"לפי ההיגיון של נתניהו, בלי העניים ובלי מעמד הביניים - כולנו עשירים"

תגובות חריפות לדברי ראש הממשלה, שאמר כי "בניכוי הערבים והחרדים - מצבנו מצוין" ■ טיבי: העוני של הערבים הוא תולדה של מדיניות מתנכרת של ממשלות ישראל

בכירים במערכת הפוליטית וחוקרים מובילים באקדמיה הגיבו בסוף השבוע בחריפות לראיון החג שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו ל-TheMarker, שאמר כי "אם מנכים את הערבים והחרדים ממדדי האי־שוויון - אנחנו נמצאים במצב מצוין בלעדיהם".
נתניהו התייחס בראיון לדו"ח שפירסם באחרונה OECD, שלימד כי בשני העשורים האחרונים חל זינוק באי־שוויון בישראל, שנמצאת כיום בין שלוש המדינות הכי לא שוויוניות החברות בארגון. לדברי נתניהו, מקור הגידול באי־שוויון בישראל הוא בעיקר בשתי אוכלוסיות, החרדית והערבית, שבהן יש ריבוי של עניים ושיעורי השתתפות נמוכים בשוק העבודה.

הכלכלן ומנכ"ל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, פרופ' דן בן־דוד, אמר בתגובה לדבריו של נתניהו כי "בהחלט יש המון ערבים וחרדים שנמצאים מתחת לקו העוני, אבל זו לא חוכמה להוציא אותם מהמשוואה - צריך לחשב מחדש את קו העוני, ואחרי שמבצעים את החישוב הזה מבינים שיש בעיה כללית של עוני ואי־שוויון בחברה הישראלית".

פרופ' דן בן דוד

בן־דוד מסביר כי כדי לבחון את שיעורי העוני באוכלוסייה ללא ערבים וחרדים, יש לחשב מחדש את קו העוני, שמוגדר כ-50% מההכנסה הפנויה החציונית למשפחה, וממנו נגזרת תחולת העוני; שיעור העוני באוכלוסיה ב-2010 היה 20%. אחרי חישוב כזה, מתברר כי קו העוני יורד בשיעור מזערי בלבד. המשמעות, לטענתו, היא שאי־השוויון בחברה הישראלית אינו נמחק במחי ביטול של שתי אוכלוסיות.

בחינת מצב החינוך בבתי הספר היסודיים כיום, מסביר בן־דוד, נוטלת גם היא את העוקץ מהאמירה של נתניהו: בחינוך הממלכתי והממלכתי־דתי לבדם - כלומר מבלי לכלול חרדים וערבים - ביצועי התלמידים נופלים בהרבה מממוצע ה-OECD. ביצועי התלמידים בחינוך הערבי־ישראלי פחותים מהממוצע בעולם השלישי, ואילו התלמידים החרדים כלל לא לומדים את החומר הרלוונטי.

בן־דוד טוען לאור זאת כי גם אם מצבנו היה טוב בניכוי החרדים והערבים - הריבוי המהיר של שתי האוכלוסיות, שכבר כיום מהוות נתח נכבד מהאוכלוסייה ‏(ערבים 20% וחרדים 9%‏), דורש לשפר את החינוך שהן מקבלות - ומהר.

"בעשור האחרון לא היה שינוי בקצב השינוי של מספר התלמידים בחינוך הממלכתי, אך בחינוך הממלכתי דתי המספר גדל ב-11%, בחינוך הערבי ב-37% ואצל החרדים ב-57%", אומר בן־דוד.

שאול מופז

"האופן שבו העוגה מתחלקת כיום בין ארבע מערכות החינוך האלה הוא שיקוף של פני החברה בדור הבא. בהתחשב ברמת החינוך הנמוכה שמקבלים חרדים וערבים, מצבנו עומד להיות בכי רע. אם נתניהו מבין שהבעיה היא אצל החרדים והערבים, עליו לשדרג מיד את בתי הספר שלהם ואת החינוך שלהם, לשתף אותם בנטל, לתמרץ אותם לעבוד ולמצוא שותפים קואליציוניים שמבינים את הנחיצות שבכך. אם לא? נגיע לילדים האלה מחר בבוקר, נתעורר במציאות שבה ערבים וחרדים הם הרוב - אבל ללא השכלה מספקת".

"למה לא להוציא מהחברה גם אמהות וקשישים?"

משה גפני

הכלכלן ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, הגיב לדבריו של נתניהו ואמר כי "להוציא את הערבים והחרדים מהחברה, ולומר כי בלעדיהם מצבה הכלכלי של החברה הישראלי מצוין - זה דבר הזוי. מדוע לא להוציא מהחברה גם את האמהות החד־הוריות ואת הקשישים? הרי אז מצבנו היה עוד יותר טוב".

נתנזון אמר כי "הופתעתי מהטענה של ראש הממשלה כי העוני התייצב". לדבריו, "נתנו עוד מיליארד שקל לקצבאות לקשישים. השיטה הזו ידועה עוד מהתקופה שאורה נמיר היתה שרת הרווחה - נותנים עוד קצת כסף לקצבאות הזיקנה ומעלים את הזקנים מעל לקו העוני, אבל זה לא שיפר את מצבם ביחס לשכבות אחרות באוכלוסייה. הטענה של נתניהו בראיון כי מצב השכבות החלשות התייצב מפתיעה. באיזה רמה הוא התייצב? ברמה נמוכה מאוד. 40% מהעובדים בישראל עניים, רובם ממשקי בית שבהם רק אחד מבני המשק עובד".

שלי יחימוביץ'

"במקום לדבר על צמצום העוני, טוב היה אם נתניהו היה עושה לצמצום העוני מ–20% מהאוכלוסייה ל-10% בחמש שנים, באמצעות השקעה של 5 מיליארד שקל בשנה", אמר נתנזון. לדבריו, נתניהו הוא שר אוצר, בצורה זו או אחרת, כבר יותר מ–10 שנים. העוני הוא אחת התוצאות של המדיניות שלו. יש לו הישגים מאקרו־כלכליים מרשימים, אבל היו להם מחירים. מהמחירים הוא מתעלם".

"לפי ההיגיון של נתניהו, כולנו עשירים"

ציפי לבני

יו"ר האופוזיציה, שאול מופז ‏(קדימה‏), אמר אתמול כי "דבריו של נתניהו על האוכלוסייה הערבית והחרדית מפלגים את העם". לדברי מופז, "המעמד הבינוני סובל לא בגלל העוני של המיעוטים מהמגזר הערבי והחרדי, אלא מחוסר מנהיגות מתמשך ומפגיעה אנושה בתשתיות חברתיות, ובמרכזן הפגיעה בחינוך, ההישגים הנמוכים בתחום ההשכלה וההתעמרות בעובדות ובעובדים".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "לפי ההיגיון של נתניהו, בלי העניים ובלי מעמד הביניים - כולנו עשירים. הסתה נגד ערבים, חרדים ושליש מהעובדים שלשמחתנו עדיין מאוגדים בוועדים ויש להם ביטחון תעסוקתי סביר - היא תכסיס ישן ומפלג של נתניהו. אבל הרוחות השתנו והציבור מבין כי שום פילוג, הסתה והפחדה לא ינקו את נתניהו מאשם כבד של מדיניות כלכלית קפיטליסטית אלימה וכוחנית שהובילה לפערים חברתיים בלתי נסבלים ולקריסה של מעמד הביניים".

אחמד טיבי

לעומת זאת, ח"כ ציפי לבני ‏(קדימה‏) איששה את דבריו של נתניהו ואמרה כי "אכן, מעמד הביניים המשרת והתורם מממן מגזרים בחברה שלא משרתים ולא עובדים. העוני שלהם אינו מכת טבע, וניתן לפתור אותו". עם זאת, לדעת לבני, "הבעיה לא תיפתר כפי שמציע נתניהו, אלא רק דרך שוויון בנטל, חוק שירות צבאי או לאומי ואזרחי לכולם, ולימודי ליבה בכל בתי הספר. בלי צעד דרמטי כזה, ישראל תמשיך להידרדר ולהפוך לשבטים נפרדים".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏), אמר כי "באמירתו האומללה, נתניהו מנסה לברוח מאחריות על הפגיעה בשכבות החלשות ובמעמד הביניים". לדברי גפני, "נתניהו מנסה לברוח מאחריות לפגיעה בשכבות החלשות ובמעמד הביניים מאז היותו שר אוצר. הסיוע המתמיד שלו לעשירים והפגיעה בכל האחרים מביא לכך שהעשירים מקבלים סבסוד מהמדינה, ומקבלים אוצרות טבע שהקב"ה נתן לכולנו, וזאת במחירים מצחיקים, בעוד שהעניים ובני מעמד הביניים משלמים מסים עקיפים על דלק, חשמל, מים ודיור".

ח"כ אחמד טיבי ‏(רע"מ־תע"ל‏) דרש מנתניהו לחזור בו: "זוהי אמירה אומללה שמוטב אם לא היתה נאמרת. העוני של הערבים הוא תולדה של מדיניות מתנכרת של ממשלות ישראל שגרמה לשיעורי אבטלה גבוהים. הערבים דורשים להשתלב בשוק העבודה, אבל הממשלה לא מסירה חסמים".

תצלומים: אמיל סלמן, עופר וקנין, אוליביה פיטוסי ואייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ