המשטרה תחקור תלונה של גורמי אופוזיציה בהסתדרות נגד עופר עיני

התלונה מבוססת על תחקיר של תוכנית "המקור" בערוץ 10, שחשף מינויי מקורבים ואי סדרים בהתנהלות ההסתדרות * ההסתדרות: "לא ידוע לנו על קיום חקירה. זו אינה הפעם הראשונה שגורמים פוליטיים מנסים להשתמש במשטרה כדי לקדם את מועמדותם" * במקביל תבע אתמול עמיר פרץ מרשות השיפוט של ההסתדרות לאשר את מועמדותו לראשות הארגון, וטען כי ועדת הבחירות בהסתדרות "נוקטת שיטות של איומים והפחדות"

טלי חרותי-סובר
יניב קובוביץ
הילה רז
הילה ויסברג
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר
יניב קובוביץ
הילה רז
הילה ויסברג
סיון איזסקו

>> התפתחות דרמטית בבחירות לראשות ההסתדרות: גורמי אופוזיציה בהסתדרות הגישו באחרונה תלונה ליחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) - נגד יו"ר ההסתדרות עופר עיני. גורמים במשטרה מציינים כי התלונה מתבססת על תחקיר ה"מקור" ששודר בערוץ 10, והיא מתמקדת במינויי מקורבים ובאי סדרים בהתנהלות ההסתדרות, כפי שהועלו בתחקיר. במשטרה אמרו אתמול ל-TheMarker כי הם מודעים לעובדה שכעת יש בחירות סוערות בהסתדרות וכי מאחר שהוגשה תלונה היא תיחקר.

הפרשה נחשפה לראשונה באתר News1 של העיתונאי יואב יצחק, שדיווח כי המחלקה הכלכלית של המשטרה בודקת תלונה שהוגשה נגד עיני, וכי כמה מאנשי הסתדרות כבר נחקרו. נציגיו של עופר עיני ביטלו את הדברים מכל וכל. "זו אינה הפעם הראשונה שגורמים פוליטיים מנסים להשתמש במשטרה כדי לקדם את מועמדותם, כאילו היא (המשטרה) כלי שרת בקידום הקמפיין שלהם", נאמר בתגובה הרשמית של ההסתדרות. "לא ידוע לנו דבר על קיום חקירה ועל גורמים שנחקרו, ובכל מקרה יהיה שיתוף פעולה מלא עם כל גורם אכיפה".

בת הזוג שנהפכה למנכ"לית רשת עמל

למרות הטענות של ההסתדרות בדבר קנונייה פוליטית, בחודשים האחרונים פורסמו לא מעט פרטים מעוררי תמיהה על התנהלותו של עיני. כך, למשל, דווח על מערכת היחסים הקרובה של עיני עם רוית דום, מי שהיתה מנהלת המטה שלו ולפני מעט יותר משנה מונתה על ידו למנכ"לית רשת עמל, השייכת להסתדרות. לפני כמה חודשים יצא עיני בהודעה על יחסיו הזוגיים עם דום, ואף ביקש הנחיה מהיועץ המשפטי להסתדרות כיצד לפעול בנושא.

תוכנית התחקירים "המקור" בערוץ 10 חשפה כי לא מעט מנהלים ברשת החינוך אינם שבעי רצון מתפקודה של דום, שאינה בעלת רקע בתחום החינוך. כן דווח על עלייה של 2 מיליון שקל בהוצאות רשת עמל בשנה האחרונה - למרות טענותיה של דום כי עמל נמצאת בקשיים כספיים.

ב"מקור" נחשף עוד כי בנוסף לדום עובדים ברשת עמל, או עבדו בעבר, לא מעט מקורבים נוספים לעיני, כמו ציפי ישי, אשתו של השר אלי ישי, שמונתה לתפקיד חיזוק הקשר עם המגזר החרדי, ויעקב כהן צדק, שהיה אחראי על הקמת קורסים מקצועיים ברשת.

עיני ספג ביקורת גם על התנהלות נפוטיסטית נוספת, כשנחשף כי אחיו, בני עיני, הוא מנכ"ל סיעת עוגן, סיעתו של עיני בהסתדרות. אח אחר שלו, עזרא עיני, משמש סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת ההשמה פילת, שנהפכה בשנתיים האחרונות למעוזם של אנשי ההסתדרות לשעבר, ומנוהלת על ידי גדי לוטן, לשעבר מנכ"ל ההסתדרות. המהלך האחרון של עיני זכה אף הוא לביקורת כשבחר למנות את ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה לשעבר, יעקב (ג'קי) בריי, למנכ"ל הוצאת עם עובד.

עוד נחשף כי עיני דאג למנות לא מעט ממקורביו כדירקטורים בחברות, במקביל לתפקידיהם בהסתדרות. כך, למשל, ב-2004 מינה עיני את דום לדירקטורית בבנק יהב. עיני עצמו מכהן כדירקטור בבנק יהב החל מ-2000, מכיוון שהבנק מוחזק (50%) על ידי החברה למפעלי חברה ותרבות לעובדי המדינה, שהוא היושב הראש שלה. כמו כן, מונה מקורבו של עיני, הח"כ לשעבר אבי יחזקאל, לדירקטור בנייר חדרה השייכת לנוחי דנקנר במקביל לתפקיד ניהולי בהסתדרות.

במקביל לאותם גילויים נשמעו לא מעט קולות באשר לחשש הגדול מכוחו המופרז של עיני בהסתדרות, והמושג "שלטון של אדם אחד" חזר על עצמו בווריאציות שונות. ח"כ איתן כבל (העבודה), שהגיש את מועמדתו לתפקיד יו"ר ההסתדרות, טען באחרונה כי הוא מקבל פניות מאנשים שטוענים כי הם חוששים לתפקידיהם אם לא יתמכו בעיני, וכי הגיע הזמן להחליף את היו"ר.

פרץ: "ועדת הבחירות פועלת בביריונות"

הרמיזה של ההסתדרות כי התלונה מגיעה מכיוונם של אותם "גורמים פוליטיים המנסים לקדם את מועמדותם", גרמה ככל הנראה לעמיר פרץ, המועמד לתפקיד יו"ר ההסתדרות, לבקר בחריפות את ועדת הבחירות של ההסתדרות.

מטה פרץ הגיש אתמול תביעה לרשות השיפוט של ההסתדרות, באמצעות עו"ד אילן בומבך, לפזר את ועדת הבחירות המרכזית של ההסתדרות, עקב "התנהלות לא דמוקרטית של הוועדה ונקיטת שיטות פסולות". פרץ מתנגד לטענת הוועדה כי רשימת חתימות התומכים שהגיש אינה כשרה, ואומר כי היא מבוססת על התנהלות לקויה מצדה. בשל כך, הוא דורש מרשות השיפוט של ההסתדרות לפטר את יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד טל קרת, ולאשר את מועמדותו לבחירות להסתדרות.

לטענת פרץ הוועדה מתנהלת בצורה "ביריונית ונוקטת שיטות של איומים, הפחדות, והתנכלויות". מקורבי פרץ הוסיפו כי "הממצאים מראים שהיו בהתנהלות הוועדה אי סדרים קשים, למשל, כשהוועדה התקשרה לתומכים ומשאלה לא ענו או אמרו שהם אינם יכולים לדבר, סימנה אותם כמי שכלל אינם תומכים בפרץ". עוד נטען כי נציגים של עיני עוברים במקומות עבודה ומחתימים אנשים על ביטול טופס התמיכה בפרץ.

לפרץ שורה של טענות כנגד התנהלות הוועדה. לדבריו, לא היה נציג שלו או של כבל בוועדת הבחירות המרכזית בכדי לוודא כי הנציגים עושים את עבודתם נאמנה וכל הדרישות של כבל ופרץ להציב נציגים מטעמם נענו בשלילה מוחלטת. כן הוא טוען שנציגים של עופר עיני עוברים במקומות עבודה ומחתימים אנשים על ביטול טופס התמיכה בעמיר פרץ ושוועדת הבחירות הסתפקה בתשובות סתומות של תומכים אליהם התקשרה, במקום "לבדוק לעומק או לרענן את זכרונו של החותם".

פרץ הגיש את מועמדותו במקביל לח"כ כבל, שנפסל בינתיים מטעמים טכניים, עד שבית המשפט המחוזי בתל אביב יקבע אם יוכשר להתמודד. עד שהשניים הגישו את מועמדותם היה עיני המועמד היחיד בבחירות לראשות ההסתדרות, שייערכו במאי 2012. בשבוע שעבר קיבלה ועדת הבחירות של ההסתדרות את רשימות המתפקדים של כבל (כ-6,000) ופרץ (יותר מ-9,000) והחלה לבדוק אותן. להקמת רשימה כשרה נדרשים 5,000 מתפקדים. לטענת הוועדה נמצאו בין הרשימות קולות כפולים, וחברה חיצונית שנדרשה לבדוק את השמות התקשרה למתפקדים שטענו כי לא חתמו על הטפסים הנדרשים להתפקדות.

שני המועמדים קיבלו שבוע להכין את טיעוניהם לשימוע שאליו נקראו במטרה להסביר את הכשל, ולתקן את הרשימות. השימוע היה אמור להתרחש מחר מול השופט בדימוס דוד בר אופיר.

בוועדת הבחירות שוללים מכל וכל את טענות פרץ, ובתגובה לדבריו נמסר כי "בימים האחרונים אנו עדים להתקפה משולחת רסן על ועדת הבחירות. תוצאות בדיקות רשימות התומכים שנערכו על ידי חברה חיצונית העלו ממצאים חמורים לכאורה של מאות תומכים לכאורה שהכחישו שחתמו עבור מועמד כזה או אחר. בניגוד גמור לטענות שמועלות, מספרי הטלפון הותאמו לשמות ולמספרי תעודות הזהות כפי שהם מעודכנים ביחידת מרשם החברים. הצלבת המידע אישרה את האותנטיות של חלק מהחתימות ומצאה פגמים בחתימות אחרות. על אף הקריאה של ועדת הבחירות להעביר לידיה מידע או התייחסות לשמות שנפל בהם פגם לכאורה, כדי שתבדוק אותו אל מול השיחות המוקלטות, טרם התקבלה כל פנייה בנושא.

"למען הסר כל ספק, במטרה להבטיח דיון ענייני ואובייקטיבי מינתה הוועדה את השופט בדימוס דוד בר אופיר, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, כדי שייבחן את הממצאים ויעביר את חוות דעתו בעניין. חובתה של הוועדה הוא לברר ולקבל הסברים לגבי הממצאים שהוצגו בפניה - מאות של קולות שבעליהם הכחישו כי חתמו. לא יעלה על הדעת שממצאים מדאיגים בהיקף כזה יזכו להתעלמות ויתמוססו ללא בירור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker