא להסתכל בצורה מפוכחת אל מול המציאות ולנקוט מיד בכל הצעדים המתחייבים".

גל הרשקוביץצילום: תומר אפלבאום

לדברי הרשקוביץ, בתקציב 2012 דרושות כמה פעולות מיידיות במטרה לשמור על מסגרת ההוצאה וכדי שלא לחרוג במידה מסוכנת מיעד הגירעון. צעדים אלו גם יצמצמו במידה מסוימת את הבעיות ל-2013, אם כי חלק גדול מהבעיות ל-2013 לא יפתרו, ויהיה צורך במהלך נוסף כדי לפתור אותם.

הרשקוביץ הדגיש כי התוכנית שתוגש לממשלה ביום שני היא פרי מאמצים משותפים של לשכת ראש הממשחה והאוצר. לדבריו, תקציב 2013 צריך להיות תקציב תומך צמיחה וצמצום פערים חברתיים. יעדים אלו מחייבים, מתן עדיפות, לנושא ההון האנושי (חינוך), תעסוקה, תשתיות פיסיות ותחבורה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker