סלקום ופרטנר מסתערות על שוק הטלוויזיה של HOT ו-yes

שבוע לאחר ש-HOT נכנסה למגרש הביתי של חברות הסלולר, סלקום ופרטנר מתכוונות לנגוס בשוק הטלוויזיה - ולחתוך את המחיר החודשי לצרכן ל-90 שקל ■ הפלטרפורמה שהן מציעות תאפשר צפייה בתכנים גם במחשבים ניידים, בטאבלטים ובסמארטפונים ■ ההשקה - בתוך חצי שנה

>> כך נראית תחרות אמיתית: שבוע לאחר ש-HOT נכנסה למגרש הביתי של חברות הסלולר והשיקה את HOT מובייל במחירי רצפה, חברות הסלולר מתכוונות להיכנס באגרסיביות לענף המרכזי של חברת הכבלים HOT, ולהשיק טלוויזיה רב-ערוצית בכ-90 שקל בחודש - פחות בכ-70% מעלות חבילת טלוויזיה של HOT ו-yes.

מבין שלוש חברות הסלולר הגדולות, המוצר של סלקום נמצא במצב המתקדם ביותר. החברה צפויה להשיק את המוצר שלה כבר באוקטובר הקרוב, כאשר מעט אחריה תצטרף פרטנר . ל-TheMarker נודע כי גם פלאפון מעוניית להצטרף לענף, אך עדיין לא הציגה מוצר קיים. החברה האחות של פלאפון היא yes, זרוע הטלוויזיה של קבוצת בזק.

ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: סיון פרג'

בכירי משרד התקשורת, שביקרו אתמול במטה חברת פרטנר בראש העין, התרשמו מיכולות ה-IPTV - שידורי טלוויזיה על בסיס רשת האינטרנט - שרכשה החברה ומתוכניותיה בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל. לפרטנר שתי מערכות לשידור IPTV לבתי הלקוחות, ובהן מערכת Comigo של היזם דב מורן, ומוצר של יצרנית הממירים Netgem בשיתוף מערכת של Tvinci הישראלית. לדברי החברה, היא מתכוונת לייצר מערכת טלוויזיה חברתית, שתאפשר לצופים להעביר מידע ביניהם. המנכ"ל חיים רומנו, סמנכ"ל השיווק יעקב קדמי וסמנכ"ל התפעול מנחם תירוש הציגו את המוצרים לשר התקשורת משה כחלון, מנכ"ל המשרד עדן בר טל ובעלי תפקידים אחרים.

בפרטנר לא מתכוונים להציע מוצר טלוויזיה שונה באופן מהותי מזה של HOT ו-yes. מטרת החברה היא לייצר תחרות לחברות הכבלים בעיקר בגזרת המחיר, ולהציע ללקוחות חבילת ערוצים בסיסית שאינה צרה ולכלול את כל הערוצים המרכזיים שקיימים בחבילות של HOT ו-yes, פרט לערוצי הנישה, שהם בעיקר ערוצים זרים. ההערכות הן כי התשלום על חבילת הבסיס של פרטנר יכלול גישה בחינם ל-VOD לכ-5,000 שעות של תוכניות, ובכללם 2,000 סרטים.

חיים רומנוצילום: אייל טואג

הרכב הערוצים שתציע סלקום ללקוחותיה עדיין לא ידוע, אך ידוע כי כבר חתמה על הסכם לרכישת תוכן מהספקית הבריטית ODT, שמייצגת אולפנים רבים.

בעיה של זכויות על תוכן

אמנם הטלוויזיה שמתכוונות חברות הסלולר לשווק תכלול מגוון רחב יחסית של תוכנית וסרטים, אך החברות עלולות להיתקל בבעיות של זכויות על התוכן. את ערוצי התוכן המקומיים, כמו ערוצי ילדים, ספורט או בריאות, החברות יוכלו לשדר שכן הם אינם כלולים בהסכמי בלעדיות עם חברות הכבלים והלוויין, בשל הגבלה רגולטורית. ואולם הבעיה המרכזית עבור חברות הסלולר תהיה השגת תוכן בעל ערך מוסף - הפקות מקור מקומיות וסדרות מצליחות מחו"ל. הפקות מקור, הדורשות השקעה גבוהה המחויבות בחוק עבור HOT ו-yes, יתקשו חברות הסלולר - לפחות בתקופה הראשונה - להזרים סכומים גבוהים.

בנוגע לתכנים זרים, נוהגות חברות הכבלים והלוויין לחתום על הסכמים המקנים להן בלעדיות או ראשוניות על עונה מסוימת או על שורה של סדרות, כמו במקרה של yes וערוץ Ho, הכולל סדרות של HBO. לחברות הסלולר יהיה קשה להגיע להסכמי תוכן עם חברות הפקה זרות בשל ההשקעה הגבוהה הנדרשת לרכישת סדרות אלה. עם זאת, חברות סלולר צפויות לנסות לשבור הסכמים אלה ולהעביר לפרלטפורמות שלהן ערוצים אלה. פרטנר כבר הגיעה להסכמים עם האולפנים הגדולים בארה"ב (מייג'ורים) ב-2009 במסגרת שירותי Orange time, שניתנו באמצעות המחשב האישי. החברה צפויה לחזור עתה לאולפנים הגדולים ולנסות לזכות בהסכמים חדשים, שיאפשרו לה לספק תכנים אלה לטלוויזיה.

בנוסף, ייתכן כי סלקום ופרטנר יתקשו בשלב ראשון להציע את מגוון התוכן הרחב שמציעות HOT ו-yes, שכן לחברות הוותיקות יש הסכמי קדימות בשידור סדרות מבוקשות. עם זאת, הסכמים אלה הם תלויי זמן, כך שחברות הסלולר יוכלו לשדר סדרות מבוקשות באיחור של כמה חודשים, לאחר העלייה לאוויר בארה"ב.

כמו כן, באחרונה הקשיחו חברות הכבלים והלוויין את התנאים המסחריים מול הערוצים המקומיים ודרשו תמורה גבוהה יותר (חלוקה של 50%-50%) מההכנסות ממנויים. ייתכן כי אם חברות הסלולר יעניקו תגמול גבוה יותר לערוצי התוכן המקומיים, הם יבחרו לעבור לפלטפורמות האלה. כך למשל, נגה תקשורת, בעלת ערוץ 8 ב-HOT, רמזה כי בדקה מעבר למפעילות IPTV אם אכן HOT תבחר לנטוש אותה בסוף 2012.

"לא ההשקעה הכי טובה"

תחום הטלוויזיה אולי מגלגל הרבה כסף, אבל לא רווחי מאוד. בכיר באחת מחברות הסלולר הסביר לא מכבר כי "בשביל הכסף בלבד, זו לא ההשקעה הכי טובה שאפשר לעשות. זהו תחום עם סיכון גדול ורף כניסה גבוה מאוד, אבל אם נבחר לעשות זאת, זה יהיה כשנמצא כדאיות כלכלית".

הסיבות שבגללן חברות הסלולר רצות לפתח שירותי IPTV היא כי שוק התקשורת המקומי התגבש לארבע קבוצות תקשורת: בזק, HOT, פרטנר וסלקום. כל קבוצה מנסה כעת להתרחב לענפים שבהם אין לה נוכחות ולקחת יותר מנתח הארנק של הלקוח, וכפי ש-HOT השיקה פעילות סלולר, פרטנר וסלקום יהיו זקוקות לפעילות טלוויזיה.

בנוסף, חברות הסלולר מתכוונות להתחרות יותר באגרסיביות בתחומי הטלפון והאינטרנט, אך מבחינה שיווקית יהיה להן קשה לעשות זאת בלי טלוויזיה. לדברי הבכיר, "בטווח הארוך, אין לנו דרך לתקוף את השוק הקווי בלי הטלוויזיה. ההחלטה לבחור ב-HOT בטלפון או באינטרנט מונעת כיום בעיקר מבחירה במוצר הטלוויזיה של החברה ומחבילת מהטריפל".

לבסוף, חברות הסלולר מתכוונות לבנות מוצר טלוויזיוני חדשני יותר, כזה שמאפשר צפייה גם במחשבים ניידים, בטאבלטים ובסמארטפונים (TV Everywhere). בחברות הסלולר חושבים כי כך יוכלו לשווק חבילות אינטרנט גדולות יותר ללקוח הביתי וחבילות גלישה גדולות יותר למוצרים הניידים.

HOT ו-yes כבר החלו להיערך לקראת השינויים הצפויים בענף הטלוויזיה הרב-ערוצית, ורק לאחרונה הסכימו להליך פיילוט יחד עם מועצת הכבלים והלוויין שבמסגרתו תוצע לצופים חבילה צרה של ערוצים במחיר נמוך. המהלך נבע גם מאישור הרחבת מערכת עידן פלוס החינמית ל-18 ערוצים.

ללא רגולציה

כחלון התחייב באחרונה להוזיל את מוצר הטלוויזיה לצרכן הישראלי, שמשלם הרבה בהשוואה בינלאומית. כך, כניסת חברות הסלולר לענף היא בשורה טובה בהקשר זה. "הרעים של אתמול הם הטובים של מחר", אמר בכיר במשרד בחיוך, כשהוא מכוון לכך שאויבות התחרות בסלולר הן כעת תקוות התחרות בטלוויזיה.

אלא שהרגולציה עוד לא ערוכה למהפכת ה-IPTV. כיום תוכן שעובר על בסיס רשת האינטרנט הוא חופשי מכל רגולציה לעומת התוכן של HOT ו-yes, שכפוף לרגולציה כבדה. קיים פער רגולטורי כאשר ל-HOT ול-yes אסור לשדר פרסומות, הן תחת מגבלות חמורות בנושא תוכן פורנוגרפי והן מחויבות להשקיע 8% מההכנסות שלהן בהפקות מקור ישראליות. נכון לעכשיו, סלקום ופרטנר פטורות מכל זאת ותיאורטית יכולות לשדר פורנו בכל שעות היממה ולשלב פרסומות בין גניחה לגניחה. ואולם הן כמובן לא יעשו זאת, ואף צפויות לאמץ רגולציה עצמית נוקשה כדי לא להביא על עצמן רגולציה כפויה.

בנוסף, אנשי פרטנר ביקשו משר התקשרות לטפל במחירי התמסורת שגובות חברות תשתית האיטנרנט (בזק ו-HOT), אחרת לא יהיה כלכלי להקים פעילות IPTV בישראל. מדובר בהתפרצות לדלת פתוחה - משרד התקשורת מתכוון להוציא בימים אלה שימוע בנושא תמסורת האינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ