קוד אתי חדש: לוביסט לא יעניק טובת הנאה לנבחר או לפקיד ציבור

הקוד האתי החדש שגובש בעקבות תחקיר "עובדה" על משרד "גלעד", לא קובע צינון למי שהפך לשדלן לאחר כהונה כעוזר פרלמנטרי, עוזר שר או פקיד מדינה

צבי זרחיה
צבי זרחיה

שדלן לא יציע ולא יעניק תמורה או טובת הנאה לנבחר או פקיד ציבור, לא יהיה מועסק במישרין או בעקיפין אצל נבחר או פקיד ציבור, בין אם בכנסת ובממשלה ובין אם מחוצה להן, ולא ידרוש ולא יקבל התחייבות מצד נבחר או פקיד ציבור כי יצביע או יפעל בדרך מסוימת - אלה הם כמה מהסעיפים בקוד האתי שגיבשו הלוביסטים. הקוד גובש על ידי פורום קשרי ממשל שהוקם לפני מספר חודשים על ידי משרדי הלובינג הגדולים בעקבות תחקיר בתוכנית "עובדה" על עבודת לוביסטים במשרד הלובינג "גלעד". נציגי גלעד לא שותפו בגיבוש הקוד האתי.

לוביסטים בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

הקוד לא מחייב פרסום פגישות עם חברי כנסת ורגולטורים. הקוד קובע, בין השאר, ששדלן לא יפעל אלא בהיתר שניתן לו על פי החוק, השדלן יפעל לעודד שקיפות בעבודתו, השדלן יגלה את שם וזהות הלקוח שאת עניינו הוא מקדם, שדלן לא יהיה חבר בגוף בוחר של מפלגה.

הקוד החדש מתייחס לחברי כנסת ושרים לשעבר שהפכו ללוביסטים כמו אפי אושעיה, אברהם פורז ואביגדור יצחקי וקובע כי "שדלן ששימש בעברו כנבחר או כפקיד ציבור לא יעשה שימוש לרעה בידע או בקשרים שצבר בתפקידיו הציבוריים. בכלל זה, שדלן לא יקדם עניין בו היה מעורב בתפקידיו הציבוריים אלא בחלוף שנה מיום סיום תפקידו האחרון כנבחר או כפקיד ציבור, לפי המאוחר מביניהם".

בעניין חובת הנאמנות של השדלן ללקוח נקבע כי "השדלן יקדם את ענייני לקוחותיו או מעסיקו בנאמנות, בהתמדה ובנמרצות ובמסגרת זו יקדיש זמן, תשומת לב ומשאבים לקידום ענייניהם בהתאם לציפיותיהם ולכל הסכם שערכו ביניהם"

מקודדים את הלוביסטים

עוד נקבע כי השדלן "יימנע מייצוג או מפעילות מקצועית שיש בה ניגוד עניינים. בכלל זה, שדלן יגלה ללקוחותיו הקיימים או האפשריים את כל ניגודי העניינים הידועים לו ויפעל לקבל את הסכמתם מדעת ככל שהדבר דרוש לצורך הסדרת ניגודי העניינים". סעיף זה בא לאחר שכמה שדלנים מייצגים בכנסת אינטרסים מנוגדים של לקוחות.

בהירה ברדוגו, ממייסדי פורום קשרי ממשל אמרה כי "הקוד האתי נכתב מתוך הצורך לבסס אמות מידה מוסריות לכלל הענף וכחלק מתהליך להעמקת השקיפות בעבודתנו. אנו קוראים למיגור הלובינג השחור - אותם אלו הפועלים במחשכים במסדרונות הכנסת ללא פיקוח וללא כפיפות לשום חוק או כלל - תופעה שצריכה להדיר שינה מעיניו של הציבור".

בפורום קשרי ממשל מאמינים שכינון הקוד המחמיר הוא אבן דרך משמעותית בתהליך הסדרת אמות מידה אתיות להתנהלות שדלני ישראל. עוד הוסיפו בפורום כי בתום שנה תעשה בחינה מחודשת של הקוד ויבדקו השפעותיו על הענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker