רמזי גבאי: הורדת מכסים באופן חד צדדי תקטין יצוא בכ-760 מיליון ד'

בנוסף ייפגעו כ-6,000 מקומות עבודה; גבאי העומד בראש אופיס טקסטיל ניסה למנוע הורדת מכס על יבוא טקסטיל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

השפעתה של הורדת מכסים באופן חד צדדי מצד מדינת ישראל, משמעותה ויתור על פוטנציאל גידול של כ-760 מיליון דולר ביצוא הסחורות הישראלי ושל כ-6,000 מקומות עבודה. כך אמר היום רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא, על רקע דיונים המתקיימים בנושא לקראת הכרעה סופית בוועדת הכספים.

לדברי גבאי, כל מיליארד דולר יצוא משמעותו 8,000 מקומות עבודה. גבאי העומד בראש חברת אופיס טקסטיל, הגיש לפני כמה שבועות לרשות המסים מכתב בו ביקש לא להוריד את המכס על יבוא טקסטיל.

צילום: עופר וקנין

גבאי הוסיף, כי "הסכמי הסחר החופשי FTA עליהם חתמה ישראל עד כה היוו מנוף חשוב בפיתוח היצוא הישראלי בעשורים האחרונים. לישראל יש כיום הסכמי סחר חופשי עם מדינות האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה, מקסיקו, טורקיה, אפט"א ומרקוסור. הפחתה חד צדדית של המכסים מהווה צעד המנטרל מראש את קלף המיקוח של ישראל בבואה לבקש חתימה על הסכמי סחר נוספים".

היקף יצוא הסחורות ללא יהלומים למדינות עמן אין לישראל הסכמי סחר חופשי, הסתכם בשנת 2011 בכ-16.2 מיליארד דולר.

על פי ניתוח שערך אגף כלכלה במכון היצוא בראשות שאולי כצנלסון,  המתבסס על מודל של ארגון הסחר העולמי, ביטול מכסים על יצוא הסחורות ללא יהלומים לסין עשוי להביא  לגידול של כ-250 מיליון דולר ביצוא לסין. ביטול מכסים על היצוא הישראלי להודו עשוי להביא לגידול של כ-100 מיליון דולר ביצוא להודו. ביטול מכסים על היצוא לרוסיה עשוי להביא לגידול של כ-160 מיליון דולר ביצוא הישראלי וביטול מכסים על היצוא לדרום קוריאה עשוי להביא לגידול של כ-50 מיליון דולר ביצוא הישראלי לדרום קוריאה.

מעבר לתוספת ביצוא ציין גבאי, כי "ביטול מכסים על סחורות ישראליות יאפשר לשפר את רווחיות היצואנים המוכרים במדינות אלו, רווחיות שנשחקה מאוד כתוצאה מהתיסוף המתמשך בשער החליפין הריאלי בשנים האחרונות".

ממכון היצוא נמסר כי מקסיקו, עמה עודכן הסכם הסחר ביולי 2000, מהווה דוגמא מצויינת לגידול ביצוא שחל בעקבות ההסכם. משנת 2001 ועד שנת 2011 גדל היצוא של ישראל למקסיקו בשיעור כולל של כ-133%, מהיקף של כ-156 מיליון דולר ב-2001 לכ-362 מיליון דולר ב-2011, זאת בעוד שסך היצוא של ישראל לעולם גדל במהלך תקופה זו בשיעור של כ-126% וסך היבוא של מקסיקו מהעולם גדל בשיעור של כ-109%.

מגעים ובדיקת אפשרות יישום הסכמי סחר חופשי מתקיימים כיום מול מספר מדינות, בהן סין, הודו, קוריאה, צ'ילה, קולומביה ואוקראינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker