המאבק הפוליטי על דמי הניהול

הפחתה חדה מדי עלולה לגרום לחיסולם של מנהלים קטנים ולהגברת הריכוזיות בשוק

מאיר חת
מאיר חת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דמי הניהול שגובות החברות המנהלות את קרנות הפנסיה, קופות התגמולים וביטוחי המנהלים, מסעירים את הרוחות. הגידול בשיעור דמי הניהול, לאחר העברת ניהול הקופות מן הבנקים והעברת השליטה בקרנות הפנסיה לחברות הביטוח, מכעיס את החוסכים, במיוחד על רקע התשואות הבינוניות והתנודתיות שהשיגו בשנים האחרונות החברות המנהלות.

ההתמרמרות על רמת דמי הניהול גברה למראה השכר הגבוה של מנהלים ועובדים בחברות המנהלות, והעבירה את הדרישה להפחתת דמי הניהול אל הזירה הפוליטית. משרד האוצר הכיר בצורך לקבוע תקרות לדמי הניהול במסלולי החיסכון השונים, אך כשהתמהמה בהוצאת ההנחיות המחייבות, הודיעו חברי כנסת שיציעו לקבוע בחוק תקרה נמוכה ביותר מ-40% מזו שאותה הציע האוצר. הדיון על רמת דמי הניהול יצא מגדר שיקול הדעת המקצועי ונעשה נושא למקח וממכר פוליטי. אין נוסחת פלא לקביעת הרמה הראויה של דמי הניהול. כאשר שוקלים את התקרה שתיקבע יש להביא בחשבון כמה עניינים.

צילום: (איור) אילה טל

1. מה תהיה הירידה בהכנסות חברות מנהלות מקבוצות גודל שונות אם תיקבע רמה זו או אחרת של דמי ניהול מותרים. הפחתה חדה מדי עלולה לגרום לחיסולם של מנהלים קטנים ולהגברת הריכוזיות בשוק זה. ניהול מקצועי של השקעות מחייב החזקת אנשי מקצוע ברמה מתאימה. בניהול השקעות יש יתרון ברור לגודל.

2. העלייה ברמת דמי הניהול בתנאים שנוצרו בשוק בעקבות מימוש המלצות ועדת בכר והרפורמה בשוק הפנסיה, נבעה בחלקה מעלייה בהוצאות השיווק ובחלק אחר היתה תוצאת ההסדר המוזר שנקבע לעמלות ההפצה ששילמו לבנקים החברות המנהלות קופות תגמולים וקרנות נאמנות. אין היא עמלה חד-פעמית, אלא עמלה המשתלמת כל עוד מחזיק הלקוח שהשתמש בשירותי ייעוץ במוצר שרכש באמצעות הבנק. הסדר זה הגדיל כמובן את הוצאות החברות המנהלות.

3. הכעס על רמת דמי הניהול הוחמר בשל התשואות הלא מרשימות שהשיגו רבים מהמנהלים. יש לזכור שתנאי השווקים בשנים האחרונות היו קשים וגם ניהול מקצועי טוב הניב לא פעם תוצאות דלות. היו שהציעו שדמי הניהול הבסיסיים יופחתו לרמה נמוכה מזו שהציע האוצר, אך יתאפשר למנהל לקבל עמלה נוספת על השגת תשואה גבוהה מרמת מינימום שתיקבע. ההתנגדות לשיטה זו בחוק הייעוץ מבוססת על החשש שהתמריץ יביא להסתכנות יתר שיש להסתייג ממנה בניהול כספי חוסכים.

4. אחד הטיעונים שהשמיע ח"כ חיים כץ בתמיכה לדרישתו לקבוע תקרה של 0.7% לדמי הניהול, היה שהוא רוצה להפחית את דמי הניהול לרמה שמשלמים חברי קופת התגמולים של התעשייה האווירית. חולשתו של טיעון זה היא בשניים: ראשית, הוא בוחן את טיב ההתקשרות עם מנהל על פי רמת דמי הניהול ולא על פי התשואה שהוא משיג. שנית, הלקוחות הגדולים משיגים דמי ניהול נמוכים ואף נמוכים מאוד. הישג זה בא על חשבון לקוחות שאין להם כוח המיקוח שיש לתעשייה האווירית.

5. ההחלטה על תקרת דמי הניהול צריכה להביא בחשבון את שיקולי התחרות בשוק ואת הרמה המקצועית של ניהול ההשקעות. כדאי להקדיש תשומת לב רבה יותר לעניין זה של שיפור רמת המקצוענות בענפים שונים של שוק ההון הישראלי.

הכותב הוא סגן יו"ר ICC ישראל, מרצה למשפטים במכללה למינהל ולשעבר המפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker