ועדת הכלכלה קיימה דיון דחוף על השבתת הרכבת - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הכלכלה קיימה דיון דחוף על השבתת הרכבת

12 שעות לאחר שבית הדין הורה לעובדים להפסיק את השבתת הרכבות הן חזרו לפעול ■ במהלך הדיון בביזוי בית הדין הורתה השופטת להוציא את נציגי הוועד לאחר שהפריעו למהלכו

12תגובות

אובדן העשתונות בחברת רכבת ישראל נמשך אתמול זה היום השני ברציפות. זאת, לאחר שעובדי החברה השביתו במשך כמעט יממה את תנועת הרכבות בכל רחבי המדינה - והתעלמו מצווי מניעה שהוציא נגדם בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. תנועת הרכבות חודשה רק בסביבות שמונה בערב - אך באופן חלקי. זאת, משום שהוועד סירב עדיין לשחרר את מוסכי הרכבת בלוד לעבודות הכשרה. רק בשעה שמונה בערב פונו העובדים מהמוסכים - והבוקר חודשה תנועת הרכבות. עקב ההתפתחויות, החליטה ועדת הכלכלה של הכנסת לקיים דיון דחוף בהשבתה ובביזוי בית המשפט של ועד עובדי הרכבת.

הנהלת רכבת ישראל פנתה לבית הדין בבקשה להכריז על ביזיון בית משפט. זאת, לאחר שהגישה שלשום בקשה זהה נוספת לאחר שהעובדים הפרו צו אחר של בית הדין להפסיק בעיצומים. לטענת באי כוחה, קיבלו עובדי הרכבת הנחיות מפורשות מחברי הוועד שלא להעז ולהפעיל את הרכבות - חרף צו בית הדין - ואלה אף חסמו את הכניסה למוסך הרכבת בלוד במכוניות ובחביות.

ואולם מחזה האבסורד הגיע לשיאו בשעות הצהריים, אז התברר כי ראשי ועד העובדים לא התייצבו כלל לדיון בבית הדין. לאחר דקות המתנה ארוכות, הוציאה סגנית נשיא בית הדין, השופטת אפרת לקסר, צווי תפיסה לשלושת ראשי ועד העובדים ברכבת: היו"ר גילה אדרעי, יו"ר ועד דרום משה אוליאל ויו"ר ועד צפון שי טל. הצווים נמסרו לידי משטרת ישראל - וזו שיגרה בחלוף שעתיים שוטרים להבאתם בכפייה של ראשי הוועד לדיון. בינתיים, הגיעו ראשי הוועד לסביבת בית הדין, ונתקלו בשוטרים בעודם אוכלים בדוכן פלאפל. ואולם בתיווך באי כוח הרכבת, ולאחר התחייבות אדרעי להתייצב - נסוגו השוטרים מהמקום מבלי לבצע מעצר.

ניר קידר

"לא ראינו את צווי המניעה, לא היו אצלנו פקסים", נימקה אדרעי את אי הפעלת הרכבות. "זה לא כמו להוציא אוטו מהמוסך. אני צריכה לנהל שיחות טלפון ולתפוס את כולם".

באשר לאי התייצבות ראשי הוועד בבית הדין אמרה כי בוועד סברו שנוכחותם אינה הכרחית. "זהו יום קשה בדרכים. לא היה קל להגיע לתל אביב כי אין רכבות", העירה אדרעי בציניות. "מאוד משמח אותי שרוצים לראות את הפרצוף שלי, אז באתי", הוסיפה.

בקרב ועד העובדים שרר זעם רב על מהלכי ההנהלה וחוסר הבנה לפשר המתקפה הציבורית עליהם. לטענתם, ניהלו מתווה של ארבע פגישות משא ומתן מול הנהלת הרכבת ומשזה נקלע למבוי סתום - התריאו כי יפתחו בשביתה בתוך 48 שעות. "צריך להבין שיש לחץ גם אצל העובדים. אנחנו מרגישים שלא סופרים אותנו, ויש גם קצה לסבלנות שלנו", אמר אוליאל.

לדברים הצטרף יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי. זאת, נוכח תרעומת שהובעה כלפי מעורבות ההסתדרות בהפרות הצווים ובביזוי בית המשפט לכאורה. "הוועד ניצב עם הגב לקיר, הם איבדו סבלנות - ומותר לאבד סבלנות", ניסה אדרי להצדיק את האירועים. "זהו ועד חדש, והעיקר שהוא התעשת. אין לו את הניסיון רב השנים שיש לי - ויכול להיות שגם אני הייתי מאבד שליטה במצב הנוכחי. אני מייצג פה גוף עם שמונה סכסוכי עבודה פתוחים, ואנחנו רק בתחילת הדרך. במאבק לא מחלקים סוכריות".

את הביקורת העדיף אדרי להפנות דווקא לבית הדין: "אני מצפה מבית הדין שיאמר לי כיצד אני יכול למחות. כדי לפתוח מבוי סתום - צריך לנקוט צעדים ארגוניים. זה הכלי היחיד שלנו נגד המעסיקים. לא יכול להיות שבית דין אחד יראה ברכבת שירות חיוני שלא ניתן להשביתו - ואילו בית הדין הארצי לעבודה התיר בשבוע שעבר להשבית את הרכבת עד ארבעה ימים במסגרת מאבק עובדי הקבלן".

אדרי ציין כי הציע חלופות שביתה שאינן מקשות על הציבור, כמו שביתה בימות השבוע - למעט ימים ראשון וחמישי. "ברגע שלא יעצרו אותנו - הכל ייפתר. איך יכולה להיות מציאות שבה אין זכויות שביתה ברכבת?"

באשר לביקורת שנשמעה מקרב ראשי ההסתדרות נגד התנהלות ועד העובדים אמר טל כי ההסתדרות העניקה לוועד גיבוי מלא: "דיברנו עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, והוא נתן לנו תמיכה מלאה. השופטת היא אנטי. החליטה ישר מבלי לקרוא את החומר. אי אפשר למנוע מן העובדים למחות. אנחנו לא רוצים לנהל את הרכבת - אבל ההנהלה אטומה".

"על השופטת להתיר לנו לשבות"

"מנכ"ל הרכבת הנחה לא להוציא רכבות - אנחנו הוצאנו הוראה שיפעלו", נימקה אדרעי את אי-מימוש צווי המניעה לשביתה. הדיון נערך במטרה לקבוע באיזה אופן ואם בכלל תימשך השביתה ברכבות.

במהלך הדיון הפריעו נציגי הוועד למהלכו פעמים רבות והשופטת הורתה על הוצאתם מהאולם בידי השופטת. "אדרעי לא איפשרה ניהול תקין והוצאה מהאולם תוך כדי צעקות והשמעת גידופים", אמרה לסקר.

לאחר שהשופטת הורתה לאדרעי לעזוב את האולם, חברי הוועד יצאו אחריה. בתגובה לשאלת השופטת מדוע איחרה לדיון אמרה אדרעי: "לא הודיעו לי על צווי המניעה, הייתי בנופש בצפון, בבית מלון ולקח לי זמן להגיע. חשבתי שעורכת הדין שלנו ונציג ההסתדרות ייצגו אותנו נאמנה".

חברי הוועד טענו בפני השופטת כי הם עצמם רצו להפעיל את הרכבות, אבל חברי הנהלת רכבת הם שמנעו זאת מהם, זאת, כדי להציג מצב חמור יותר מכפי שהוא באמת. "המנכ"ל רצה לשבש את תנועת הרכבות כדי שהמצב ייתפש כביזיון של הוועד", אמרו חברי הוועד. סמנכ"ל הנוסעים בחברה, משה אמסלם, ענה על הדברים כי "ההנהלה לא קשורה בהשבתת הרכבת אלא העובדים, שהתעכבו להגיע לעבודה". במהלך הדיון קראה אדרעי לכיוונו של אמסלם: "תתבייש אמסלם, שכחתי מאיפה באת (היה נהג קטר בתחילת דרכו, ה"ו), אין לך עתיד".

עו"ד גדעון רובין, המייצג את הנהלת הרכבת, אמר: "כשהגענו ביום שני לדיון בשמונה בבוקר איש לא הכחיש שהפר צווים. עד 17:00 אף קטר לא חובר". עו"ד ד"ר מורן סבוראי, המייצגת את ועד העובדים, אמרה כי מדובר במענה ציני, שכן הוועד רצה לכבד את הצווים. "הקטרים היו מוכנים", אמרה, "דיברנו עם האנשים שבשטח ולדבריהם גורמים בהנהלה היו מעורבים באי-הפעלתם".

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, הדגיש כי ההסתדרות לא המליצה לוועד לצאת בשביתה בשל הסמיכות לשביתה הכללית במשק בעניין עובדי הקבלן, וכן עמדתם היתה לכבד את צווי המניעה. לדבריו, הוועד נהג באופן שמבטא מצוקה שכן העמידו אותו עם הגב לקיר. אדרי ציין כי יש כמה סכסוכי עבודה בין הוועד להנהלה, העיקרי שבהם נסוב סביב כוונת ההנהלה להביא מאות עובדי קבלן לשם תחזוקת הרכבת.

"על השופטת להתיר לנו לשבות, להביע את מחאתנו, כפי שעשתה שופטת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, בעניין השביתה הכללית", אמר אדרי. "אין ספק שהחוק הוא מעל לכל, ואין לי ספק בסופו של דבר הוועד יבין שצריך לבצע מאבק חכם. הוועד ספג כעס במשך חודשים ארוכים".

בועז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל, סיפר כי עלויות השביתה נאמדות ב"מיליונים רבים". לדבריו, הוועד הוא שהשבית את הרכבות והפר צווי מניעה לשביתה. "לא ייתכן מצב שבו בית המשפט קובע החלטות וועד העובדים מצפצף עליהן".

בעניין הסיבה העיקרית שבגינה שבתו, הכוונה להעסיק עובדי קבלן, אמר צפריר כי לא מדובר בעובדי קבלן או בהפרטה, אלא ברכישת שירותי תחזוקה. כמו כן, הוסיף כי עד סוף השנה תקלוט הרכבת ישירות 500 עובדים. "בשל הצמיחה הענקית של הרכבת אנחנו עומדים לקנות שירותי תחזוקה. השירות שאנחנו רוכשים הוא שירות כולל. הדגש הוא על איכות התחזוקה. אני לא מקבל את הסיבה לשביתה - אנחנו מנהלים משא ומתן והתקדמנו בו מאוד. הכל מתפוצץ בגלל פעילות לא נכונה של ועד העובדים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#