ישראלים: חיים בקשיים, אבל הרבה

יש המציינים דווקא את החיים הקשים יותר בישראל כסיבה לשרידות הגבוהה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

מפלס מצב הרוח הלאומי, על רקע מחאת הקיץ והבחירות הקרבות, אינו משופר. הישראלי הממוצע אוהב להתלונן על המדינה ומשוכנע שחייו קשים לאין ערוך מאלה של שאר אזרחי המערב. לכן מפתיע לגלות כי לישראלים קשה לחיות, אבל הם חיים הרבה מאוד - ישראל היא שיאנית של תוחלת חיים.

תוחלת החיים בישראל היא בין הגבוהות בעולם - 81.5 שנים, המקום השישי בעולם. עיקר ההישג הזה נזקף לזכות הגברים הישראלים, שתוחלת החיים שלהם היא 79.6 שנים, מקום שלישי בעולם. רק הגברים בשווייץ (79.9 שנים) ובאיסלנד (79.7 שנים) חיים יותר.

איך זה שבישראל חיים כל כך הרבה? חלק מהתשובה היא כסף. תוחלת החיים הגבוהה ביותר היא מנת חלקן של המדינות העשירות ביותר - מדינות OECD. זה לא צריך להפתיע מאחר שידוע שכסף קונה בריאות, ובריאות מביאה להתארכות תוחלת החיים. כל המחקרים בעולם מלמדים כי תוחלת החיים היא קודם כל תוצאה של שילוב של שלושה גורמים - מערכת בריאות טובה, תזונה טובה ושמירה על אורח חיים בריא. כל השלושה קשורים לעושרה של המדינה וליכולתה להשקיע בשיפור מערכת הבריאות שלה, הצעת מגוון מזונות בריאים וחינוך לאורח חיים בריא.

ישראל נמנית עם המדינות המפותחות בעולם, היא חברה ב-OECD ולכן לא מפתיע שתוחלת החיים בה גבוהה. ספציפית, מערכת הבריאות הישראלית היא כנראה עדיין אחת הטובות בעולם. מדובר במערכת רפואה שוויונית יחסית ומתקדמת יחסית (הגם שיש חששות כי המערכת כבר אינה טובה כבעבר). כך גם התזונה הים תיכונית שלנו - הרבה פירות וירקות, הרבה שמן זית, יותר עוף ופחות בשר בקר - היא מצוינת להארכת תוחלת חיים. בכלל, האקלים הים תיכוני המתון, עם שעות האור הארוכות, נחשב למפחית דיכאונות ומתחים ומאריך חיים.

רק שהתזונה הבריאה והאקלים המצוין הם מנת חלקן של מדינות ים תיכוניות נוספות, יוון למשל, והן מפגרות בתוחלת החיים שלהן אחרי ישראל במידה ניכרת. גם הטיעון שמערכת בריאות מתקדמת ושוויונית קונה אריכות ימים היא מבלבלת - מערכת הבריאות הישראלית הרי לא יותר טובה או יותר שוויונית מזו של מדינות סקנדינוויה, ובכל זאת הישראלים חיים יותר.

מה, אם כך, מביא לכך שהישראלים - במיוחד הגברים - חיים יותר? תשובות מחקריות על כך, מתברר, אין. תוחלת חיים לאומית מושפעת מהרבה מאוד גורמים, חלקם כנראה איכותיים ולא כמותיים, ולכן היא נושא מורכב מדי למחקר. אבל השערות לפשר תוחלת החיים הגבוהה בישראל בהחלט יש.

כך, ההשערות של מומחי הבריאות נוקבות בשני גורמים שבהם הגברים הישראלים נהנים מעדיפות על פני הגברים בשאר המדינות המתקדמות: צריכת אלכוהול נמוכה יותר והרבה פחות אלימות (פשיעה). אם תרצו, הגורם הראשון יכול להיות אחד ההסברים מדוע הנשים הישראליות אינן בולטות יותר בתוחלת החיים שלהן (מקום 11 בלבד בעולם), וזאת מכיוון שצריכת האלכוהול של נשים בכל העולם נמוכה בהרבה משל הגברים, ולכן אין כאן עדיפות מיוחדת לנשים הישראליות.

ההשערות של מומחים מתחום האקטאוריה מורכבות יותר. חלקן מספקות הסברים גנטיים - ידוע כי זנים מעורבים (זני מכלוא) הם חזקים יותר גנטית. ישראל, בהיותה מדינת הגירה מובהקת, נהנית מהיתרון של הערבוב הגנטי של קבוצות מהגרים שונות. חלקן מדברות על גורמים סוציולוגיים של לכידות, משפחה וטעם לחיים.

ההסברים האחרונים הם המסקרנים ביותר. כך, פרופ' יהודה כהנא מציין דווקא את החיים הקשים יותר בישראל כסיבה לשרידות הגבוהה - כי אלה הם חיים בעלי משמעות. לדבריו, הדור ששרד את השואה, ולאחר מכן תרם את חלקו להקמת המדינה ולמלחמות על הגנתה של ישראל, הוא דור שעשה דברים אדירים - ולכן חייו מלאי טעם ומשמעות.

על הקשר שקיים בין טעם החיים לבין אריכות ימים, יש דווקא מחקרים. אחד המפורסמים שבהם היה על העלייה בתוחלת החיים בלונדון בזמן מלחמת העולם השנייה. הצעירים הבריטים מתו באלפיהם בחזית, אבל הזקנים שנותרו מאחור בלונדון פשוט הפסיקו למות. המלחמה יצרה לכידות חברתית וטעם לחיים - ולכן האריכה את חיי הזקנים.

בכלל, ההערכה היא כי לכידות חברתית ומשפחתית היא אחד הגורמים החשובים ביותר באריכות חיים. ישראל חזקה יחסית בשני הדברים - החבר'ה שנשארים ביחד כל השנים, וכמובן המרכזיות הגדולה של המשפחה בחיים הישראליים. כל מי שמקנא במדינות סקנדינוויה, כדאי שיזכר כי שם כמעט ולא יולדים ילדים - ובהכרח התא המשפחתי הוא חלש הרבה יותר. בהחלט ייתכן כי הבדידות של קשישים, בגלל התא המשפחתי החלש יותר, היא אחד הגורמים לכך שתוחלת החיים בסקנדינוויה נמוכה מבישראל. מדוע, עם זאת, הגורם הזה משפיע על תוחלת החיים של גברים יותר מאשר על זו של הנשים? לאיש אין תשובות.

אז נכון, בחלק גדול מהגורמים שצוינו כאן ישראל היא כיום פחות חזקה מבעבר. הלכידות החברתית פחתה מאוד, מערכת הבריאות הרבה פחות שוויונית משהיתה, גם צריכת האלכוהול נמצאת במגמת עלייה וכמוה רמת הפשיעה. לפיכך, ייתכן כי תוחלת החיים הגבוהה של ישראל כיום היא נס חד-פעמי, מנת חלקו של הדור ששרד את השואה והקים את המדינה.

עם זאת, ייתכן כי גם בעתיד נמשיך לראות את הישראלים מובילים את טבלת תוחלת החיים העולמית: בזכות האקלים והתזונה, בזכות צריכת האלכוהול והפשיעה שהן בכל זאת יותר נמוכות מבעולם, בזכות התא המשפחתי שנשאר חזק כשהיה, ובזכות החיים הקשים יותר - המלחמות, המאבקים האידיאולוגיים - שהם אולי קשים יותר אבל גם הרבה יותר משמעותיים מאלה של שאר המדינות המפותחות.

לישראלים קשה לחיות, אבל הם דווקא חיים הרבה - כי אף שנורא רע כאן, כנראה בכל זאת די טוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker