ביזיון בתערוכת "אגריטך 2012"; הפתיחה התעקבה בשל חשש לבעיה בטיחותית

3,000 מוזמנים מהארץ ומחו"ל, בהם ראש ממשלת מולדובה, 39 שרי חקלאות ואנשי עסקים מ-104 מדינות, המתינו בדוחק רב בשמש הקופחת מחוץ לאולם התצוגות בשל חשש לבעיה בטיחותית

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן

ביזיון ונזק תדמיתי גדול נגרם למדינת ישראל ולחקלאות הישראלית בשל חשש לבעיה בטיחותית בתערוכה החקלאית הבינלאומית "אגריטך 2012" שנפתחה אתמול בגני התערוכה בתל אביב. בשל החשש, נפתחו דלתות אולם התצוגות הראשי באיחור של יותר מחצי שעה ו-3,000 מוזמנים מהארץ ומחו"ל, בהם ראש ממשלת מולדובה, 39 שרי חקלאות, מנהל סוכנות האו"ם לפיתוח תעשייתי ואנשי עסקים מ-104 מדינות בעולם, המתינו מחוץ לדלתות הנעולות בדוחק ובשמש הקופחת. 

בשל העיכוב, התקיימה הפתיחה בפורום מצומצם ללא קיום טקס בביתן החדשנות של מכון היצוא הישראלי. בפתיחה נכחו שרת החקלאות, שר התמ"ת, ראשי מכון היצוא ומוזמנים מעטים.

לדברי מנכ"ל "כנס תערוכות" משה לילוס, נושא הבטיחות בתערוכה טופל חודשים רבים לפני פתיחת התערוכה והיה מלווה בידי מהנדס הבטיחות הראשי. לדבריו, רוב אישורי הבטיחות לביתנים התקבלו במועד, למעט שלושה ביתנים קטנים (מכלל 250 החברות המציגות בתערוכה), שלא הספיקו לקבל עד מועד הפתיחה את אישור מהנדס הבטיחות. לטענתו, במקום לתחום את אותם שלושת הביתנים עד קבלת האישורים ולפתוח את התערוכה למוזמנים ולציבור במועד, אסר המהנדס הראשי על פתיחת התערוכה כולה.

מנכ"ל התערוכה, דני מאירי, אמר כי ההחלטה שלא לפתוח את התערוכה במועדה, גרמה לביזוי מדינת ישראל בעיני 3,000 האורחים מחו"ל והארץ תוך סכנה בטיחותית חמורה בשל הדוחק והצפיפות בכניסה, כשחלק מהמוזמנים המארגנים שהיו בבניין נכלאו בו. מאירי מסר כי ההחלטה לא לקיים טקס פתיחה לאחר שהדלתות נפתחו התקבל בשל האווירה הקשה והכעס ששררו בקרב המוזמנים והמארגנים שלא אפשרו טקס חגיגי.

בהודעה מטעם התערוכה נאמר כי התערוכה מתקיימת כסדרה ולמארגניה יש את כל האישורים הבטיחותיים הנדרשים והקהל הרחב וחקלאי ישראל מוזמנים לבוא, לבקר ולהתרשם מהחידושים הרבים. עוד נמסר כי הנהלת התערוכה בוחנת עם יועציה המשפטיים את האפשרויות העומדות בפניה בעקבות הנזק התדמיתי הכבד שנגרם להם.

באופן לא רשמי נמסר על ידי גורמים בטיחותיים בגני התערוכה, כי לאחר האסון בהר הרצל,  הוחלט לנקוט משנה זהירות, במיוחד שלטקס הפתיחה הגיעו שרים מהעולם כולו, ראש ממשלה, עיתונאים זרים ואנשי עסקים מהעולם כולו ולא היה שום עניין לפתוח את התערוכה לפני קבלת כל אישורי הבטיחות מכל הביתנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker