חדשנות בהדברה ביולוגית: יצוא צרעות משמידות מזיקים ב"מומיות"

הצרעות מיוצאות בתוך "מומיה" של כנימה העשויה מחומר קשיח ומגנה על הזחלים; המומיות מפוזרות על ידי החקלאים והצרעות הבוקעות מהן משמידות את המזיקים

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן

הדרישה הגוברת בעולם להפחתת השימוש בחומרי הדברה כימיים בחקלאות האיצה את המחקר והפיתוח של ההדברה הביולוגית, הנשענת על ניצול "חרקים טובים" להשמדת "חרקים רעים" (לחקלאות). באחרונה החלה חברת ביו-בי מקיבוץ שדה אליהו לייצא גלמי צרעות זוללות חרקים הפוגעים ביבולי החקלאים. החרקים המזיקים החביבים ביותר על הצרעות הם הקשים ביותר לחקלאות: כנימות לסוגיהן, מיני עש, זבוב הים התיכון ומזיקים אחרים.

הצרעות מיוצאות לחו"ל בתוך "מומיה" של כנימה, שזחלי הצרעה זללו את תוכה והותירו ממנה רק את המעטפת, העשויה מחומר קשיח ומגנה על זחלי הצרעה העדינים בעת הטסתם לחו"ל ונגד טלטולי הדרך עד לשדות החקלאים בספרד, דרום אפריקה ומדינות אחרות להן מיוצאים זחלי הצרעות. המומיות מפוזרות על ידי החקלאים בשדות, במטעים ובפרדסים והצרעות הבוגרות הבוקעות מהן משמידות את המזיקים.

הצרעות המיוצאות לחו"ל במומיות הן משני מינים: צרעת האפידימוס המשמידה מינים רבים של כנימות הפוגעות בירקות, פרחים ומטעי פרי וצרעת האנגירוס, התוקפת בעיקר כנימות ומזיקים הפוגעים בפרדסים, כרמים, ועצי נוי כגון ברושים. הפיתוחים החדשים בתחום ההדברה הביולוגית יוצגו בתערוכת החקלאות הבינלאומית "אגריטך", שתתקיים באמצע חודש מאי בגני התערוכה.

הצרעהצילום: תערוכת אגריטך

ישראל היא מהמדינות המובילות בפיתוח הדברה ביולוגית, ובשני ענפים גדולים המייצאים תוצרת חקלאית - הפלפל ותות השדה - מקובלת הדברה ביולוגית. כ-20 אלף דונם פלפל, כ-80% מהיקף גידול פלפל בחממות, וכ-230 דונם תות שדה נהנים מהדברה ביולוגית. ההדברה הביולוגית בפלפל מתחייבת מפני שמדינות האיחוד האירופי, שמרבית היצוא החקלאי מישראל מיועד להן, מחמירות משנה לשנה את התקנות האוסרות נוכחות של שאריות חומרי הדברה כימיים בתוצרת החקלאית המיובאת. בשנה שעברה טופלו כ-120 אלף טונות פלפל ליצוא באמצעות הדברה ביולוגית. החמרת הדרישות באירופה לניקיון משאריות חומר הדברה כימיים לגידולים נוספים מחייבות את החקלאים להחדיר את ההדברה לענפי חקלאות נוספים המיועדים ליצוא אך גם לשוק המקומי. השנה תתבצע הדברה ביולוגית ניסיונית ב-200 דונם עגבניות.

מחזור המכירות של מוצרי הדברה ביולוגית בישראל מסתכם בכ-30 מיליון שקל בשנה בלבד, אך המחזור גדל משנה לשנה בשל החמרות התקנות המחייבות ניקיון התוצרת משאריות חומרים כימיים. מחזור המכירות העולמי של מוצרי הדברה ביולוגית הסתכם בשנה עברה בכ-250 מיליון דולר, כ-3% בלבד ממחזור המכירות העולמי של חומרי הדברה כימיים, אך גם פלח שוק זה צפוי לגדול במהירות בשנים הקרובות.

מומיות של כנימותצילום: תערוכת אגריטך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker