כל מה שצריך לדעת על חופשה מרוכזת

ארגונים רבים מנצלים את חול המועד הארוך של פסח כדי לסגור את מקום העבודה

מיכל לבנון-פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל לבנון-פורת

>> חברות וארגונים רבים מנצלים את חול המועד הארוך של פסח כדי לסגור את מקום העבודה ולהוציא את העובדים לחופשה מרוכזת בתשלום. הנה כמה עניינים שכדאי לתת עליהם את הדעת בהקשר הזה.

האם מעביד יכול לכפות על העובדים חופשה מרוכזת?

הדין קובע שהמעסיק הוא שמסדיר את מועדי החופשות של העובדים, אך עליו לעשות זאת תוך התחשבות בצורכיהם. לכן, התשובה היא: כן - המעסיק יכול להחליט להוציא את עובדיו לחופשה מרוכזת. במקביל, אם החופשה היא בת יותר משבעה ימים, על המעסיק להודיע לעובדים 14 יום מראש לפחות. אם החופשה אורכת פחות משבעה ימים (לדוגמה - סגירת המשרד ל"יום גשר"), אין חובה להודיע 14 יום מראש, אך יש להודיע פרק זמן סביר מראש.

האם מעביד יכול לחייב עובד שאין לו יתרת חופשה צבורה "להיכנס למינוס" ביתרת ימי החופשה?

פרקטיקה מקובלת היא שמעסיק מודיע מראש, בתחילת השנה, על החופשות המרוכזות הצפויות באותה שנה, כך שעובד יכול לתכנן שלא לחרוג ממכסת ימי החופשה העומדת לרשותו. מכיוון שמעסיקים נוהגים לסגור את המפעל/המשרד מטעמים כלכליים (בחול המועד, לדוגמה), פרקטיקה מקובלת נוספת היא להגדיל את יתרת החופשה השלילית של העובד (כלומר להגדיל את מספר ימי החופשה שבהם העובד יכול להיות ב"מינוס"). פרקטיקה אחרת קובעת כי ימי החופשה המרוכזת יוגדרו כחצאי ימים - ולא כימים שלמים, מה שמקטין את הסיכוי "להיכנס למינוס".

האם עובד יכול לסרב לצאת לחופשה מרוכזת?

מכיוון שהמעסיק הוא שמסדיר את מועדי החופשות של העובדים, העובד אינו יכול לסרב. עם זאת, בנסיבות מסוימות - וכשמדובר בסוג עבודה המאפשר זאת - ניתן להגיע להסכמה עם המעסיק על עבודה מהבית או הגעה למפעל/למשרד בתקופת החופשה המרוכזת.

מה קורה במצב שבו העובד נדרש להישאר זמין ללקוחות בתקופת החופשה ולעבוד מהבית או להגיע למשרד אם יש עניין דחוף - האם הוא זכאי לשכר? ואם כן, כיצד יש לחשבו?

במקרה כזה על העובד לדווח למקום העבודה על השעות שבהן עבד, ואין להפחית לו את הימים/שעות האלה ממכסת החופשה שלו. אם מדובר בעובד שעתי, הוא יקבל תגמול בהתאם למספר השעות שעבד. אם מדובר בעובד בשכר חודשי, ממילא הוא יקבל אותו שכר חודשי, אך מספר ימי החופשה לא יופחת.

האם בערב חג ינוכה לעובד יום חופש מלא או חלקי?

ימי חופשה בערבי חג הם ימי חופשה מלאים - גם אם בפועל עובדים בהם פחות שעות - אלא אם יש הסכם או נוהג במקום העבודה, הקובע אחרת. כך למשל, הסכמים קיבוציים רבים, במקומות עבודה מאורגנים, קובעים כי בערבי חג ינוכו חצאי ימים.

-

הכותבת היא עורכת דין ושותפה במשרד עוה"ד אשר חלד ושות', המתמחה בתחום דיני העבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker