דו"ח: "ישראל עדיין מובילה בשיעורי העוני בעולם המפותח"

דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מראה כי על אף הצמיחה המהירה, האי-שוויון בישראל הוא מהגבוהים במדינות המפותחות * בין הסיבות: מערכת המיסוי, רמת תחרותיות נמוכה, הוצאה ממשלתית אזרחית נמוכה והעסקת עובדים זרים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

<<"ניתן היה לצפות שהצמיחה המהירה תביא לירידה חדה במדדי העוני והאי-שוויון בישראל. אולם, בשנים האחרונות חלה ירידה מתונה בלבד וישראל עדיין מובילה בשיעורי העוני בעולם המפותח. המשך קיומם של הפערים החברתיים עשוי ללמד כי פירות הצמיחה הכלכלית אינם מחלחלים לכל שכבות האוכלוסייה במידה מספקת" - כך קובע במסמך שהגיש לוועדת הכספים עמי צדיק, ראש המחלקה לפיקוח תקציבי במרכז המחקר והמידע של הכנסת.

מהנתונים שהציג צדיק עולה כי תחולת העוני בישראל גבוהה בהשוואה לממוצע במדינות המפותחות - 21%, לעומת ממוצע של 11% במדינות ה-OECD. מדד ג'יני של ההכנסה הפנויה מלמד כי האי-שוויון בישראל גם הוא מהגבוהים במדינות המפותחות: מדד ג'יני בישראל הוא 0.371, לעומת ממוצע של 0.314 במדינות ה-OECD, ומציב את ישראל במקום החמישי - אחרי מקסיקו, טורקיה, פורטוגל וארה"ב. יצויין כי מדד ג'יני נע בין 0 ל-1. ככל שהמספר קרוב יותר ל-0, התחלקות ההכנסות בין משקי הבית היא שוויונית יותר, וככל שהמספר קרוב יותר ל-1, התחלקות ההכנסות אי-שוויונית יותר.

צדיק ציין כי לשיעור העוני ולרמת האי-שוויון הגבוהים בישראל יש כמה סיבות עיקריות, דמוגרפיות וכלכליות. לדבריו, הסיבות הדמוגרפיות העיקריות הן הטרוגניות גבוהה יחסית של החברה הישראלית ושיעור גבוה של משפחות עם 3 ילדים ויותר (כשליש) לעומת המדינות המפותחות (כחמישית מהמשפחות).

אשה מחפשת בפח אשפה בשוק הכרמל בתל אביבצילום: אלון רון

הסיבות הכלכליות העיקריות לעוני ולאי-שוויון, לטענת צדיק, נעוצות במערכת המיסוי: משקל המסים הפרוגרסיביים (כמו מס הכנסה ומס חברות) ביחס לתוצר הוא נמוך לעומת הממוצע במדינות המפותחות, בעוד משקל המסים הרגרסיבים (כמו מע"מ) ביחס לתוצר הוא גבוה. שיעורי מס ישיר נמוכים עשויים לתרום לצמיחה, אך במקביל להגברת העוני והאי-שוויון. צדיק מציין שלפי הערכות, המשך הפחתת המסים הישירים בשנים הקרובות צפוי להביא להגדלת פער המיסוי בין ישראל למדינות המפותחות. המשמעות היא שמדיניות המסים של הממשלות, לצד תרומתה לצמיחה, תרמה לגידול באי-שוויון.

צדיק מציין עוד את רמת התחרותיות הנמוכה שעשויה להביא לפער חברתי גדול, בעיקר בגין רווחי הון גבוהים לעשירונים העליונים ורמת תעסוקה נמוכה מרמה של שיווי משקל. כך, למשל, משקל שווי השוק של 10 קבוצות העסקים הגדולות בישראל הוא 41% משווי השוק של כלל החברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב - גבוה משמעותית בהשוואה למדינות המפותחות.

פער גדול ברמת ההוצאה הציבורית האזרחית

סיבה נוספת לתחולת העוני ולאי-שוויון הגבוהים בישראל קשורים להוצאה הממשלתית האזרחית - ההוצאה האזרחית בכלל ותקציבי רווחה גבוהים ורשת ביטחון סוציאלי רחבה בפרט, עשויים להביא להקטנת הפער החברתי. לפי הנתונים, שיעור ההוצאה האזרחית בישראל מהתוצר ב-2011 עמד על 32.4%, בהשוואה ל-44.1% במדינות OECD - פער של 11.7% מהתוצר.

צדיק מונה שני גורמים כלכליים נוספים לפערים: מעורבות הממשלה בשוק העבודה, שנועדה להגדיל את שיעור התעסוקה ולהקטין את הפער החברתי, ונמוכה בישראל מאשר במדינות המפותחות (0.2% מהתוצר בישראל לעומת 0.62% בממוצע במדינות המפותחות); והעסקת עובדים זרים, בעיקר בענפי הבנייה והחקלאות. לפי צדיק, העסקת עובדים זרים גורמת לדחיקה החוצה של עובדים ישראלים מענפים אלה ולירידת שכר, שפוגעת באוכלוסיות החלשות. "העסקת העובדים הזרים היא אחד הגורמים לירידה המתונה יחסית באי-שוויון בישראל בשנים האחרונות ולגידול במספר העובדים העניים, למרות הגידול החד בתוצר וההרחבה הניכרת של שוק העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker