אנשי עסקים בכירים העבירו למופז המלצות לשינוי שיטת הממשל

ההמלצות של הפורום המורכב מאנשי עסקים וחברה בכירים כוללות ארבע הצעות חוק: העלאת הרוב הדרוש בהצעות אי אמון, צמצום מספר השרים, העלאת אחוז החסימה ובחירת מחצית מהח"כים בבחירות אזוריות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

קבוצה של אנשי עסקים וחברה החברים בפורום לייצוב הממשל - פורום שהוקם על ידי המרכז להעצמת האזרח - הגישו אמש (ד') הצעה לארבע הצעות חוק לשינוי שיטת הממשל לממלא מקום ראש הממשלה ויו"ר קדימה, שאול מופז. הצעות החוק הוגשו במהלך פגישה סגורה ומצומצמת שקיימו חברי הפורום עם השר מופז בתל אביב.

בפגישה נכחו בין היתר איש העסקים ומייסד המרכז להעצמת האזרח, יצחק נזריאן,  נשיא המרכז להעצמת האזרח, אלישע ינאי, יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, מאיר ברק, רו"ח עליזה שרון, פרופ' שמעון שטרית, דורה קדישא, אורי דורי ואחרים.

אנשי עסקים שתמכו ביוזמה כוללים את מיכאל שטראוס, נוחי דנקנר, עמוס שפירא, רון נחמן, פרופ' שמעון שטרית, ארז מלצר, גזי קפלן , גליה אלבין ושרגא ברוש. הפגישה עם מופז נערכה בהמשך להסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית מה-8 במאי, במסגרתו התחייבו הליכוד וקדימה לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל שתגביר את היציבות השלטונית והמשילות, במועד שלא יאוחר מסוף שנת 2012.

4 הצעות החוק שהוגשו לשר מופז מתייחסות להעלאת הרוב הדרוש להצעת אי אמון, צמצום מספר השרים המכהנים בממשלה ל-18, העלאת אחוז החסימה ל-2.5% ושילוב מרכיב אזורי בבחירות הארציות, כך ש- 6 חברי כנסת ייבחרו בבחירות ארציות ו- 60 בבחירות אזוריות.

שאול מופזצילום: אמיל סלמן

במהלך הפגישה ביקשו אנשי הפורום ממופז ליזום החלטת ממשלה בדבר הקמת צוות מומחים מקצועי שירכז את הטיפול בשינוי שיטת הממשל מטעם הממשלה. לפי המלצת חברי הפורום למופז, יוקם צוות מומחים מקצועי שייקרא "הצוות לבחינת שינוי שיטת הממשל".

תפקידו של הצוות יהיה, בין היתר, לייעץ לצוות הפרלמנטרי שיוקם מטעם מפלגת קדימה לשינוי שיטת הממשל, להמליץ לממשלה בתוך 45 יום על תיקוני חקיקה בנושא שיטת הממשל, העברת חוות דעת מקצועיות והמלצות לוועדת שרים לענייני חקיקה והצגת מסקנות הוועדה בפני הציבור. הרכב צוות המומחים ייקבע על ידי נציג מטעם קדימה, שימונה על ידי מופז כדי לרכז את נושא שינוי שיטת הממשל, והוא יכלול אנשי מדע המדינה, משפטנים, נציגי ארגונים מהחברה האזרחית, מהמגזר העסקי ומהשלטון המקומי.

בפנייתם למופז הביעו אנשי העסקים תמיכתם בכוונתו לשנות את שיטת הממשל. "אנו מברכים על ההזדמנות ההיסטורית שנוצרה לשנות את שיטת הממשל, עוד בקדנציה הנוכחית. ההסכמות שהושגו בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבינך בדבר יוזמה ממשלתית לשינוי שיטת הממשל, סוללות את הדרך לתיקון חיוני לטובת היציבות הפוליטית, החברתית והכלכלית בישראל", נאמר בפנייה. בנוסף, מסרו אנשי העסקים למופז כי "כמי שמקדמים את סוגיית המשילות בישראל למעלה משמונה שנים, נשמח לתרום מניסיוננו וללוות את קידומן של הצעות החוק בממשלה ובכנסת, ככל שתמצא לנכון".

מופז בירך את אנשי העסקים על קיום המפגש ואמר כי "הנושאים שסיכמנו עליהם בהסכם הקואליציוני - שינוי חוק טל ושינוי שיטת הממשל - כל אחד מהם הוא יעד לאומי". עוד הוסיף מופז כי "הלכתי על המהלך של ממשלת אחדות כדי לקדם את נושאי המהות של מדינת ישראל, מרגע שבשלו התנאים לכך. כל המהלכים המדיניים והכלכליים בישראל תלויים ביציבות השלטון", אמר מופז והדגיש כי "לשינוי שיטת הממשל יש תמיכה ציבורית רחבה". מופז הסביר כי הוועדה תחל את עבודתה במהלך חודש יוני ותשים דגש על שקיפות וייצוג. עוד ציין מופז כי לראייתו "הציבור צריך להיות מעורב ולקחת חלק בתהליך חשוב זה".

יצחק נזריאן אמר בפגישה כי "הגיע העת להעביר את היוזמה לשינוי שיטת הממשל לפסים מעשיים. הצעות החוק והמלצה להקמת צוות מומחים מקצועי תחת אחריותו של המשנה לראש הממשלה, השר מופז, מאפשרות לקדם באופן מיידי שינויים לטובת היציבות הפוליטית בישראל". נזריאן ציין כי "הכדור עובר כעת למגרש של הממשלה: ליישם את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לקדימה ולהשתמש בהצעות המפורטות שהוגשו כדי לשנות את השיטה לטובת אזרחי ישראל".

הפורום לייצוב הממשל כוללת למעלה מ-70 בכירים מתחומי הכלכלה, האקדמיה והחברה הישראלית. הפורום נוסד בשנת 2008 במטרה לקדם מהפיכת משילות ופועל בימים אלה לשינוי שיטת הממשל בישראל, בין היתר באמצעות קידום חקיקה ופעילות ציבורית בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום