יו"ר הכנסת מגביל את הלוביסטים

ראובן ריבלין שלל את אישורי הכניסה של כל עובדי חברת הלובינג גלעד, שעמדה במרכז תחקיר התוכנית "עובדה"  לדבריו, "תהליכים פרלמנטריים נעשו קורבן למניפולציות של הון ושלטון"  גלעד בתגובה: "נמלא אחר ההחלטה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

<< יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד), החליט להגביל באופן חסר תקדים את פעילות הלוביסטים בכנסת. לפי החלטתו, תימנע כניסתם של לוביסטים למזנון הכנסת ולאזורים נוספים כמו מבואת מליאת הכנסת, מתחם הלשכה המשפטית ומרכז המידע והמחקר, וכן למתחם לשכות יו"ר הכנסת, מנכ"ל הכנסת ומזכירות הכנסת. כמו כן, ייאסר עליהם מגע עם עובדי הכנסת.

ריבלין הודיע כי השדלנים יהיו רשאים להיכנס למתחמים אלה רק בהזמנה אישית של חבר כנסת או מנהל באותן יחידות, ובליוויים. כמו כן, ריבלין שלל את אישורי הכניסה למשכן של כל עובדי חברת הלובינג "גלעד". לחברה 13 אישורי כניסה קבועים, ושלילתם תהווה מכה קשה לפעילות החברה, שחלק גדול ממנה מתמקד במשכן הכנסת. עם זאת, ריבלין הודיע כי לחברה תינתן על פי החוק זכות שימוע בטרם יוכרע הדבר.

החלטתו של ריבלין התקבלה בעקבות התנהלותה של חברת גלעד, כפי שנחשפה ביום שלישי בתוכנית הטלוויזיה "עובדה" בערוץ 2. בתוכנית תועד באמצעות מצלמה נסתרת הלוביסט צח בורוביץ', כשהוא מעביר קורס ומתאר כיצד מפעילים לוביסטים חברי הכנסת.

יו"ר הכנסת הודיע גם כי חל איסור על עובדי הכנסת לקיים קשר עם שדלנים, במישרין או בעקיפין. כל מפגש בין עובד כנסת לשדלן יותנה באישור בכתב ומראש של מנהל בכיר. כן הורה ריבלין כי לכל מפגש שאושר, ייערך סיכום בכתב וכן יוגש כל חומר בכתב שנמסר על ידי שדלן. ההנחיות החדשות מחייבות כל עובד בכנסת לדווח למנהלו הישיר על מפגש אקראי שנערך עם שדלן ועל תוכנו.

על לקוחותיה של חברת גלעד נמנים כמה מהגופים והחברות הגדולים בישראל, בינהם כלי תקשורת, בנקים, מועצות אזוריות ועיריות, מוסדות חינוך ואיגודים מקצועיים. באתר של חברת גלעד אפשר למצוא דוגמאות לדרך הפעולה של החברה, שם נכתב בין היתר כי "יצרנית התרופות רוש, המייצרת תרופה נגד שפעת, ביקשה לשכנע את מקבלי ההחלטות 'להקדים תרופה למכה'.

גלעד יזמה דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שנחשפה לנתונים ולמידע הרלוונטי, ונרתמה לשכנע את האוצר בנחיצות העניין ובהכללתו במסגרת תקציב המדינה". כתוצאה מהקמפיין, נכתב באתר, "הוקצו 150 מיליון לרכישת התרופות שישמשו כמלאי חירום במקרה של מגיפה".

"מציאות שמחייבת טיפול מעמיק"

בעקבות פרסום התחקיר ב"עובדה", אמר ריבלין: "לא מדובר רק בספקולציה או ברכילות, אלא במציאות שמחייבת טיפול מעמיק, יסודי וממושך. תהליכים פרלמנטריים נעשו קורבן למניפולציות של הון ושלטון. יש לנקוט צעדים דרסטיים כדי שהכנסת לא תיהפך לאסקופה נדרסת בפני חברות הלובינג. מדובר באיום ממשי על תהליכי קבלת ההחלטות בכנסת".

ריבלין ייפגש בשבוע הבא עם ראשי הסיעות בכנסת, כדי להביא לאישור של סעיפי הקוד האתי הנוגעים למגע בין חבר כנסת לשדלן, שהומלצו על ידי ועדת זמיר.

בשבוע שעבר הודיע ריבלין על כוונתו לאסור נוכחות שדלנים בעת הצבעות בוועדות הכנסת. עוד קבע, כי יש לאסור הגשת ניירות עמדה ישירות לחברי כנסת וכי ניירות עמדה או מסמכים מטעם שדלנים, יוגשו למנהלי הוועדות ויפורסמו בפורטל הוועדה. בנוסף דרש ריבלין להגביל את מספר הנציגים שרשאים לנכוח בוועדות מטעם חברה, לנציג אחד - בין אם הוא שדלן, יועץ משפטי או כל נושא משרה אחרת.

בורוביץ' מתנצל

הלוביסט צח בורוביץ' שיגר מכתב אל ד"ר שירלי אברמי, מנהלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שבו הביע התנצלות על דבריו בקורס הלוביסטים ששודרו ב"עובדה". עוד בכתבה, תיאר בורוביץ' כיצד יזם באמצעות חבר כנסת הזמנת דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ואף שלח נתונים למרכז המחקר.

בורוביץ' כתב "אני מבקש להתנצל מעומק לבי. אמרתי את הדברים בהרצאה שהעברתי בקורס, מעמד שבו נסחפתי לזחיחות, יוהרה ושחצנות. אני בוש ונכלם על הדברים שאמרתי ומצטער מעומק לבי על שנאמרו ועל שפורסמו. אני לוקח אחריות על הדברים ומקווה שאולי, יום אחד, אצליח להחזיר את האמון ולקיים עבודה משותפת".

בורוביץ' הוסיף כי "לצערי במסגרת התחקיר לא הראו את שאר הדברים שאמרתי על מרכז המחקר והמידע, בהם שמדובר בגוף מחקרי מהמעלה הראשונה".

עוד כתב בורוביץ' "אנו מוסרים מידע למרכז המחקר בשקיפות ובכללים אקדמיים ברורים, כך שכל נתון ומידע מוצג בדו"חות המחקר תוך הפנייה למקורות המידע, כך שאין מקום למשחקים ולהטיות".

תירוש מתקוממת

ח"כ רונית תירוש (קדימה), שלגביה ציין בורוביץ' בצילום הנסתר כי רתם אותה לקדם תרופה נגד סרטן צוואר הרחם של חברת התרופות MSD שהיא אחת מלקוחותיו, שיגרה אתמול מכתב אל חברת גלעד, שבו כתבה כי "שיטות עבודתכם, כפי שבאו לידי ביטוי בכתבה, מעידות על אסטרטגיית פעולה מושרשת ו'מקצועית', שאותה יש לשרש מקרבכם. דרך פעולה זו מעידה על יחס ציני ומזלזל כלפי חברי הכנסת, שאותם אתם מעוניינים להפעיל כחומר ביד היוצר".

לדברי תירוש "ההודאה בכך כי קיימת השפעה של החברה על גורמים במשרדי הממשלה ובכנסת, גורמת לי לסלידה ולחוסר מוטיבציה להמשך שיתוף פעולה עתידי עמכם. מצאתי את עצמי פתאום חלק ממניפולציה שלא ידעתי שהיא מופעלת על ידכם. הדבר מהווה פגיעה בשמי הטוב במובן העמוק והמובהק ביותר של העניין, ובכוונתי להתייחס לדברים בצורה הזאת, על כל המשתמע מכך".

מחברת גלעד נמסר בתגובה כי "החברה ממלאת אחר ההחלטה ונפעל על פי הוראות יו"ר הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker