מני מאור

במשך שנים טענו תומכי החשמל הקונוונציונלי כי ייצור חשמל מאנרגיה ירוקה אינו כדאי. טיעונם המרכזי היה שחשמל מאנרגיה ירוקה יקר לצרכן הישראלי. מנגד נטען כי לאנרגיה הסולארית יתרונות סביבתיים ובריאותיים שמחפים על החיסרון הכלכלי.

והנה, במכרז להפעלת תחנת כוח פוטו-וולטאית באזור אשלים שבנגב, זכה מתמודד שהציע מחיר ריאלי של 50.7 אגורות לקילו-ואט שעה, הנמוך בכ-40% מהתעריף שמבטיחה רשות החשמל ליזמים שיקימו תחנות כוח במסגרת רישיונות ל-25 שנה. מכאן שמחיר הפקת החשמל הנקי כבר נושק למחירי החשמל הקונוונציונלי המזהם, המופק כיום משריפת פחם, גז ומזוט. המשמעות היא שאזרחי ישראל כבר לא ייאלצו לממן מכיסם את החשמל הנקי והמתחדש שיופק מחוות סולאריות ורוח. האם ניתן לומר שעידן הסובסידיות קרב לקצו?

אנרגיה חלופית, אנרגיה ירוקה, אנרגיה סולארית, אנרגיה סולרית,אנרגיה
אירגיה סולרית

אמנם לא ניתן להתעלם מהעובדה שבתנאי מכרז אשלים ניתנו הקלות רבות ותעריפי קרקע נמוכים במיוחד בהשוואה לתנאי הרישיונות, אך עדיין מדובר בבשורה אמיתית לתחום האנרגיה המתחדשת בישראל. ההצעה הזוכה הוכיחה כי פרויקטים סולאריים בהיקפים גדולים נותנים מענה לפיתוח מקורות אנרגיה חלופיים בישראל במחיר תחרותי. כל זאת תוך הפחתת התלות של ישראל בדלקים פוסיליים לצורך ייצור חשמל.

מצב זה נובע גם מירידה חדה של כ-20% במחירי הפאנלים הסולאריים בעולם ברבעון האחרון של 2011. למעשה, מדובר בעדות ראשונה לתחילתו של עידן ה"גריד פאריטי", שבו תשתווה עלות ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות לזו של החשמל הקונוונציונלי. ולמעשה עלות ייצור חשמל מקרינת השמש או מרוח היא כבר כיום כלכלית אם מביאים בחשבון את העלויות העקיפות הנלוות לייצור חשמל ממקורות מזהמים. מכאן שפיתוח מקורות כוח חדשים נהפך לכדאי יותר ומייתר את הצורך בסבסוד החשמל על ידי משלם המסים.

אז עכשיו, כשברור מעל לכל ספק שחשמל ירוק לא רק בריא יותר אלא גם כלכלי, נגמרו התירוצים. מקבלי ההחלטות - במשרדי הממשלה כמו גם בבית המחוקקים - חייבים לפעול בנחישות להגדלת היקף ייצור החשמל מאנרגיות ירוקות ולצמצם את התלות ביבוא דלקים וחומרים מזהמים לייצור חשמל ממקורות זרים. למהלך גם סיכוי אמיתי להחיות את תחום המחקר והפיתוח הישראלי של מקורות אנרגיה חלופית, וליצור תעשייה מקומית משגשגת.

הכותב הוא מנהל המרכז לאנרגיות מתחדשות ברותם תעשיות, הזרוע הטכנולוגית של הקריה למחקר גרעיני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker