תחבורה ציבורית בשבת - תנו לנו לוותר על האוטו

הציבור הדתי, המתנגד להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הוא צרכן משמעותי שלה בימי חול

מוסי רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסי רז

מועצת עיריית תל אביב החליטה באחרונה לקרוא לשר התחבורה ישראל כץ ולמשרדו לאשר תחבורה ציבורית בשבת בעיר.

כצפוי, הקריאה עוררה פולמוס נוקב ומוצדק על מעמדה של השבת במדינה יהודית-דמוקרטית ועל המתח הקבוע בין דת למדינה, או בין אלה השומרים על מצוות הדת לבין אלה שאינם מקפידים על שמירת השבת. מהאזנה לטיעונים ניתן היה לחשוב כי אוטובוסים הם אמצעי תחבורה חילוני, בכל ימות השבוע. ואולם מהוויכוח הציבורי נעדרו שיקולים שהם ממטרותיה המוצהרות של התחבורה הציבורית: להוות תחליף עממי וסביבתי לכלי הרכב הפרטיים.

צילום: אוליבייה פיטוסי

זיהום אוויר ושיעור פליטות הגז לנפש בישראל הם גבוהים מאוד ביחס למדינות בעלות הכנסה לנפש דומה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא השיעור הנמוך מאוד של שימוש בתחבורה ציבורית ביחס למדינות העולם. ההבדל הניכר ביותר הוא בערים הגדולות. תחבורה ציבורית נאותה מהווה תרומה משמעותית לסביבה ומביאה לחיסכון בדלק, שמן וחלקי חילוף, ובכך מקטינה זיהום ופליטות. כמו כל מערכת אחרת, עליה להיות זמינה בכל ימות השבוע. איש לא יתחבר לספק אינטרנט שפועל רק שישה ימים בשבוע, ולא רבים ישתמשו בתחבורה ציבורית המושבתת במשך שביעית מהשבוע.

אוטובוס הנוסע בשבת או ביום חול הוא תחליף למכוניות רבות. בעולם נהוגה תחבורה ציבורית בימי שבתון בהיקף שונה מזו המונהגת בימי חול, וזו גם הכוונה בתל אביב. הפעלת אוטובוסים בשבתות תביא לירידה בזיהום האוויר, להפחתת מטרדי הרעש ולירידה במספר תאונות הדרכים, בעיקר בימי שישי בלילה.

היתרונות הסביבתיים של ההחלטה אינם מצטמצמים לתחומי השבת בלבד. בישראל שיעור המינוע (בעלות על כלי רכב) הוא מהנמוכים בעולם, אך לא כך בתל אביב, שבה שיעור המינוע גבוה מאוד ביחס לערים דומות בעולם. אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני פיתוחה של תחבורה ציבורית בתל אביב ובישראל כולה הוא השיעור הגבוה של הבעלות על מכוניות. כל עוד התחבורה הציבורית, המקרטעת ממילא, אינה נותנת מענה ביותר משביעית מהשבוע, לא ניתן להסתמך עליה ולוותר על הרכב הפרטי, כפי שנהוג בערים מפותחות בעולם. התל אביבים לא יוותרו על החירות לנסוע להורים בערב שישי או לצאת לטייל בשבת בבוקר.

הציבור הדתי, המתנגד להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הוא צרכן משמעותי של התחבורה הציבורית בימי חול. בהתנגדותו להפעלת תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים הוא פוגע ברוב תושבי ישראל שאינם מחזיקים ברכב פרטי: אוכלוסיית הילדים עד גיל 17, רוב אוכלוסיית הנשים ומרבית האוכלוסייה הערבית. הציבור הדתי פוגע בכך גם בעצמו, שכן ללא תחבורה ציבורית בשבת לא תתפתח כאן תחבורה יעילה מספיק גם בימי חול.

מן הראוי שהשיקולים הסביבתיים יובאו בחשבון, ובעוד משרד התחבורה נמנע מתשובה לבקשת מועצת עיריית תל אביב, יישמע קולו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. הממשלה, שקיבלה באחרונה החלטה לקידום הצמיחה הירוקה, צריכה להבין ולהפנים שצמיחה ירוקה לא תיכון ללא תחבורה ציבורית חזקה; וכזו לא תיתכן אם לא תופעל גם בשבתות ובימי חג.

הכותב הוא יו"ר חיים וסביבה, ארגון הגג של שוחרי הסביבה בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker