"שכבה של משפחות הון שולטת במשאבים ובשלטון בישראל"

ראיון TheMarker להערכת יניב, הכנסת הנוכחית לא תטפל בקשרי ההון-שלטון, בגלל קרבת הח"כים לטייקונים - עם זאת, מנהיגי המחאה ייבחרו לכנסת הבאה, והם אלה שיפעלו בנושא  "יש לייצר שקיפות ולטפל בקשרי הון-שלטון כמו במכת מדינה המהווה סכנה לדמוקרטיה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

>> "בישראל יש שכבה של משפחות הון עשירות שנהפכו לאוליגרכים, והן בדרך להפוך את המדינה לאוליגרכיה. זו שכבה דקה ששולטת בכוח, בעושר, במשאבים ובשלטון" - כך אומר עו"ד אלדד יניב, חבר בוועדת הון-שלטון, שהגישה את המלצותיה למבקר המדינה היוצא, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס.

לדברי יניב, "ראשי ערים רואים את הקשר בין המשפחות האלה לפוליטיקאים בכירים נהפך לשגרתי. הקשר הזה מתהדק באמצעותם. כיום, האוליגרכים משפיעים בתוך רשויות מקומיות, בוועדות התכנון והבנייה - ושם מתעשרים לא פחות מבהפרטה של משאבי טבע".

יניב סבור שיש "לייצר פה שקיפות, ולטפל בנושא כמו מכת מדינה, המהווה סכנה לדמוקרטיה הישראלית. זה (קשרי הון-שלטון - צ"ז) לא יכול להיות מטופל בשום דרך אחרת, אלא בצורה אגרסיבית מאוד, על ידי מבקר המדינה הנכנס. אנו מבינים שהדו"ח הזה יכול לההפך לאות מתה על ידי המבקר הנכנס, יוסי שפירא. האחריות ליישום הדו"ח מוטלת עליו".

נוכח העובדה שחלק מהמלצות הדו"ח להגברת השקיפות בהתנהלות חברי הכנסת ובמגעיהם עם הלוביסטים מותנה באישור הח"כים עצמם, אומר יניב כי "הכנסת ה-19 תהיה אחרת. יהיו חברי כנסת צעירים, ואני חושב שהדו"ח יאומץ על ידי הכנסת הבאה. חברי הכנסת ה-18 בוודאי לא יחוקקו את הדו"ח, כשעל שולחנם סמוכים נוחי דנקנר, שרי אריסון, יצחק תשובה ואחרים.

"הם (ח"כים בכנסת הנוכחית - צ"ז) מגיעים להילולות הרבנים ולחתונות הפרטיות של הטייקונים ובני משפחותיהם. משם לא תצמח הישועה - אלא ממנהיגי הקיץ שעבר והנוכחי. בכנסת ה-19 נראה מנהיגים צעירים שיילחמו בשיטה. הרוח שלהם היא אחרת. הם לא מחוברים לטייקונים ולבעלי ההון, ובאמת רוצים להציל את הדמוקרטיה".

יניב מעריך שהמחוקקים החדשים בכנסת ה-19 לא יהססו לפעול בשקיפות. "אנשים צעירים ייבחרו לכנסת הבאה. לא תהיה להם שום בעיה לחשוף את הלו"ז שלהם. הם חושפים ברשתות חברתיות, מקיימים פגישות בבתי קפה, לעין כל, ומדווחים בסטטוסים על כל דבר שהם עושים. הם לא מכירים את המושג ‘חדרים סגורים'. אין חשש שהכנסת הנוכחית תאמץ את הדו"ח שלנו, כי אלה סמוכים על שולחנם של הטייקונים. אבל כשייכנסו אנשים צעירים לכנסת ה-19, זו שפתם: שקיפות. לדבר בגובה העיניים. הם לא מכירים מציאות אחרת".

בתשובה לביקורתו כעת על יחסי ההון והשלטון, לאחר שבעבר ייצג בין היתר את אהוד ברק, האחים עופר ופרויקטים של יצחק תשובה ושרי אריסון, השיב יניב כי "הרבה שנים ייצגתי את כל בעלי ההון והטייקונים שיודעים ללהטט בכל מוסדות השלטון, יודעים להתעשר כתוצאה מקשר עם פוליטיקאים ופתיחת דלתות, קיצור הליכים והחלטות שמתקבלות בכנסת. זה נהפך לסכנה, שלדעתנו מאיימת על הדמוקרטיה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker