תכניות העבודה של הממשלה לא מספקות

על הציבור להתנער מהציניות - ולדרוש רפורמה מקיפה בעבודת הממשלה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> הפער הגדול בין הצהרת הכוונות של הממשלה בתוכניות העבודה שלה לשנה הנוכחית - 4 מיליון תיירים, שילוב ערבים בתעסוקה, הטלת פיקוח על מחירי הגז - מעורר ציניות, וחבל. הציניות היא בעוכרינו, משום שאי אפשר לבצע שינוי לטובה אם לא מתחילים במקום כלשהו - ותוכניות העבודה של הממשלה הן התחלה טובה.

הן התחלה טובה, כי תוכניות העבודה מחייבות את ממשלת ישראל לתכנן, לקבוע יעדים ומטרות, ולבדוק את העמידה במטרות מדי שנה. המנכ"לים השונים במשרדי הממשלה, שעד לשנים האחרונות עבדו ללא תכנון וללא יעדים ומטרות, למדו לעבוד אחרת. הם למדו למדוד את עצמם, לתכנן ולקבוע לעצמם מטרות ארוכות טווח. זה, יחד עם פרסום מדדי הביצוע של המשרדים השונים, עשוי להיות כלי רב השפעה בשיפור פניה של הממשלה - בעיקר במקרה של ממשלת ישראל, שהיא ממשלה בלי מוקד ניהולי, ועם יכולות ביצוע חלשות במיוחד.

תוכניות העבודה הן התחלה לא מספקת, משום שמעבר למדידה - לא נעשה עמן דבר. נניח שמנכ"ל משרד התיירות קיבל תקציבים מוגדלים כדי לעמוד בתוכנית העבודה השאפתנית שהעמיד לעצמו, ונכשל. מה בדיוק ייעשה לאותו מנכ"ל? האם הוא יפוטר? האם שכרו ייפגע? מובן שלא. כך גם לא לגבי המשרד עצמו - שעמידתו או אי-עמידתו בתוכניות העבודה שקבע לעצמו לא יעלו דבר מבחינת תקציב המשרד. התקציב הרי נקבע במקח וממכר פוליטי של הקואליציה, בלא קשר לביצועי המשרדים.

החולשה הניהולית הקשה של ממשלת ישראל נובעת גם מהיעדר כל מנגנון של קנס-פרס בעבודת הממשלה - לא ברמה האישית ולא ברמה הארגונית. כך קשה מאוד להפוך את מנגנון תוכניות העבודה למנגנון אפקטיבי.

אם כך, תוכניות העבודה הממשלתיות חשובות מאוד, אבל כדי שיצליחו באמת נדרשת רפורמה בעבודת הממשלה. אז במקום הציניות, המזיקה והמיותרת, אולי הגיע הזמן שהציבור הישראלי ידרוש מראש הממשלה שלו לקדם את עבודת הממשלה באמצעות רפורמה מקיפה. או אז נוכל לקוות לשינוי ממשי בתפקוד הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker