תביעה ייצוגית נגד חברות הביצים: ייבאו ושיווקו אותן כתוצרת ישראלית

החברות נתבעות על סכום כולל של 334 מיליון שקלים ■ בתביעה נטען כי החברות לא סימנו את הביצים המיובאות לפי החוק, הן נעדרו פיקוח וטרינרי ומידת טריותן מוטלת בספק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד תנובה ומשווקות ביצים מובילות נוספות - ביצי גליקסמן, ביצי הכפר ומ. לסר., הוגשה הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה. טענת התביעה היא כי החברות ייבאו לאורך שנים מאות מיליוני ביצים, בעיקר מטורקיה, ללא פיקוח וטרינרי, תוך סימון מזויף כתוצרת ישראלית. החברות נתבעות על סכום כולל של 334 מיליון שקלים.

צילום: ניר כפרי

התובע, אייל גולדברג, טוען באמצעות משרד עורכי-הדין שרמן, לנדאו את שיץ, עברי, כי החברות הטעו במכוון וביודעין, בצורה שיטתית ומכוונת, את הצרכנים במשך שנים בכך שהביצים שהן משווקות הן מתוצרת ישראלית, בעוד שהן יובאו על ידן, בעיקר מטורקיה, וכן מספרד, איטליה ומדינות נוספות. זאת בעיקר בתקופות החגים בהן עולה הביקוש לביצים. לטענת התובע עקב חוסר הפיקוח הוטרינרי, לטענתו, לא ידוע עד כמה טריות הן הביצים המיובאות, ומה משך הזמן שהן עוברות בתהליך ההובלה מהלולים בארצות המקור ועד לבית האריזה בישראל.

עוד לטענת התובע, ולפי חוות דעת של וטרינר המצורפת לתביעה, קיים חשש שהביצים המיובאות "נופלות מאלה הישראליות מבחינת טריותן ואיכותן, וכי הן חשפו את הצרכן בישראל לסיכון מוגבר לתחלואה", כפי שנכתב בכתב התביעה. זאת מאחר וביצי מאכל הן מטבען מזון רגיש בעל אורך חיים קצר יחסית, "שטיפול לא נאות בהן, כבר מתקופת גידול המטילות, דרך ההטלה, מיון, שינוע ולבסוף שיווק והפצה, עלול לגרום לתחלואות קשות (ובעיקר סלמונלה)".

את טענותיו מבסס התובע, לדבריו, על איסוף ראיות רב, הכוללות הקלטות והעתקי מסמכים שנאספו בחלקם בסיוע חוקרים פרטיים. לדבריו מבירור שערך התברר כי החברות מסמנות את הביצים המיובאות, שמגיעות נקיות מכל הטבעה, בהטבעה אשר זהה לחלוטין להטבעה של ביצים שהוטלו בישראל. זאת, בניגוד להוראות החקיקה הקיימות בישראל בנוגע לסימון ביצי יבוא, על-פיהן מחויבות יבואניות להטביע על הביצים לפני הגעתן לישראל, את שם מדינת המקור באותיות לועזיות. "מדובר במדיניות עקבית ושיטתית של הטעיה בזמן שקיימת חקיקה ספציפית שאינה מקוימת", כותב התובע.

בנוסף מציין התובע בתביעה כי הזמין סקר ממכון דחף בניהולה של ד"ר מינה צמח, ממנו עולה כי אילו היתה קיימת הבחירה, כ -85% מהציבור היה בוחר לרכוש ביצים מתוצרת ישראלית ולא מיובאות.

ממועצת הלול נמסר בתגובה כי לא ניתן לייבא ביצים מחו"ל ללא תעודה וטרינרית של השירותים הווטרינריים במדינה ממנה מיובאות הביצים וכי הביצים המיובאות עומדות בדרישות השירותים הוטרינריים בישראל. בנוסף מסרו במועצת הלול שקבלת רישיון יבוא מחויבת את היבואן באישור משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים בישראל.

מתנובה נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו את התביעה. כשנקבל אותה נלמד אותה".

ממ. לסר נמסר: "כשנראה את התביעה נגיב בהתאם".

מגליקסמן וביצי הכפר לא נמסרה תגובה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker