ועידת העסקים הערבית 2012: "אם לא נגביל את עצמנו נגיע רחוק"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

קרוב ל-1,000 איש התכנסו אתמול במלון גולדן קראון בנצרת ולקחו חלק בוועידת העסקים הערבית 2012. הוועידה, שמתקיימת זאת השנה השלישית ומושכת אליה את בכירי העסקים במגזר, היא יוזמה של באסל גאטס, המוציא לאור של המגזין הכלכלי היחידי במגזר הערבי, "מלאקום".

אחרי אסיפת פתיחה ארוכה שבה השתתף פרופ' מאהר דבח מאוניברסיטת לונדון, התחלקו המשתתפים לארבעה מסלולים שהתקיימו בשמונה פאנלים. יורם טיץ, מנכ"ל ארנסט אנד יאנג שהשתתף בפאנל שעסק בשיתוף פעולה בין בעלי הון ערבים (שם תהו המשתתפים למה זה לא קיים), התמודד עם לא מעט התנגדויות מקרב חברי הפאנל לדברים שאמר. טיץ טען כי אין סיבה להקים קרן השקעות ערבית, מאחר שעשרה אנשי עסקים ערבים לא יוכלו להסכים ביניהם על מוקד אחד להשקעה - ממש כמו אנשי העסקים היהודים. הוא המליץ במקום זאת להתרכז בייצור מודלים עסקיים לחיקוי עבור הדור הצעיר. לדבריו, אין להכניס פוליטיקה לתוך השיח הכלכלי.

לעומתו, יזם הבניין עיסא חורי, אמר שאי אפשר להתעלם מהפוליטיקה, ובעיקר מהעובדה שב-1948 נמחקה שכבה שלמה של בעלי הון ואנשי עסקים ערבים. חורי קרא לאנשי העסקים הערבים להקים קבוצה משותפת לבניית מיזם כלכלי. "יש לנו היכולות, ההון והידע", אמר חורי, "צריך רק לשתף פעולה".

אימאן זועבי, רואת חשבון ויזמת תיירות, טענה גם היא שאין כל סיבה להגביל את המגזר הערבי. "אם רק לא נגביל את עצמנו - נגיע רחוק", אמרה.

אראל מרגלית: "עשינו אפס עבור המגזר"

באולם אחר דיברו על ההיי-טק כקטר הצמיחה של המגזר הערבי. בין היתר נשמעו סיפורי הצלחה של יזמים ערבים צעירים, וכן קריאה לעידוד תרבות האנג'לים במגזר. "אנחנו קוראים לבעלי ההון המקומיים להכיר את תעשיית ההיי-טק ולרצות להשקיע בה", אמרה מקבולה נאסר, דוברת ארגון צופן שהנחתה את הפאנל. "יש פה כישרונות גדולים, צריך לטפח אותם, ולא לצפות שמישהו יגיע מבחוץ".

מייסד קרן JVP והפוליטיקאי אראל מרגלית הודיע כי הקרן תפעל להובלת פרויקט ראשון מסוגו ליצירת סטארטאפים במגזר הערבי. עוד אמר: "אנחנו עשינו אפס עבור המגזר הערבי בהיי-טק. אנחנו בהיי-טק סגורים, קולטים את החברים של החברים שלנו. כדי לשנות את זה, צריך להפסיק להסתכל על הבעיות ולהתחיל להסתכל על ההזדמנויות".

מנכ"ל משרד המשפטים, גיא רוטקופף, שפתח את מסלול צמיחת המאקרו, הובך כשנשאל מה הוא מתכוון לעשות בנושא האי שוויון בייצוג הולם לערבים במשרדו ובזכייה במכרזי ממשלה. הוא הודה כי אינו בקיא בנושא, ורק הודיע שהנושא "ראוי לבדיקה".

בין נושאי הדברים היה יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, שאמר בין היתר כי "האנרגיה והדחף שמניעים את החברה הערבית חזקים יותר מהקשיים, ויובילו לעליית חשיבותה במשק". בין המשתתפים השנה בלטו יקזאן קדמיני מבטון קדמיני, עפיף עפיפי ראש קבוצת עפיפי, מנכ"ל רשת הרהיטים אל לטיף מוחמד עבד אל לטיף, מנכ"ל רשת ביג זול יוסף אשקר, יו"ר באבקום עימאד תלחמי, ומנכ"לית הבורסה לניירות ערך בתל אביב אסתר לבנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker