נתניהו מציין שלוש שנים לכהונתו: "אני לא מפחד ממחאה חברתית"

במסיבת עיתונאים לסיכום הישגיו בשלוש השנים האחרונות ציין נתניהו את הצמיחה הגבוהה ושיעור האבטלה הנמוך במהלך כהונתו  לדבריו, ישראל הצליחה להיות אי של יציבות בשנים של טלטלות כלכליות ופוליטיות באזורה  ראש הממשלה סימן לישראל גם יעד להמשך: להיות אחת מחמש המדינות המובילות בעולם בתחום הסייבר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "הממשלה הזו רשמה בשלוש שנות פעילותה רקורד מרשים של עשייה כלכלית בכל התחומים המרכזיים: צמיחה, הורדת האבטלה וצמצום העוני" - כך אמר אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך לציון שלוש שנים לכהונת ממשלתו.

מסיבת העיתונאים נערכה במשכן החדש של לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) בגן הטכנולוגי בירושלים, שבו שוכנים רבים ממשרדי חברות התקשורת הבינלאומיות הפועלות מישראל.

לפני מסיבת העיתונאים חולקה לעיתונאים חוברת, "מתחילים שנה רביעית", שבה מתוארים הישגי הממשלה בשלוש השנים הראשונות לקיומה. מרבית החוברת הוקדשה לנושאי כלכלה. לצד הצמיחה הגבוהה, האבטלה הנמוכה והעלאת דירוג האשראי של ישראל בשלוש השנים האחרונות, מודגש בחוברת כי בשנה האחרונה הופחת המס על הדלק ב-88 אגורות לליטר, וכי מחירי החשמל חזרו לרמתם מלפני ארבע שנים.

נתניהו התייחס בדבריו להישגי הממשלה, בעיקר בתחום המדיני-ביטחוני, אך דיבר גם על התחומים הכלכלי והחברתי. לדבריו, ממשלות מעטות בישראל בעשור האחרון השלימו שלוש שנות כהונה מוצלחות והגיעו לשנתן הרביעית. נתניהו הדגיש כי ממשלתו יציבה, אולם מה שחשוב יותר הוא שבשלוש השנים האחרונות המדינה שמרה על יציבות, בניגוד למה שקרה ברבות מהמדינות המפותחות האחרות.

לדבריו, העולם עבר בשנים האחרונות טלטלה כלכלית שכמוה לא ידע מאז 1929, והמזרח התיכון עבר כלכלה מדינית שכמוה לא ידע מאז התפרקות האימפריה העותמנית. לעומת זאת, "ישראל היא אי של יציבות".

לדברי ראש הממשלה, המשק הישראלי צמח בשנים האחרונות בצורה מרשימה, והוא יציב בצורה יוצאת דופן: "הצמיחה הגבוהה איפשרה את הורדת האבטלה וצמצום ממדי העוני. היו ממשלות שחשבו להגדיל את הצמיחה בדרך הלא אחראית של הגדלת הגירעון בתקציב". אך ממשלתו, לדבריו, הגדילה את הצמיחה מבלי לפגוע בפרמטרים כלכליים חשובים, כמו גירעון. נתניהו ציין כי "צמיחה גבוהה מחייבת את המדינה להיות תחרותית - ולפעול נגד מונופולים וקרטלים".

מהפכה בחינוך ובתחבורה

נתניהו ציין בנאומו כי הצמיחה במהלך כהונתו חוללה מפנה בתחום החברתי: היא איפשרה הורדה דרמטית של האבטלה ב-200 אלף משרות והורדת העוני בשנתיים האחרונות, לראשונה אחרי עשרות שנים. נתניהו הדגיש כי העוני בישראל מתמקד בשלוש אוכלוסיות: קשישים, ערבים וחרדים. לדבריו, הממשלה הזרימה כמיליארד שקל לקשישים, ומעודדת את הערבים והחרדים לצאת לשוק העבודה כדי לצאת ממצוקת העוני.

נתניהו הדגיש כי השיפור במצב הכלכלי-חברתי הביא להעלאת רמת החיים, מערכת החינוך עוברת מהפכה, היצע הדירות גדל ומחיריהם יורדים לאחרונה. הוא הוסיף כי ממשלתו ביצעה מהפכה גם בתחום תשתיות התחבורה, ובכך קירבה את הנגב והגליל למרכז המדינה.

"אני לא חושש ממחאה", אמר נתניהו, "אבל לא מזלזל בבעיות אמיתיות. המחאה העלתה בעיות - ואנחנו מטפלים בהן", כפי שהדברים באו לידי ביטוי, לדבריו, בוועדת טרכטנברג ובנושא מחירי הדלק.

לדברי נתניהו, בתחום הביטחון יש ארבע בעיות מרכזיות: הגרעין, טילים, סייבר וגבולות. "נושא הסייבר לא טופל ברמה הלאומית עד לאחרונה. זהו גם איום וגם הזדמנות גדולה ברמה הכלכלית", אמר נתניהו. "כל המדינות המפותחות מתמודדות עתה עם הסייבר. ישראל צריכה להיות בין חמש המדינות המובילות בעולם בתחום הסייבר והיא תהיה - ולא בתחתית החמישייה".

"מצג שווא ציני ולא רלוונטי"

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה בתגובה כי "ראש הממשלה ניצל את אחיזתו המתהדקת בערוצי התקשורת והשתמש בהם לפרופגנדה נוסח קול הרע"ם מקהיר. מי שהאזין לדברים חשב שהחיים כאן הם גן עדן. אבל הציבור שחי במציאות ולא במסיבת עיתונאים מתקשה לגמור את החודש, לא מצליח לקנות דירה, עומד בפקקים או ברכבת או באוטובוס, ובקושי מממן את חינוך ילדיו ואת שירותי הבריאות".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז (קדימה), אמר כי "במדינה שבה ראש הממשלה חי במציאות מדומה, נשאלת השאלה אם הוא כשיר לנהל את המציאות. ראש הממשלה נהפך לסטטיסט במציאות מדומה של רווחה וצדק חברתי. אין ולו קשר רופף בין הצהרותיו והישגיה המדומים של ממשלתו לבין המציאות הקשה שבה חיים אזרחי ישראל. מדובר במצג שווא ציני, לא רלוונטי, שגובל בהונאה ציבורית. ה'הישגים' של ראש הממשלה אינם רקורד מרשים בתום שלוש שנות כהונה, כהגדרתו, אלא תעודת עניות לו ולממשלתו".

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "שעה שראש הממשלה נתניהו משתעשע בציור עצים, מבצע תעלולי טאבלט, מדבר על סייבר ומעניק הופעה זחוחה במיוחד, נאבקים יותר ממיליון עובדי קבלן בישראל על הישרדות, ומעמד הביניים הולך ומתכווץ. נראה כי נתניהו חי במדינה אחרת ואינו מודע למתרחש בישראל. הצמיחה שהוא מתפאר בה נשארת במאיון ובאלפיון העליון, התחרות שהוא מתהדר בה אינה קיימת וקומץ בעלי הון מחזיקים ברוב חלקי המשק, ושעה שהוא מדבר על ערכים הוא מחסל בשיטתיות את ערכי הסולידריות והאחריות ההדדית שבבסיס קיומה של המדינה. אל מול דברי הרהב של ראש הממשלה ניצב הדו"ח הקשה והאובייקטיבי של בנק ישראל, המתאר מדינה שנסוגה בשיטתיות מאחריות לאזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker