בלעדי |

מתכוננים לרע מכל: הממשלה נערכת למשבר מזון עולמי

ועדה בין-משרדית בראשות מנהל מכון וולקני תגבש בתוך חצי שנה תחזיות ודרכי פעולה ■ שרת החקלאות: "השינויים הגלובליים יובילו לעלייה חדה בעלויות הייצור של המזון - עלינו להיערך בהתאם"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

>> שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, מינתה בתחילת החודש את ראש מינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני), פרופ' יורם קפולניק, לעמוד בראש ועדה בין-משרדית להיערכות ישראל למשבר המזון עולמי.

בוועדה יהיו חברים אנשי מקצוע ונציגי אקדמיה וממשלה, ובהם המדען הראשי של משרד החקלאות אבי פרל, המדען הראשי של משרד הבריאות פרופ' אבי ישראלי והמדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה סיניה נתניהו.

צילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הוועדה תבחן את התהליכים העולמיים והמקומיים העשויים להשפיע על ישראל ועל הפעולות שראוי לנקוט לאור השינויים הצפויים ברמת הביקושים העולמיים ב-2050.

הקמת הוועדה נובעת מתחזיות מומחים בעולם, שלפיהן התמורות שמורגשות כבר עתה - ובהן הגידול באוכלוסיית העולם, המחסור בקרקעות חקלאיות, ירידה בזמינות מים להשקיית גידולים, שינויים אקלימיים והעלייה במחירי האנרגיה - ישפיעו על עלויות הייצור של התוצרת החקלאית.

גורמים אלה יובילו בעתיד לעלייה במחירי התשומות לחקלאי ולעליית מחירי התוצרת הסופית. עד כה לא נבחנה השפעת התהליכים הגלובליים על החקלאות והמשק בישראל.

הוועדה תסקור את תהליכים אלה ותגיש הצעות להיערכות הגופים השונים במשק לתחזיות. מסקנות הוועדה יוגשו בתוך שישה חודשים.

נוקד אמרה כי "העלייה במחירי האנרגיה ושינויים גלובליים נוספים יובילו לעלייה חדה בעלויות הייצור של המזון. הדבר מחייב את ישראל להיערך לטווח הארוך, הן כיצרנית מזון לאזרחיה, והן כיבואנית של חלק ניכר מהגרעינים הנצרכים בחקלאות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker