ממשלת נמיביה הפסיקה את אספקת יהלומי הגלם ללבייב

בתגובה השעה לבייב את פעילות המלטשה בנמיביה, המעסיקה 150 מקומיים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

חברת היהלומים הממשלתית של נמיביה הודיעה כי לא תספק יהלומי גלם לחברת LLD של לב לבייב. כתוצאה מכך הופסקה פעילות הקבוצה בנמיביה המעסיקה 150 עובדים מקומיים. כך פורסם היום בנמיביה.

על פי הפרסומים, חברת NDTC המשותפת לממשלת נמיביה ולחברת היהלומים דה בירס, החולשת על למעלה מ-40% מיהלומי הגלם בעולם, לא הקצתה יהלומי גלם ללבייב. דובר חברת NDTC אמר, כי נוכח הביקוש הגדול ליהלומי גלם, החברה אינה יכולה לספק את כל הביקוש והקצתה את היהלומים לפי קריטריונים של יציבות לטווח ארוך של תעשיית הליטוש בנמיביה. אם אספקת היהלומים לא תחודש, צפויה להיסגר פעילות היהלומים של לבייב בנמיביה, המבוססת על יהלומי גלם הנרכשים במדינה.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

בשלב זה הופסקה עבודתם של 150 עובדי LLD בנמיביה. מקורבים לקבוצת לבייב אישרו שהפעילות במפעל ליטוש היהלומים בנמיביה הושעתה, אולם לדבריהם נובע המהלך מחילוקי דעות עם דה בירס.

בין דה בירס ללבייב מאבק ממושך רווי יצרים על השליטה ביהלומי הגלם בעולם. כשדה בירס היתה מונופול מובהק בשוק העולמי עם נתח שוק העולה על 80%, פתח לבייב במאבק נגדה כדי להגדיל את נתח היהלומים שלו.

מנכ"ל LLD בנמיביה, קומבנדאייטו קמפוואנגה אמר, כי החברה חולקת על הדחייה והביע תקווה להשגת הסכם שישנה את ההחלטה. לפני כחודש הכחיש קמפואנגה כי ישנן תכניות לסגירת הפעילות בנמיביה. במהלך סיור במפעל אמר, כי "ישנם אנשים שהם נגד LLD מסיבות הקשורות עמם".

לחברה של לבייב היה הסכם לחמש שנים לרכישת יהלומים מממשלת נמיביה. על פי פרסומים בנמיביה מתחילת השבוע, שר המכרות והאנרגיה של נמיביה אמר, כי הרשיון לא חודש בשל "אי עמידה בדרישות".

בינואר 2011 החרימה משטרת נמיביה 1,825 יהלומים שנחשדו, כי לא לוטשו בנמיביה. באותו שלב האשימה LLD עובד חברה לשעבר, גבי שטרית, באחריות ליהלומים שהוחרמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker