השקיפות של הממשלה הפכה לרדידות

המשרדים בחרו לציין יעדים שקל לעמוד בהם במקום יעדים מהותיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

<<מתן פומביות לתוכניות העבודה של משרדי הממשלה גרר אשתקד תשבחות, משום שאמור היה בראשונה להנגיש את הפעילות הממשלתית השוטפת לציבור, ולאפשר לו להתחקות אחר קצב העמידה של המשרדים ביעדים שהגדירו לעצמם. אלא שבדיוק משום תכלית חיובית זו של שקיפות, מעקב ובקרה, נהפך פרסום היעדים בחלוף שנה בלבד לכמעט מיותר - לאחר שרוקן מתוכן מעשי שאמור היה לחשוף.

הכוונה החיובית להגביר את השקיפות בעבודה הממשלתית ולקבוע מדדים כמותיים לשיפוט האיכות שלה, הציגה בעיקר בקרב תוכניות משרדי הממשלה הביצועיים ל-2012 שלושה נגעים דומיננטיים: התמקדות בזוטות, ערטילאיות וטריוויאליזציה.

הצורך למלא את הרובריקות הסטנדרטיות ששיגרה מזכירות הממשלה לכל משרד, הביא כמה מהם לציין יעדים מביכים, על סף הלא ראויים לציון - שאולי קל יהיה לעמוד בהם לכשיידרש המשרד להציג את תפוקותיו בשנת המבחן הבאה. זאת, על חשבון יעדים מהותיים שעמידה בהם תדרוש מאמץ מקצועי ופוליטי ניכר - ולכן סיכויי מימושם פחותים, חרף חשיבותם הקרדינלית למשק.

כך למשל בוחר משרד האנרגיה לקבוע לו ליעד החדרת 1,000 מכוניות חשמליות לשוק הרכב - אף שזה כלל לא בתחום סמכותו, ואף כי מכירת המכוניות תלויה יותר במערך השיווק של חברת בטר פלייס למשל - ולא בעובדי המשרד. לעומת זאת, בחר המשרד להתעלם מכל אזכור לרפורמה הנחוצה בחברת החשמל. כך גם בחרו משרדי התחבורה והאוצר להתעלם מהרפורמה הנדונה בימים אלה ברכבת ישראל או זו שמעוכבת כבר שנתיים בנמלי הים.

בצד משימות אלה, בוחרים כמה מהמשרדים לציין משימות כבדות משקל, אך שאין בצדן מדדי ביצוע, ואין לפי שעה דרך לעמוד על הצלחתן. כך קבע למשל משרד האוצר כיעד את הגברת הפיקוח על תקציב הביטחון, וכך סימן משרד החינוך כיעד את "חיזוק החינוך לערכים ציוניים, יהודיים, דמוקרטיים וחברתיים", והצהיר על העלאת שיעור הזכאים לבגרות - מבלי לציין בכמה.

הנגע השלישי מתאפיין בציון יעדים ברורים מאליהם, תוך בריחה אל משימות שכבר מונעות מכוח החלטות קודמות, או כאלה שנכפו על המשרד בידי גורמים חיצוניים, או כאלה שיישומן ממילא אינו צפוי בשנים הקרובות. כך למשל בוחר משרד התחבורה לציין ביעדיו ל-2012 דווקא את הקמת קו הרכבת לירושלים ב-2018, את הקמת הקו לאילת שנה לאחר מכן (אף שלא תוקצב), וכך גם את הקמת מערכות הסעת ההמונים במטרופולינים ב-2025. כך למשל בחרו כמה מהמשרדים לצטט כיעדים את מסקנות ועדת טרכטנברג שנכפו עליהם בממשלה.

יש לסייג ולומר כי אין מדובר בחזות הכל. בכל תוכנית משרדית אפשר לאתר לפחות יעד אחד ראוי ליישום ולציון (אף כי אין כל הבטחה שימומש). אלא שאין די במתן פומביות כדי להחזיר את האון לפקידות הממשלתית - וככל שתתגלה מלאכתה במערומיה, כך תוליד בעתיד השקיפות בעיקר קביעת יעדים מביכים, עד שהפרסום השנתי החגיגי ירוקן ממשמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker