פירמידות קיימות ישוטחו לשלוש שכבות, חדשות לשתיים

הוועדה המליצה כי בתום ארבע שנים יחויבו הפירמידות הקיימות להצטמצם לשלוש שכבות לכל היותר. בתום תקופת המעבר, חברות שצריכות להימכר ולא יימכרו, יועברו לנאמן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

>> המלצות ועדת הריכוזיות מתמקדות בתאגידים הגדולים במשק ומחלישות אותם מכמה כיוונים: מבנה הפירמידה, גיוס הון והשקעות, החלשת כוחו של בעל השליטה בחברות פער (שבהן הוא שולט בניהול בהון קטן), הגבלת אחזקות צולבות ריאליות ופיננסיות, הגבלת השתתפותם במכרזים ממשלתיים וחיזוק רשות ההגבלים העסקיים לצמצום הריכוזיות הכלל משקית.

יו"ר הוועדה, חיים שני, הסביר אתמול במסיבת העיתונאים שבה הוצגו המלצות הוועדה כי בעיית הפירמידות היא לא רק השגת יתרונות לבעל השליטה על חשבון בעלי מניות אחרים, אלא גם סכנה ליציבות המשק. "העקרונות המנחים היו למנוע בעתיד היווצרות מבנים גדולים וממונפים מדי", אמר שני.

הועדה קבעה כי המצב האופטימלי מבחינת המשק הוא של אחזקה בשתי שכבות של חברות ציבוריות - חברה אם וחברה בת. תאגידים חדשים שיוקמו לא יוכלו לכלול שלוש קומות בפירמידה. לעומתם, תאגידים קיימים יוכלו להחזיק שלוש קומות, אולם בחברה הנכדה יונהגו כללי ממשל תאגידי, שישפרו את מעמדם של שאר בעלי המניות.

"שליטה בחברה במבנה פירמידאלי, הכולל יותר משתי שכבות - אסורה", קבעה הוועדה. עם זאת, היא איפשרה לפירמידות חדשות להנפיק חברה חדשה כנכדה לתקופה של שלוש שנים בלבד, עד למכירתה.

לגבי חברות פירמידה קיימות, ציינה הוועדה כי בתום תקופת מעבר בת ארבע שנים יחויבו המבנים הקיימים להצטמצם לשלוש שכבות לכל היותר. בתום תקופת המעבר, חברות שצריכות להימכר ולא יימכרו, יועברו לנאמן.

האפשרות להישאר עם חברה נכדה בשכבה השלישית תהיה כרוכה במגבלות מסוימות על בעל השליטה בפירמידה. כללי הממשל התאגידי יהיו מחמירים יותר כדי להחליש את השפעתו. לדוגמה, החל משנה לאחר אישור ההמלצות, מספר הדירקטורים החיצוניים בחברה נכדה יהיה רוב פחות אחד ממספר חברי הדירקטוריון. מינוי דירקטור חיצוני יהיה טעון אישור האסיפה הכללית. במניין הקולות לא יובאו בחשבון קולות בעל השליטה או מי שיש לו עניין אישי במינוי המועמד. בתקופת המעבר יחולו כללים אלה גם על חברות מהדרגה הרביעית ומטה בפירמידות קיימות.

כללי ממשל תאגידי מיוחדים יחולו גם על חברות בנות, אם בעל השליטה בהן מחזיק פחות מ-33% ממניותיהן. בחברות אלה, הנקראות חברות פער (נוכח הפער בין האחזקה הקטנה יחסית במניות לשליטה הגבוהה בניהול), יהיו כללים מיוחדים למבנה הדירקטוריון. לפחות שליש מהדירקטורים יהיו חיצוניים. מינוי דירקטור חיצוני יהיה טעון אישור של האסיפה הכללית. במניין הקולות לא יובא בחשבון קולו של בעל השליטה או מי שיש לו עניין אישי במינוי המועמד.

כללים אלה יחולו גם על חברות בשכבה השנייה, אם יוחזקו בפחות מ33%- על ידי בעל השליטה.

דעת המיעוט בנושא שכבות הפירמידה בוועדה נחלקה לשניים. הממונה על התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, תמך בהחלת מגבלה של שתי דרגות על כל הפירמידות, גם הקיימות. לדבריו, אם העיקרון של שתי קומות הוא הנכון מבחינת הפער בין האחזקות בפועל לשליטה בניהול, יש להחיל אותו כל כלל המשק. מנגד, טען יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, כי אם אפשר להחזיק פירמידות קיימות במבנה של שלוש קומות בתנאים מגבילים לשכבה הנכדה, יש לאפשר גם לתאגידים חדשים ליהנות מהאופציה של חברה נכדה במגבלות (ראו מסגרת).

שני אמר כי הוועדה בחרה בדרך הביניים, בין השאר, מכיוון שהעריכה כי החלת מבנה של שתי שכבות על פירמידות קיימות תחייב מכירה של כ-70 חברות - כמות גדולה מדי למשק.

כדי ליצור תמריץ בחברות פירמידה קיימות למימוש השינוי, ממליצה הוועדה על הקלות במיסוי, שיגובשו תוך 90 יום על ידי רשות המסים. בין השאר ייבחנו דחיית תשלום מס בגין מכירת חברה עד תום תקופת המעבר; הכרה בהפסד הון כתוצאה ממכירה כפויה; והקלות בפרשנות רשות המסים בנוגע לאישור פטור או דחייה ממס הנובע ממיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker