מהפכה |

הומוסקסואלים יוכלו להשתמש בשירותי פונדקאות

ועדה שמינה משרד הבריאות הגישה את המלצותיה המהפכניות: גם רווקות יוכלו להיעזר בפונדקאית, נשים נשואות יורשו לשמש כפונדקאיות ובעל ומאהבתו יוכלו לקבל טיפולי פוריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מהפכה בעולם הפיריון בישראל: הוועדה הציבורית לבחינת נושא הפיריון והילודה, שמונתה לפני כשנתיים, סיימה את עבודתה והגישה דו"ח פורץ דרך שמציב את מדינת ישראל כאחת המדינות הליברליות בתחום הפיריון בעולם. דו"ח זה יאפשר לעוד נשים וגברים להפוך להורים.

בין ההמלצות פורצות הדרך של הוועדה: הומואים ונשים רווקות יוכלו לעבור טיפולי פונדקאות בישראל, נשים נשואות יוכלו לשמש כפונדקאיות, גבר נשוי והמאהבת שלו יוכלו לקבל טיפולי פיריון מבלי שהדבר ייוודע לאשתו של הגבר, וכן תיפתח אפשרות לתרומת זרע מזוהה - במסגרתה כשיגיע הילד לגיל 18 יוכל לקבל פרטים על התורם.

צילום: דרימסטיים

הוועדה מונתה באוגוסט 2010 בראשותו של פרופ' שלמה מור יוסף, יו"ר המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות ומנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי. בוועדה ישבו 12 חברים ובהם משפטנים בכירים, פסיכולוגים, אתיקנים, רופאים ועובדים סוציאלים. הוועדה מונתה לאור ההתפתחויות המהירות בתחום הפיריון והאפשרויות הטכנולוגיות הבלתי מוגבלות כמעט שמציע המדע בתחום הפיריון, שהעמידו לא פעם את המדינה והמוסדות הרפואיים בפני דילמות אתיות, מוסריות, כלכליות ודתיות.

ההמלצה המהפכנית ביותר של הוועדה נוגעת לעניין הפונדקאות: על פי ההמלצה, תורחב הזכאות לפונדקאות בישראל גם לנשים רווקות שיש להן בעיה רפואית המונעת כניסה להריון וגם לגברים. עד היום רק זוגות נשואים הורשו להשתמש בפונדקאות.

ואולם, הוועדה הגבילה את הגברים שיוכלו להיעזר בפונדקאית - ל"מסלול פונדקאות אלטרואיסטי". הכוונה היא שהגברים לא יוכלו למצוא פונדקאית בתשלום, אלא רק להיעזר בפונדקאית שעושה זאת בהתנדבות, מטעמים אלטרואיסטים.

לצורך כך הרחיבה הוועדה את הקריטריונים לפונדקאות והמליצה לאשר גם לנשים נשואות לשמש כפונדקאיות (כיום רק רווקות וגרושות יכולות לשמש כפונדקאיות), ובנוסף איפשרה הוועדה לקרובת משפחה (למעט אם, בת, סבתא או נכדה) לשמש כפונדקאית עבור בת משפחתה. מור יוסף מסביר כי בלא הרחבות הסעיף של "תרומה אלטרואיסטית" היה ריק מתוכן ולכן הורחבו הקריטריונים.

לדברי מור יוסף, "ההיגיון מאחורי המגבלה שהוטלה על גברים היה שלא להרחיב משמעותית את מעגל הנשים שנאלצות לבצע פונדקאות מסיבות כלכליות. בנוסף, לא רצינו להפוך את התחרות על ה'משאב' הזה, פונדקאיות, לתחרות שתהיה בה אגרסיביות כלכלית ותעלה מאד את המחיר של ההליך".

יצוין כי כיום מחיר הפונדקאות נקבע בין בני הזוג לפונדקאית, ובוועדה חששו כי אם ירחיבו מאד את מספר האנשים שיכולים לבצע פונדקאות בתשלום - הביקוש יעלה משמעותית ואיתו המחירים, וכך יתקשו זוגות רבים לממן את ההליך.

יצוין כי לסעיף זה היתה דעת מיעוט של חמישה משתתפים שגרסו כי יש לבטל כל אפשרות לפונדקאות בתשלום, כולל לזוגות נשואים, בנימוק מוסרי של סחר ברחמן של נשים, ולאפשר רק פונדקאות אלטרואיסטית. "הוועדה לא קיבלה את הגישה הזו כי בהסתכלות על 15 שנות הפעילות של פונדקאות בישראל ראינו שלא היו בעיות שדורשות להפסיק את הנוהג", מסביר מור יוסף.

המלצה מהפכנית נוספת נוגעת לתרומת זרע: הוועדה ממליצה לפתוח מסלול של תרומת זרע לא אנונימית, שבו יוכל הילד לקבל מידע מזהה אודות התורם בהגיעו לגיל 18. עם זאת, מובהר כי התורם פטור מכל חובות וזכויות כלפי הילד. מסלול הפוך, שבו התורם מבקש לברר פרטים על הילד, לא יתאפשר. כיום אין אפשרות בישראל לילד לברר את זהות התורם, ונשים רבות מעדיפות בשל כך לקבל תרומת זרע מחו"ל.

שינוי נוסף שקבעה הוועדה בהקשר זה הוא כי תורם אחד יוכל להפרות עד שבע נשים בלבד - זאת לאחר שבעבר נחשף על ידי מבקר המדינה כי תורמים מעטים משמשים להפריית נשים רבות, מצב שעלול לייצור בעתיד גילוי עריות, נישואי קרובים ובעיות אתיות נוספות.

עוד ממליצה הוועדה, בהמלצה מרחיקת לכת, לאפשר טיפולי פוריות מסוגים שונים גם לגבר נשוי עם אישה שאינה אשתו, מבלי כל דרישה ליידוע אשתו של הגבר. בנוסף יתאפשרו טיפולי פוריות לאישה נשואה עם גבר פנוי, גם זאת ללא יידוע הבעל. עוד יתאפשרו טיפולי פוריות בבני זוג שאינם בני אותה דת. בנושא זה היתה הסתייגות של כמה מחברי הוועדה לגבי יידוע בני הזוג, אך דעה זו נשארה דעת מיעוט.

המלצות הוועדה הן פצצה פוליטית, במיוחד בהתחשב בעובדה שסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא חרדי חסיד גור וחבר במפלגת יהדות התורה. עם זאת, בסביבתו של ליצמן אמרו כי הוא לא צפוי להתערב בקידום המלצות הוועדה, ולהשאיר זאת לדרגים המקצועיים במשרד.

הנחייה חדשה נוספת בדו"ח הוועדה, קשורה בהסדרת זכאות על תאי הרבייה של הנפטר. עד כה, זכאות זו היתה ניתנת לבת זוגו של המת, בין אם היו בברית נשואין או לא, ורק במצב בו לא הותיר אחריו צוואה או הוראה אחרת, לדרוש שאיבת זרע להפרייה מן הנפטר.

הבקשה לשאיבה היתה מתקבלת באופן מיידי ותהליך ההפרייה החל כחמש שנים לאחר השאיבה. אולם, בשנים האחרונות, החלו הורים סבים וסבתות של הנפטר לדרוש שאיבת זרע כדי להמשיך את דרכו ולשמר את זכרונו.

תביעות אלו הסתיימו לרוב המקרים בהנחיות היועץ המשפטי לאישור השאיבה - אך ההנחיות החדשות אוסרות זכות זו במפורש." זאת תקלה שמפריעה לי אישית כמי שהמציאה את הצוואה הביולוגית, מאחר ויש כאן אמירה המדירה את ההורים כבעלי המשכיות על ההרוג" אמרה עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון 'משפחה חדשה' לקידום זכויות המשפחה. "שיטת המשפט במדינת ישראל לא נותנת זכות שווה לסבים וסבתות. יש מהפיכה דמוגרפית - הם מאריכים ימים ואין שום הצדקה שבעולם להתעלם מהם ולהדיר אותם ממעמדם".

"הוועדה נוקטת מדיניות של אפלייה ביחס של נפטרים שהשאירו חומר גנטי אם היו בזוגיות או רווקים". ארגון משפחה חדשה הוא בין המובילים במאבק לפונדקאות שווה לשני המינים ולזוגות חד מיניים. ההנחיות החדשות התקבלו אצלם בהפתעה גמורה "זו רעידת אדמה לא רק במובן ההמלצות או העיתוי שלהן, אלא גם במשמעותן".

"זו הפעם הראושנה שהוועדה הציבורית מתמודדת עם האתגר הגדול ביותר של המאה ה-21, שהוא ההמשכיות שלנו. עם זאת, יש לי ביקורת על מספר המלצות. החשובה שבהן מתייחסת להמלצותיה באפשרות ליהנות משירותי פונדקאית ביחס לבני זוג מאותו מין. הוועדה קובעת שבמקרה כזה יוכל גבר לקבל סיוע של פונדקאית ללא תמורה- זה מכעיס. מדוע שהפונדקאית לא תבקש כסף? ומי תסכים לעשות כזה שירות ללא שכר? זה אומר שזה מס שפתיים ושכנראה אין פה כוונה של ממש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker