גזי קפלן עוזב את אסם: "הגשמת חזון החברה דורשת זמינות מלאה"

מנכ"ל אסם, שהגדיל את רווחיותה על ידי רכישת חברות והשקת מוצרים חדשים, יסיים את תפקידו עקב מחלה  המחליף: איציק צאיג, מנכ"ל אסם ישראל  דן פרופר, יו"ר אסם: "קפלן הוא מנהיג ובן אדם - שילוב שלא מצוי אצל רבים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

>> לאחר כמעט עשור שבו הוביל רכישת שש חברות, כניסה לתחומי פעילות חדשים והשקת מוצרים שחידשו את שוק החטיפים, הודיעה אתמול אסם כי מנכ"ל החברה, גזי קפלן, יסיים את תפקידו החל מהחודש הבא.

החברה מסרה כי קפלן יסיים את תפקידו עקב מצב בריאותו ומאבקו במחלה קשה. דירקטוריון החברה החליט למנות את איציק צאיג, מנכ"ל אסם ישראל, כמנכ"ל החברה במקומו של קפלן והוא ייכנס לתפקיד בתחילת אפריל.

אסם היא ספקית המזון השלישית בגודלה בישראל, אחרי תנובה ושטראוס, ומחזיקה ב-8% משוק המזון. פרישתו של קפלן הוכרזה שלושה חודשים לאחר שהחברה הודיעה על יציאתו של קפלן לחופשת מחלה לאחר ניתוח שעבר ושיקום אורתופדי, שבו החל לקראת חזרתו לעבודה מלאה בחברה.

עם מסירת ההודעה אמר קפלן כי "בשש השנים האחרונות היו אסם ועובדיה עבורי למשפחה שכלפיה מרגישים מחויבות, אהבה וגאווה. ההחלטה להעביר את שרביט הניהול הלאה היתה קשה ואמוציונאלית, אך מחויבת המציאות דווקא על רקע ההכרה שטובת החברה עומדת במקום הראשון. מדובר בתפקיד תובעני, כמעט טוטאלי", אמר קפלן.

עוד הוא הוסיף כי "הגשמת החזון והיעדים שבנינו עבור החברה דורשת זמינות מלאה ושעות עבודה ארוכות שאין באפשרותי להקדיש בתקופה זו. לכן ביקשתי ממועצת המנהלים לאפשר לי לפרוש ולהפקיד את האתגרים הבאים בידיו האמונות של המנכ"ל החדש".

יו"ר אסם, דן פרופר, לא חסך מחמאות מהקולגה שלו. "גזי הוא מנהיג ובן אדם. זה שילוב שלא מצוי אצל רבים. הוא יודע להוביל אנשים, ואנשים אוהבים אותו כי הוא אוהב אותם. אני מאמין שהשילוב של התבונה, היכולת להוביל ואהבת האדם נתנה לו את היכולת להוביל את אסם קדימה גם בזמנים לא קלים".

פרופר הוסיף כי "החברה מרבעון לרבעון הגדילה את רווחיה וגדלה בקצב גבוה יותר מענף המזון. היא נכנסה לתחומים חדשים, כמו מזון תינוקות ומאפים קפואים, נכנסה לארה"ב לייצור סלטים, פתחה מפעל באירופה לטבעול ופיתחה את השוק האירופי לטבעול. קפלן ימשיך לשמש דירקטור ויעסוק בפונקציות שונות באסם".

רכישת טבעול, מטרנה והשקת חטיפים חדשים

קפלן הוא יליד תל אביב, חבר קיבוץ לוחמי הגטאות. אחרי שהשתחרר מהצבא וסיים את לימודיו מונה כמרכז המשק של קיבוץ לוחמי הגטאות וכאחראי על הפעילות הכלכלית של הקיבוץ. הפריצה הגדולה שלו היתה לפני כמעט שלושה עשורים. ב-1985 איתר קפלן מפעל קטן בלוחמי הגטאות שעסק בייצור תחליפי בשר, ועמד למכירה. קפלן היה הראשון להבין את הפוטנציאל שברכישת המפעל ושכנע את הקיבוץ להשקיע בו וכך נוסדה לה חברת טבעול.

עשור לאחר מכן הוביל קפלן את החבירה של טבעול לאסם, שרכשה 58% ממנה לפי שווי של 30 מיליון דולר. ב-2003 מונה קפלן למשנה למנכ"ל החברה ושלוש שנים לאחר מכן למנכ"ל. תחת ניהולו של קפלן רכשה אסם כמה חברות: ב-2006 רכשה את חברת מוצרי המאפה בונז'ור תמורת 117 מיליון שקל; ב-2007 רכשה 49% מחברת מגדנות הבית והגיעה לבעלות מלאה תמורת 7.5 מיליון שקל; ב-2009 רכשה 51% ממטרנה, ובסוף 2010 רכשה אסם את שאר מניות טבעול תמורת 462 מיליון שקל.

  אסם היא חברת המזון שרכשה הכי הרבה חברות בעשור האחרון (6), רובן בתקופת כהונתו של קפלן כמנכ"ל. רכישתה האחרונה של מטרנה (מעברות) גררה ביקורות נוקבות כלפי הממונה על ההגבלים העסקיים, שאישר את המהלך. לטענת המבקרים, העסקה מנעה את כניסתה של נסטלה העולמית, שמחזיקה ב-54% מאסם, יצרנית מזון לתינוקות הגדולה בעולם, לשוק הישראלי. בכל הנוגע לפעילות הבינלאומית של הקבוצה הוביל קפלן את רכישת מפעל הסלטים Tribe, ומפעל תחליפי הבשר Veggie Patch בארה"ב.

  במשך השנים שימש קפלן גם בתפקידים ציבוריים שונים, כמו יו"ר אגף המזון במכון היצוא, יו"ר איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים וחבר בהנהלת קבוצת הכדורגל האהודה עליו, הפועל תל אביב.

  "כשפרופר הביא את קפלן לאסם ב-2003 לתפקיד משנה למנכ"ל אסם, הוא למעשה סימן אותו כיורשו", אמר אתמול מקורב לחברה. " קפלן הדגיש מאוד את ההיבט של החדשנות בחברה. בקדנציה שלו השיקה אסם את החטיף במבה נוגט, שנחשב צעד נועז, וגם את בייגלה שטוחים, שעשה מהפכה ושינה את השוק".

  בראיון שנתן ל-TheMarker לפני כשנה התגאה קפלן כי "אסם היא דוגמה יוצאת מהכלל ליזמות וליצירתיות. אין עוד מקרה שנסטלה מאפשרת לחברה בת שלה לפעול בעולם כפי שהיא מאפשרת לאסם".

  לדברי המקורב, היבט נוסף שייחד את קפלן בתקופתו באסם היה שיטת הניהול שלו. "הוא בנה צוות ניהל אמביציוזי מאוד. קפלן הוא אדם שבונה מנהלים חזקים תחתיו", אמר.

  האם אסם היא המוחרמת הבאה?

  בכירים רבים בענף המזון והשיווק הביעו אתמול צער על עזיבתו של קפלן. "צר לי שהוא עוזב כי הוא היה אחד המנכ"לים המוכשרים בישראל", אמר אתמול רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה. על המחליף שלו אמר כי "הוא צריך להבין שהכוח הוא בידיים של הצרכן ולנהל ככה את העסק".

  בחודשים האחרונים הכריזו תנועות המחאה הצרכניות על חרם נגד שתי חברות המזון הגדולות ביותר תנובה ושטראוס. שמה של אסם חוזר ועולה על ידי ארגוני המחאה כחברה הבאה בתור שתוחרם. אתמול נסוגה אסם מהכוונה להפוך את סמל התינוק של במבה לקמע האולימפי, בעקבות לחץ ציבורי כבד (ראו ידיעה בעמוד 8). באוקטובר, אחרי שארגוני המחאה והסטודנטים איימו להחרימה, הורידה אסם מחירים של 35 מוצרים.

  "שמעתי שנקבו בשמה של אסם, אבל אנחנו לא דומים לחברות האחרות", אמר אתמול פרופר בנוגע לקולות המחאה. "הצניעות שלנו מול הצרכנים במחיר, שירות, איכות ומשכורות בכירים מבדילים אותנו מחברות אחרות".

  שיפור ברווח התפעולי למרות המחאה

  למרות המחאה החברתית של הקיץ האחרון הציגה אסם, שבשליטת נסטלה, תוצאות טובות ברבעון השלישי של 2011. החברה הציגה בפעם ה-50 ברציפות עלייה ברווח התפעולי ועלייה של 12% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל ב-2010 ל-102 מיליון שקל.

  הכנסות אסם גדלו ב-6% ברבעון השלישי ל-1.04 מיליארד שקל. הגידול נבע מעלייה של 7% במכירות לשוק המקומי ל-882 מיליון שקל, ועלייה של 0.2% ביצוא ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון המקביל ל-162 מיליון שקל. השיפור המשמעותי ביותר נרשם במגזר מזון התינוקות (מטרנה), שבו גדלו המכירות ב-15% ל-98 מיליון שקל.

  הרווח הגולמי של החברה היה ברבעון השלישי 41.9% מהמכירות, לעומת 42.6% מהמחזור ברבעון המקביל. השחיקה ברווחיות הגולמית שיקפה את החלטת אסם לספוג את התייקרות המחירים של חומרי הגלם ואת ההסטה של מאמצי השיווק מפרסום להנחות, לקידום מכירות ולמבצעי מכירות, שהורידו את מחיר המכירה האפקטיבי. השפעות אלה יתבטאו גם בתוצאות רבעון הרביעי, לאחר שהחברה הכריזה על הנחות של 5%-10% על 35 מוצרים בסיסיים מאוקטובר. עוד הודיעה אסם כי תקפיא את שכר הבכירים ב-2012 ותעביר את העודף לטובת עובדיה, ששכרם נמוך מהשכר הממוצע במשק.

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker