האוניברסיטה הפתוחה תקבל תמריצים כדי שתשלב ערבים וחרדים בלימודים

במסגרת הסדרת תקציב האוניברסיטה, הוחלט כי היא תתומרץ גם על פי מחקר של חברי הסגל שלה והיקף פיתוח חומרי לימוד

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

<<תקציב האוניברסיטה הפתוחה יכיל משנת הלימודים הבאה תוספות בגין הנגשת הלימודים ושילוב סטודנטים מהציבור הערבי והחרדי ותושבי הפריפריה. במסגרת התקציב החדש, האוניברסיטה תתומרץ בראשונה גם בגין איכות המחקר שנערך על ידי חברי הסגל שלה ועל פי היקף הספרים וחומרי הלימוד המפותחים על ידה.

השינויים ייערכו במסגרת החלטת הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) להסדיר בראשונה את תקציב האוניברסיטה הפתוחה. התקציב היה מבוסס עד כה על מספר הבוגרים בלבד - ולא על מודל דינמי ומוסדר המונהג באוניברסיטאות המחקר.

בשנת הלימודים האחרונה תיקצבה ות"ת את האוניברסיטה הפתוחה ב-182.3 מיליון שקל. רכיב התמריצים בשנת הלימודים הקרובה יהיה כ-8 מיליון שקל בלבד, אך הוא צפוי לגדול בשנים הקרובות. סך כל תקציב האוניברסיטה מוערך בכ-500 מיליון שקל בשנה, ובשנת הלימודים הקודמת למדו בה כ-46 אלף סטודנטים.

בשנים האחרונות נעשו כמה ניסיונות להסדיר את תקציבה של האוניברסיטה הפתוחה, אך רק באחרונה אישרה הות"ת את המודל החדש, שיכלול תקצוב הן על פי מספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה והן על פי הפרמטרים הנוספים.

לדברי נשיאת האוניברסיטה הפתוחה, פרופ' חגית מסר ירון, "מדובר בתמריץ שיש בו אמירה של הרגולטור לגבי הערך המוסף של האוניברסיטה הפתוחה והשליחות הלאומית שלה מול מוסדות ההשכלה הגבוהה האחרים. זאת אמירה שמתארת את ההשפעה של האוניברסיטה הפתוחה לא רק בקרב הסטודנטים - אלא גם על החברה בישראל".

הדגש הרב ביותר במרכיב התמרוצים ניתן על שילוב הציבור הערבי והחרדי ותושבי הפריפריה, בסך 3.2 מיליון שקל. במסגרת הרכיב הזה הוסט הדגש באופן משמעותי לשילוב סטודנטים מהציבור הערבי (2.4 מיליון שקל).

רכיב המחקר כולל תקצוב על פי איכות הפרסומים המדעיים של חברי הסגל של הפתוחה והצלחתם לגייס כספים מקרנות מחקר תחרותיות - המעניקות קרנות מחקר בהתאם לאיכות ומצוינות החוקר והצעת המחקר שלו. רכיב זה יתוקצב בכ-2.4 מיליון שקל.

בנוסף, האוניברסיטה תתוגמל בכ-2.4 מיליון שקל נוספים על כותרי הלימוד החדשים שתפרסם ועל פי כמות הספרים שתימכר לקהל הרחב. עוד החליטה הוועדה כי חלק מתקציב האוניברסיטה ישקף את היקף שימוש הקהל הרחב בחומרי האוניברסיטה הפתוחה באמצעות אמצעים טכנולוגיים - לרבות לימוד באמצעות האינטרנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker