אושר לקריאה טרומית: מאסר בפועל לרוכש שירותי זנות

ח"כ זהבה גלאון, מיוזמות החוק: לקוחות הזנות הם משתפי פעולה סמויים מן העין עם תעשייה אכזרית של ניצול

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים את הצעת החוק להרתעת לקוחות זנות שיזמו יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון וח"כ אורית זוארץ (קדימה). הצעת החוק הקובעת כי הרוכש שירותי זנות דינו מאסר של שישה חודשים.

ח"כ זהבה גלאון צילום: עופר וקנין

נאשם שהורשע לראשונה בעבירה רשאי בית המשפט להטיל עליו צו מבחן שבמסגרתו יעבור הנידון טיפול בקהילה, על פי תכנית שיורה בית המשפט; ורשאי בית המשפט לתת צו כאמור בלא להרשיע את הנאשם, אף אם תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי שניתן לצוות על הפעלתו, ובלבד שלא עבר בעבר טיפול.

גלאון אמרה כי "לקוחות הזנות הם משתפי הפעולה הסמויים מן העין עם תעשייה אכזרית של ניצול, שבה נשים נסחרות ועוברות התעללות. החוק, שקידמה ח"כ זוארץ, יוביל למאבק באותה תשתית שיוצרת ביקוש לזנות, ומובילה לתופעות קשות של התמכרות לסמים, השפלות, אלימות, ושליטה בכפייה שעוברות הנשים בתעשיית המין בישראל".

"בחברה בה קונים את שירותיהן של נשים כדבר מובן מאליו, כל הנשים מקבלות איתות שהן ניתנות לקנייה, והדבר מקבעה את מעמדן הנחות של נשים בחברה הישראלית. יזמתי את החוק להפללת לקוחות הזנות בכנסת הקודמת, מכיוון שאני מאמינה שהזנות היא אינה מקצוע ככל המקצועות ולנשים העוסקות בתחום אין בחירה חופשית אמיתית. זהו שיעבוד של נשים על ידי סוחרים, והלקוחות הם המקור לניצול המיני - הם הכוח הכלכלי שעומד מאחורי התעשיה ומייצר את הביקוש לה", אומרת ח"כ גלאון.

גלאון הוסיפה: "אישור החוק להפללת לקוחות זנות ישפיע לא רק על נשים המנוצלות בתעשיית הזנות, אלא גם על כבודן ומעמדן של נשים בחברה בכלל".

"תמיכת הממשלה - צעד מוסרי"

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים אמרה כי "מדובר בנדבך מרכזי בשורה של פעולות שנועדו לעשות שינוי חברתי בכל הקשור לזנות וסחר בנשים בישראל, החוק שמטרתו להעביר את האחריות על העבירה ללקוחות הינו אקוטי שכן הלקוחות הם שמייצרים את הביקוש, הם הדלק בגלגלים של תעשיית המין".

"תמיכת הממשלה בחוק שכזה הינה צעד מוסרי וערכי מן המעלה הראשונה, אני מודה לשרים שתמכו ובראשם לשרה לבנת ולשר נאמן שתמיכתם לאורך כל הדרך ובמיוחד בהכרעה החשובה ברגע האמת בועדת שרים הינה אות של כבוד לממשלה בכל הקשור למאבק בלתי מתפשר בתופעות של ניצול נשים לזנות וסחר בבני אדם. תודתי המיוחדת נתונה גם לרחל גרשוני שמובילה את המאבק בסחר בנשים כבר שנים רבות בתפקידה כמתאמת המאבק בצוות הבינמשרדי של משרד המשפטים. מהות ההצעה היא שניצול מיני בתמורה לכסף הוא עבירה על החוק".

זוארץ הוסיפה: "החוק יעלה להצבעה בקריאה טרומית ביום ד' הקרוב, כאשר ביציע ישבו כלל הארגונים שהובילו את הקמפיין כדי לראות את חברי הכנסת משנים את המציאות לטובה- המטה למאבק בסחר בנשים, עצו"ם, מכון ירושלים לצדק, מכון תודעה, האגודה לזכויות האזרח, סלעית ואזרחיות ואזרחים רבים שאיכפת להם ממציאות חייהן של עשרות אלפי נשים שקופות שמנוצלות לזנות"

עו"ד גילי ורון, מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים  "מדובר בהחלטה אמיצה, ראויה וחשובה. הצבעת חברי ועדת שרים בעד הצעת החוק הנה בבחינת אמירה ערכית - היכן אנחנו כחברה, בוחרים להציע עצמנו בדיון בדבר זכויות אדם. אנו מברכים על ההחלטה וקוראים לחברי הכנסת לאמץ את החוק כצעד נוסף להצבתה של מדינת ישראל לצד מדינות רבות נוספות החותרות לעולם חופשי מעבדות מודרנית".

אלי חזן, סמנכ"ל מכון ירושלים לצדק: "אנו במכון ירושלים לצדק מברכים על החלטת ועדת שרים לחקיקה. המאבק בסחר בנשים הוא מאבק מורכב וממושך והיום נעשה הצעד הפרקטי הראשון לטיפול בבעיה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker