יאיר לפיד שואל "למי שייכת המדינה?"; הנה התשובות - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יאיר לפיד שואל "למי שייכת המדינה?"; הנה התשובות

השאלה הגדולה היא מה יעשה לפיד לאחר שיגלה את התשובות

132תגובות

יאיר לפיד, הפוליטיקאי הטרי, עשה היום "טוויסט ו"ספין" חדשים: בנאום הבחירות הרשמי הראשון שלו, בכנס "העיר" לעסקים באילת, הוא הכריז כי יש שאלה חשובה יותר מ"איפה הכסף".

הנאום הפוליטי הראשון של לפיד: "הכסף הולך לדירות לחברים של אטיאס ולתספורות של הטייקונים"

מה השאלה? אתם במתח? מוכנים? השאלה היא: "למי שייכת המדינה". מה קרה ל"איפה הכסף"? הנה שתי אפשרויות: האחת היא שלאחר שבועיים של שאלות בלבד, באו כמה אנשים וסיפקו את התשובה באופן שמייתר את המשך העיסוק בשאלה. האפשרות השנייה היא שלפיד ויועציו החליטו שהגימיק של "איפה הכסף" מיצה את עצמו, ופשוט חייבים משהו חדש. ככה זה בתקשורת ובפרסום: צריך לחדש, להפתיע ולהמציא את עצמך מחדש כל הזמן, אחרת לא שמים אליך לב.

אופיר בר-זהר

כעת, כשהוא כבר יודע את התשובה ל"איפה הכסף", לפיד היה יכול אמנם להמשיך לצעד המתבקש הבא ולהציע פתרונות להעברת הכסף מהמקומות שבהם הוא נמצא עכשיו, למקומות שבהם הוא צריך להיות. אבל זה כבר יותר מסובך, יותר קשה, ובוודאי שהרבה פחות קליט מאשר סלוגן בן 2 מילים. זהו גם שלב שהיה בוחן את הרצינות של לפיד, ומחייב אותו לבחור צד. דבר אחד הוא לשאול "איפה הכסף" ולמלמל משהו לא ברור ולא מחייב על טייקונים עלומים, בלי פרטים ובלי שמות. דבר אחר לחלוטין הוא לפרט לאילו טייקונים ולאילו תעשיות הוא מתכוון, איך הם בדיוק שולטים בכסף, על חשבון מי הכסף הזה מצטבר דווקא אצלם. ובעיקר: מה צריך לעשות כדי לשנות את זה. אלא שלפיד לא צריך את הצרה הזו. יש לו את הטייקונים שלו, הוא עובד וכותב אצל טייקון, וממילא אין בישראל הוכחה שרצינות, עומק ויסודיות הן תכונות שתורמות משהו לפוליטיקאי, או לסיכוי שלו לקבל קולות בקלפי. אולי להיפך.

אלא שגם לשאלה החדשה של לפיד, "למי שייכת המדינה", יש תשובות ברורות ומדויקות. במדינה שבה הכסף מזיז הכל וקובע הכל, יש דמיון רב בין התשובה לשאלה "איפה הכסף" - לתשובה לשאלה "למי שייכת המדינה". מדוע? כי המדינה שייכת למי ששולט בכסף שלה. ומי אלה בדיוק? הנה הסעיפים המרכזיים, ולא לפי סדר חשיבות:

1. המדינה שייכת לוועדי העובדים הגדולים. באמצעות הלחץ שהם יודעים להפעיל על פוליטיקאים, דרך איומי שביתה ("נוריד את השלטר") או דרך השפעה על מרכזי המפלגות והמיקום בפריימריז ("האם בחרת אותנו כדי לקבל ג'ובים?") - שולטים הוועדים הגדולים על הקופה הציבורית. כך הם מקבלים הטבות, שכר, תנאים, קביעות ופנסיה. המתוחכמים שביניהם אפילו לא צריכים באמת לעבוד, הם עוסקים רק בעניין הפוליטי עצמו, ומקבלים על כך שכר מרשות ממשלתית כלשהי. אם אתה שולט בחשמל, בקרקעות, בנמלי הים והאוויר, בתחבורה ובכל התשתיות - אתה למעשה בעל הבית והמדינה שייכת לך. ביוון, הכוח של הקבוצה הזו הרס את הכלכלה עד היסוד, ואזרחים רבים שואלים שם האם יהיה להם בעתיד מה לאכול.

2. המדינה שייכת לממסד הצבאי. אלופים, רמטכ"לים בעתיד ובהווה, השולטים ביד רמה על נתח עיקרי מתקציב המדינה. הממסד הזה שולט גם בממשלה ובראיית העולם הגיאו-פוליטית שלה, אבל אסור לטעות: הכסף הוא המניע העיקרי. לא צריך לחפש קונספירציות: מספיק לראות את האיומים וההפחדות הקיומיות שהממסד מייצר בכל פעם שאיזה פקיד חצוף במשרד האוצר חושב על קיצוץ בתקציבי הביטחון או בתנאי הבכירים שלו. במדינה בה תקציב הביטחון מהווה חלק מרכזי מהכסף הפנוי להוצאה, לאחר תשלומי חובות והעברות חד צדדיות הקבועות בחוק, השליטה המוחלטת בתקציב הביטחון ובגודלו הופכת את המדינה לשלהם. השליטה עובדת גם הפוך: מאחר שבלי קיצוץ בביטחון אין הרחבה של תקציבים אחרים - כלומר כל דבר שנכנס בהגדרה של "צדק חברתי" - החונטה הצבאית שולטת גם בכל השאר. וכל זאת מבלי להתייחס לעובדה שהיא יכולה לגייס את כל העם למילואים ולצאת למלחמה, עוד סממן ל"בעלות" שלה על המדינה. איך אתה יודע אם מכונית מסוימת שייכת לך? היא שייכת לך כאשר המפתחות בכיס שלך, וכאשר רק אתה יכול ללקחת אותה לסיבוב.

3. המדינה שייכת למועדון האלפיון. הטייקונים, האוליגרכים, המנכ"לים, הדירקטורים, יחד עם עורכי הדין, רואי החשבון, הכלכלנים, הבנקאים והברוקרים שלהם. חברי המועדון שולטים ברוב המוחלט של החברות בבורסה, ברוב הכסף שגויס באיגרות חוב, ובכל הכסף שהבנקים העמידו לרשותם. הם שולטים בכספי הפנסיה: קומץ של עשרים ומשהו משפחות שולטות באופן מעשי במחצית מהנכסים הפיננסים של הציבור, בהיקף של כ-2.5 טריליון שקל. עם הכסף הזה, עם הג'ובים והחוזים שהוא יודע לחלק, המועדון שולט בכולם: בפוליטיקאים, בפקידות הבכירה, במנהלים השכירים וכמובן בתקשורת - השייכת לה, ישירות או בעקיפין. דרכם המועדון שולט במדינה כולה. המדינה שייכות לו.

4. המדינה שייכת למי שמכתיב את סדר היום הציבורי שלה. אלו הם פוליטיקאים, אנשי ציבור, רוח, עיתונות ושאר אנשים השולטים כיום בשיח הציבורי. מה הם עושים עם השליטה והבעלות הזו על המוח של האנשים? נכון להיום הם מנווטים את השיח הציבורי, במודע או מתוך בורות, לכל נושא שבעולם - ורחוק מהנושאים החשובים. מדוע? כדי לשמר את המצב הקיים, המטיב עמם, או כי תמיד יותר קל ונעים להימנע מקשיים, התמודדות, שינוי ואתגרים חדשים.

אסור בדרך כלל לפתוח משפט במילה "לא", אבל הפעם נראה שאי אפשר, כי מול רשימת האנשים שהמדינה שייכת להם, חובה לסמן את אלה שהמדינה לא שייכת להם. המדינה לא שייכת לאזרחים, למרות הדמוקרטיה הפורמלית. את זה כולם כבר יודעים, אחרת לא היו יוצאים חצי מיליון אנשים להפגין ברחובות. היא לא שייכת למיעוטים, ערבים או חרדים. כן, גם לא לחרדים, כי הם עצמם חיים בעוני, והם כלואים בסדר ישן שאיש מבעלי השליטה האמיתיים אינו מעוניין לשנות.

למרות הכעס והסיפורים היום-יומיים, המדינה לא שייכת לפוליטיקאים. הם אמנם מוציאים לפועל חלק גדול מהתהליכים, אבל הם תוצר של מערכת תמריצים ולחצים שמוכתבים להם על ידי מועדון אלפיון, הוועדים, מועדון הביטחון וקובעי סדר היום הציבורי. איך אנחנו יודעים את זה? כי פוליטיקאים מתחלפים, והמציאות נותרת ללא שינוי. מי שאינם מתחלפים הם הטייקונים, הוועדים, האלופים וקובעי סדר היום. אפשר לשנות את המפלגה השלטת, אפשר לשנות את הקואליציה, ואפשר אפילו לשנות את שיטת הבחירות. שום דבר מהותי לא ישתנה במדינת ישראל כל עוד היא תמשיך להיות בשליטה החברים היקרים שבסעיפים 1 עד 4 לעיל.

גורמים באילת, שם קיים לפיד את הנאום הפוליטי-מדיני המשמעותי הראשון שלו, סיפרו כי התכונה היתה רבה. לפיד מוקף בפמליה גדולה, ההתרגשות גברה וכל צוותי הטלוויזיה הגיעו למלון הנסיכה, שם נאם. אלא שאנחנו כבר פתרנו עבורם ועבורו את התעלומה של "למי שייכת המדינה". האתגר האמיתי של לפיד מעכשיו יהיה להראות כיצד ניתן להעביר את הבעלות ממי ששולט במדינה כיום, אל מי שאמור וצריך לשלוט בה בעתיד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#