עובדי תעש פוצצו שיחות ההפרטה; האוצר לא העביר כסף למשכורות - חדשות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עובדי תעש פוצצו שיחות ההפרטה; האוצר לא העביר כסף למשכורות

העובדים מבקשים מראש הממשלה להתערב כדי שמשרד האוצר יזרים עשרות מיליוני שקלים לחברה; העובדים מתנגדים למעבר לנגב ולשינוי מבני

6תגובות

עובדי תעש "פוצצו" בימים האחרונים את המגעים להפרטת החברה שנוהלו עם משרד האוצר - כך מסרו היום מקורבים למגעים. לדבריהם, העובדים חזרו בהם מהסכמות קודמות לעבור לנגב החל משנת 2018 והם מסרבים לשינוי המבנה הארגוני של החברה שנועד לייעל את עבודתה.

על רקע זה, לא קיבלו היום העובדים הזרמה בסך עשרות מיליוני שקלים ממשרד האוצר לתשלום שכרם. הממשלה מממנת בשנה וחצי האחרונות את שכר העובדים בסכום מצטבר של 400-300 מיליון שקל. תעש היא חברה מפסידה שמתקשה בשנים האחרונות בתשלום שכר לעובדיה.

תעש

לדברי המקורות, חילוקי הדעות בשתי סוגיות אלה עם העובדים מעכבות את תהליך ההפרטה לאחר שהמגעים בין משרד האוצר למשרד הביטחון נמצאים בשלבים אחרונים. משרדי הממשלה הסכימו כמעט לחלוטין על נוסח צו האינטרסים החיונים, שיקבע, בין השאר, מי זכאי להשתתף במכרז. עוד הוסכם כי החטיבה הרגישה בתעש, גבעון, תהפוך ליחידת סמך של משרד הביטחון ותכלול כמאה עובדים. בנוסף, משרד הביטחון יזרים מידי שנה 350-300 מיליון שקל למימון קוים של תחמושת כבדה שהוא מעוניין שהחברה תחזיק למצבי חירום, אף שהם לא רווחיים.

היום בצהריים פרסמו העובדים והנהלת תעש הודעות נפרדות שהופצו בו זמנית. עובדי תעש ציינו, כי "פקידי האוצר בגיבוי הנהלת תעש מנסים לגזול את אדמת תעש השווה מילארדים מבלי להבטיח לעובדים המשך תעסוקה ורשת ביטחון. האינטרס של ראשי האוצר הוא לדאוג לקרקע זמינה עבור המיליארדרים של מדינת ישראל, גם אם זה בא על חשבון פרנסתן של אלפי משפחות שייאלצו להישאר ללא עבודה ובחשש קיומי לגורלן. אנו דורשים מראש הממשלה להתערב ולהבטיח את תשלום המשכורות לעובדים ולא להפוך את עובדי תעש לבני ערובה של פקידי האוצר המנסים לגזול באלימות את זכויות העובדים"

הממשלה מבטיחה לעובדים במסגרת תהליך ההפרטה מיליון שקל לכל עובד שיפרוש בשלב ההפרטה הראשון או לאחר ההפרטה. מדובר ב-950 עובדים בשלב הראשון וב-1,080 עובדים בשלב השני. בנוסף, לעובדים שישארו הובטחה תוספת שכר בגין תוספות של עובדי מדינה שנשללו מהם בשנים האחרונות.

בתגובה נמסר מהנהלת תעש, כי "תשלום משכורת חודש יוני של עובדי תעש מתעכב בשלב זה בשל אי השלמת ההסכמים בין משרד האוצר, ההסתדרות, הנהלת תעש וארגון העובדים, המשהה כרגע העברת סיוע כספי לחברה במסגרת תוכנית מימון הביניים שגובשה בראשית השנה".

בתחילת 2012, בעקבות הסכמות עקרוניות עם ההסתדרות על מתווה הפרטת תעש, גובשו הבנות על סיוע ביניים שיועבר לחברה על יד משרדי האוצר והביטחון, בהתאם לקצב התקדמות הליך ההפרטה - כדי לגשר על הגירעון התזרימי המובנה ממנו סובלת תעש בעשור האחרון. בהתאם לתוכנית, בחודש ינואר 2012 העמידו משרד האוצר והביטחון הלוואה לחברה, שנועדה לסייע לפעילות החברה עד לאפריל 2012.

"בימים אלו, אמור היה משרד האוצר לאשר את העמדת החלק השני של הסיוע לצורך מימון תשלומים שונים של החברה החודשים הקרובים, ואולם, בשלב זה לא אושרה העמדת ההלוואה הנוספת לאחר שהמו"מ האינטנסיבי שהתקיים בשבועיים האחרונים בין משרד האוצר, ההסתדרות, הנהלת החברה וועד העובדים, לגבי הסכמי ההפרטה והבראת החברה, לא הושלם עדיין", ציינה הודעת הנהלת החברה.

על פי ההנהלה, המו"מ המתקיים בחודשים האחרונים נועד להגיע לסיכום סופי ולניסוח משפטי של ההסכמים המסדירים את שלבי היערכות החברה להפרטה, ובכלל זה, פרישה מיידית של 950 עובדים, הסכם שכר לשנים 2012-2016, העתקת חלק ממפעלי החברה לנגב וביצוע שינויים במבנה הארגוני של החברה, כמתחייב מהצמצום המשמעותי במצבת כח האדם של החברה והצורך בהתאמת מבנה החברה לסביבה העיסקית בה היא פועלת.

לגבי הנושאים שטרם סוכמו ציינה ההנהלה, כי מתקיים משא ומתן עם נציגות העובדים וההסתדרות על התאמת המבנה הארגוני של החברה למצבת כח האדם העדכנית לתוכנית העסקית, לסל המוצרים והטכנולוגיות החדשות ולצרכים התפעוליים. העיקרון המנחה בהתאמה זו משלב מזעור השפעת ההתאמה על תחומי העיסוק בהתחשב במיקומם הגיאורפי של העובדים ואיחוד וחלוקה רוחביים של תפקידים במטרה להביא לשדרוג יכולת החברה להתמודד בשוק ביטחוני מצטמצם ותחרותי ובמיקוד על צורכי הלקוח. בנוסף, דורשים העובדים רשת ביטחון להבטחת זכויות הפנסיה של העובדים בעת מימוש העברת המפעלים לנגב.

הבנות שגובשו כוללות פרישת 950 עובדים שאינם נדרשים לפעילות העסקית של החברה כיום, שעלותם מגיעה לכ-220 מיליון שקל לשנה. בנוסף, הוסכם על תוספות השכר שיקבלו עובדי החברה כפי שקיבלו ומקבלים כלל העובדים המאוגדים במשק. מדובר על 12.25% כהשוואה לכל העובדים במשק ומשנת 2013 עד לשנת 2015 יזכו העובדים לקידומי שכר. העמדת רשת ביטחון לפרישה מוקדמת של 1,080 עובדים לאחר ההפרטה בהיקף של 830 מיליון שקל.

הנהלת החברה הוסיפה, כי הקשיים הפיננסיים של תעש נובעים ממתכונת הפיכתה לחברה ממשלתית לפני כ-20 שנה, אז הוטל עליה לשאת ממקורותיה בתשלומי פנסיה לכל גימלאיה. כך, תעש נאלצה לממן בארבע השנים האחרונות הוצאות בהיקף של כמיליארד שקל לתשלומי פנסיה ואחזקת קווים של תחמושת כבדה, שאינם קשורים לפעילותה השוטפת.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "בשנים האחרונות קיבלה תעש וממשיכה לקבל סיוע מהמדינה אשר נאמד בלמעלה מ-1.5 מיליארד שקל לצורך תשלום משכורות. בד בבד, מתגבש ההסכם עם עובדי תעש אשר נמצא כבר בשלבי סיום, במסגרתו יקבלו העובדים תוספות שכר של כ-18% ותנאי פרישה שעלותם כמיליון שקל לעובד.

"למרות ההטבות המופלגות עליהן סוכם, בוחרים העובדים להמשיך ולעכב את מימוש ההסכם שמתגבש. העובדים הם הגורם היחידי שכרגע מעכב את חתימת ההסכם, תוך שימוש בתרגילים מניפולטיביים, מתוך מחשבה כי המדינה תמשיך להחיות את תעש לעד על חשבון משלם המסים  וכי הם אינם נדרשים לצעדים מבנים וארגוניים".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם