איך ייראה רכב הקרב העתידי של צה"ל? התכנון יצא לדרך

ייבחנו שילוב של טנק ונגמ"ש, תותחים מתקדמים ומערכות מיגון והתקפה חדשניות

אורה קורן
אורה קורן

משרד הביטחון החל לתכנן את רכב הקרב העתידי של צה"ל, במטרה להשיקו סביב 2020. בינתיים, החלה העבודה על השלבים הראשונים של אפיון הצרכים והתכנון במינהלה משותפת, הכוללת נציגים ממינהל פיתוח תשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) ומינהלת טנק המרכבה (מנת"ק). בראש המינהלה המשותפת עומדים ראש מנת"ק, ירון לבנת, ודידי בן יואש, לשעבר מנהל בית הספר לשריון, שעבד גם עם רפא"ל בשיווק מערכת ההגנה האקטיבית לטנק מרכבה 4, "מעיל רוח".

ההערכות בקרב מקורות מקורבים למערכת הביטחון הן, שמשרד הביטחון מכוון לתוכנית האמריקאית ליצירת רכב הקרב העתידי (FCS). התוכנית האמריקאית הושקה לפני שנים בשיתוף התעשיות הביטחוניות האמריקאיות הענקיות, אולם לא הניבה עדיין תוצאות סופיות.

צילום: רפאל

על פי המקורות, צפוי כי תיבחן האפשרות לשלב ברכב העתיד יכולות של טנק ושל רכב קרבי משוריין (רק"מ), עם תותח שניתן לפירוק. המערכות הטכנולוגיות על רכב העתיד יהיו מתקדמות מבחינת הגנה והתקפה ויכללו הגנה אקטיבית, שעיקרה זיהוי איום ופיצוצו באוויר, ופסיבית, שעיקרה מיגון בסיסי של הרכב מפגיעת מוקש, לדוגמה. המערכות ישדרגו את התיאום בין הטנקים בשטח ובינם למערכות השליטה והבקרה בשטח ובעורף. בעבר עלה רעיון לייצר כלי רכב לא מאוייש, אולם המקורות הטילו ספק באפשרות שהחזון העתידני ימומש כבר בעשור הקרוב ככלי מרכזי בשימוש צה"ל.

בתהליך הפיתוח ישולבו התעשיות הביטחוניות הרלוונטיות, בהן תעש, שפיתחה למרכבה 4 את התותח ומערכת המיגון הבסיסית, רפאל שמרכבה 4 צוייד במיגון האקטיבי שלה "מעיל רוח", פלסן סאסא המתמחה במיגון כלי רכב וחברות נוספות.

נראה כי בצה"ל מעריכים, שלמרות שינוי זירת הקרב העתידית, המעבר להתמקדות בהתקפה על העורף ושימוש במערכות "מעופפות", של טילים מיירטים מרחוק ולוויינים ומטוסים ללא טייס שיכולים "להתאבד" על המטרה - עדיין לא אבד הכלח על רכב שטח מרכזי שישמש את כוחות היבשה מול איומים המחייבים כניסה מאסיבית לשטח האוייב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ