ישראלים מבתים מבוססים משיגים ציונים גבוהים יותר בפסיכומטרי

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

>> האם לנבחני פסיכומטרי מבתים מבוססים יש סיכוי טוב יותר להצליח בבחינה לעומת תלמידים מרקע חלש יותר? ממחקר שערך המרכז הארצי לבחינות והערכה ב-2010, עלה כי להשערה הזו יש גם סימוכין במספרים.

המחקר הוכיח כי בעוד שנבחנים ממעמד כלכלי נמוך מאוד השיגו ב-2009 ציון ממוצע של 474, הרי שממוצע ציוניהם של נבחנים ממעמד כלכלי מעט גבוה מהממוצע היה 544. נבחנים ממעמד כלכלי טוב מאוד השיגו ממוצע של 580. כרמל אורן, ראש מדור מחקר במרכז הארצי לבחינות והערכה, הסביר כי "הסיבה לפערים אינה שכסף קונה ציון, אלא שקיים קשר ישיר בין מצב כלכלי להשכלת ההורים, ומכאן שנבחנים בעלי רקע כלכלי טוב יותר הם לרוב גם כאלה שהשכלת הוריהם גבוהה יותר, הערך של לימודים בביתם חזק יותר ועוד".

ניתוח הציונים לפי השכלת הורי הנבחנים הוכיח אף הוא כי סיכוייו של מי שנולד להורים משכילים לקבל ציון טוב יותר גבוהים מאלה של נבחן שנולד להורים לא משכילים. הפערים גדולים מאוד ומגיעים להבדל של 150-200 נקודות בציון הסופי. אורן מסביר כי הציון "קשור לערכים שהונחלו בבית, לחשיבות שרואים ההורים בלימודים אקדמיים ולשפה שבה דיברו עם הנבחן בילדותו. הורים שהגשימו את עצמם מעודדים את ילדם ללכת בדרכם ונותנים את התמיכה והרקע המתאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker