אסדה במקום קסדה: הגנרלים בדימוס עברו לחיפושי גז

עם חוק הצינון מעל ראשם, נאלצים הגנרלים הפורשים מצה"ל להתרחק מהביצה הפוליטית. אז הם חיפשו משהו חדש - ומצאו גז ונפט ■ הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי מסביר בראיון ל-TheMarker למה דווקא גז: "שילוב של כלכלה עם חשיבות אסטרטגית ועניין"

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

<< שיחת הטלפון עם גבי אשכנזי, עד לא מזמן רמטכ"ל וכיום יו"ר חברת חיפושי הנפט והגז שמן, נפתחת בבוחן פתע. לאחר שהוא בודק כמה זמן אני מסקרת את תחום החיפושים הלוהט, מפציץ אשכנזי בכמה מונחים גיאולוגיים שהכין מראש ושואל אם אני יודעת מה ההבדלים ביניהם. אני לרגע מסתבכת, מודה, והוא מיד מסביר בסיפוק. בכל זאת רמטכ"ל, הוא יודע שקודם כל צריך לבלבל את האויב.

אשכנזי משמש כיום כיו"ר שמן, חברת חיפושי הגז של חיים לייבוביץ', אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן. בתום שלושת החודשים הראשונים בתפקיד, אותם העביר אשכנזי ברואד-שואו אינטנסיבי של גיוס משקיעים מהארץ ומחו"ל לקראת הנפקה שחייבת היתה להתבצע תחת דד-ליין נוקשה, אשכנזי רוצה להראות שהוא כבר שולט בחומר. אגב, אשכנזי ושמן הצליחו לגייס בסיבוב הזה 110 מיליון שקל.

גבי אשכנזיצילום: דניאל בר און

הגעתו של הרכש החדש והנוצץ בכומתה החומה לוותה בסיקור תקשורתי נרחב, שכלל השערות רבות לגבי הסיבות שהובילו אותו דווקא לתחום זה בתפקידו האזרחי הראשון.

"זה תחום חדש ומרתק, והשילוב הזה מצא חן בעיני, לצד היכולת לתרום גם למצב האסטרטגי", מסביר אשכנזי את ההחלטה להיכנס לתחום החיפושים, מלבד כמובן המשכורת המפנקת: 100 אלף שקל בחודש, לא כולל בונוסים.

היכן הם משרתים היום?

אבל אשכנזי ממש לא לבד. בשנה האחרונה הצטרפו בכירים רבים ומוכרים במערכת הביטחון לתחום חיפושי הגז והנפט בישראל: האלוף (במיל') גיורא איילנד (יועץ מיוחד לגבעות עולם); האלוף (במיל') שכמעט מונה לרמטכ"ל יואב גלנט (מנכ"ל נאמקס); ראש המוסד לשעבר מאיר דגן (יו"ר גוליבר); דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו (יועץ אסטרטגי לכמה חברות, בהן שמן); סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן (דירקטור בשמן), והניצב בדימוס ויו"ר נמל אשדוד יעקב רז (דירקטור בשמן). מה בדיוק מושך את מי ששלטו ביד רמה בכלי נשק, חיילים וסוכנים מסביב לעולם דווקא אל עולם החיפושים מלא אי הוודאות? חוץ מהאדרנלין והכסף, כמובן.

חיפושי הגז והנפט נהפכו לתחום החם ביותר בבורסה עם גילוי מאגר הגז הטבעי תמר - מול חופי חדרה בינואר 2009 - גילוי ששינה את חוקי המשחק והפך את ישראל נטולת המשאבים ליצואנית גז טבעי בפוטנציה, ואולי גם נפט.

אשכנזי טוען כי למרות מה שנדמה, חלקם של הביטחוניסטים בתעשייה הוא קטן. בכל זאת, הוא מסביר את הפנייה לתחום הזה דווקא ב"שילוב של כלכלה עם חשיבות אסטרטגית", ומוסיף עוד כי "יכול גם להיות שזה בגלל שאנחנו לא רוצים לפנות לסחר בנשק או לתעשיות הביטחוניות, שזה טריוויאלי, מוכר ואולי גם קצת משעמם".

"יש להם עוד הרבה ללמוד"

זה אולי מפתיע, אבל תגלית הענק שפרצה את הדרך מיוחסת גם היא לביטחוניסט, אלוף משנה במיל' וחתן שני פרסי ביטחון ישראל, הגיאולוג יוסי לנגוצקי, שחקק את שמה של נכדתו תמר על התגלית שמיועדת לספק את צורכי הגז של מדינת ישראל ל-20 השנים הקרובות.

לנגוצקי, 78, הפסיק את לימודי הדוקטורט לגיאולוגיה כדי לשוב לצה"ל, והקים את ענף המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, הגוף שמפעיל בין היתר את סיירת מטכ"ל. לאחר עשור שבו זנח את הגיאולוגיה, הוא השתחרר והתחיל לחפש נפט וגז בישראל. לביצוע קידוח תמר עתיר המזומנים הוא ניסה לגייס משקיעים במשך שנים, אך רגע לפני הגילוי, שהפך את יצחק תשובה לאיש עשיר עוד יותר, הוא נאלץ לפרוש בשל סירובו של שותפו בני שטייינמץ להמשיך במימון, ורק באחרונה זכה בפסק בוררות מול שטיינמץ לכיסוי חלק מהפסדיו. כיום משמש לנגוצקי יועץ לקרן קציר, שאמורה לממן קידוחים, יחד עם הגיאולוג צ'רלי דרוקמן.

מאיר דגןצילום: אוליבייה פיטוסי

"כל הגנרלים שהצטרפו לאחרונה הם אנשים רציניים ומנוסים מאוד שבהחלט יש להם מה לתרום", אומר לנגוצקי, "אני רק מקווה שתהיה להם את הצניעות הנדרשת כדי להבין שיש להם עוד הרבה מה ללמוד", הוא מוסיף ומעניק את ההסבר שלו לתופעה החדשה: "בעלי השליטה חושבים שאם יביאו רמטכ"ל זו תהיה אטרקציה. הם מחפשים שם אטרקטיבי שהמשקיעים יאמינו בו ויילכו אחריו. אבל שוב, כל עוד הם משמשים יו"רים זה בסדר גמור, הם צריכים להתוות מדיניות".

לנגוצקי מפרגן לקולגות החדשים, אבל לפחות במקרה אחד יש לו מעט ביקורת: "הם אנשים טובים ומנוסים ואני שמח שהם באים. אבל אני מרים גבה בכל פעם כשאני שומע מישהו מסוים שהניסיון שלו בחיפושי נפט הוא אפסי מדבר גבוהה-גבוהה על דברים שאין לו בהם מושג".

איילנד הנחית את גבעות עולם

הגנרל הראשון שהחל את סחף הגנרלים לתחום החיפושים הוא גיורא איילנד, שהגיע אל שותפות חיפושי הנפט הצבעונית גבעות עולם באוקטובר 2010, כאשר תדמיתה הציבורית היתה בשפל חסר תקדים. הסתבכויות חוזרות ונשנות עם רשות ני"ע בקשר לדיווחיה הלא ברורים לבורסה הקפיצו את עצבי המשקיעים והגיעו עד להפסקה של שבוע שלם במסחר בה. לכך נוסף גיאולוג חב"דניק שמתבטא בחופשיות יתרה. כל אלה יצרו ביקורת ציבורית ותקשורתית נרחבת על התנהלותה הלא אחראית של החברה. אלה הובילו את קברניטי החברה למהלך של שינוי תדמיתי.

כמה ממשקיעיה הקטנים אך המעורבים עד צוואר בנעשה בה החליטו לפנות לאיילנד. "היו לי חששות, אבל התרשמתי משלושה דברים ולקחתי את הסיכון", סיפר איילנד השבוע: "ראשית, השתכנעתי שמדובר פה בנפט אמיתי ושזה לא סיפור הזוי. שנית, שהאנשים העומדים בראש הקבוצה הם אולי שונים, אבל הגונים. ושלישית, הערכתי שיהיה לי מה לתרום".

מה פשר המשיכה של ביטחוניסטים בכירים דווקא לתחום הזה?

"זה תחום הנמצא בפריצה, ובאופן טבעי הוא מושך אליו אנשים. חוץ מזה, יש יתרון למי שעסקו במערכות גדולות. מדובר בתכנון אסטרטגי ארוך טווח, גיוס משאבים ופעילות ותיאום במיוחד מול הרגולציה. התחום המקצועי הוא אמנם חדש. צריך ללמוד מושגים וטכנולוגיה. אבל הצורך להילחם למען קבלת אישורים או לפיתוח שדה של עשרות קילומטרים רבועים וכל זאת בשילוב של קביעת סדר עדיפויות פיננסי - זה לא מאוד שונה מלהיות ראש אג"ת (אגף תכנון). היציאה לפרויקט של הקמת עיר הבה"דים ב-2003 לא היתה שונה מאוד מפיתוח שדה נפט".

למרות ההקבלה לתפקידים הבכירים, גם איילנד מודה שהפאסון והקשרים עוזרים בדרך כלל. "אני הייתי ראש המועצה לביטחון לאומי, אני יודע למי לפנות ואיך להציג את הנושאים", הוא אומר. ולסיום, אי אפשר שלא לשאול על המשך דרכו: "ההחלטה שלי זה לא ללכת לפוליטיקה והיא נותרה".

גיורא איילנדצילום: יעל צור

מאז הגעתו של איילנד לגבעות (ואולי לא רק בגללה), השתפרה התנהלות החברה פלאים. גבעות אמנם מתמודדת בימים אלה עם קבלת אישורים ביורוקרטיים שגורמים לדחייה בפיתוח שדה הנפט, אבל בינתיים לפחות תם עידן הדיווחים המעורפלים או ההתנצחויות עם הרשויות, והשותפות מתמקדת בהפקת הנפט.

הקשר בין דגן, גוליבר והאורניום

קצת יותר מחצי שנה לאחר כניסתו של איילנד לתחום החיפושים, הגיע תורו של מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר. במאי האחרון מונה דגן ליו"ר חברת החיפושים גוליבר, יחד עם שני שמות מוכרים נוספים - מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר צבי זיו וחבר הכנסת לשעבר רענן כהן, שמונו לדירקטורים בחברה.

דגן, שמסרב להתראיין, ככל הנראה בשל העיתוי הרגיש (שכולל גם שמועות על כוונתו של שאול מופז למנותו לשר הביטחון אם יזכה בבחירות) הוא הביטחוניסט שסיבותיו להצטרף לתחום הן המסתוריות ביותר. לעומת חבריו שזוכים לשכר נאה, ויתר דגן על שכרו והוא מחזיק בחברה רק בשיעור קטן בשווי נמוך יחסית של כמיליון שקל.

דגן הגיע אל גוליבר - חברת חיפושים קטנה יחסית, שלה מספר רישיונות חיפושים יבשתיים שלא נחשבים אטרקטיביים במיוחד, והיא ממתינה לרישיון החיפושים במים רדודים - בעקבות היכרות אישית עם המנכ"ל ואחד מבעלי השליטה, רמי קרמין.

סיפור מעורר דמיון במיוחד שקשור לגוליבר ודגן הוא שטרם הגעתו, מצאה החברה באחד מחיפושי הנפט שלה סימנים לחומר רדיואקטיבי מתכתי, העשוי להיות אורניום. גוליבר עדיין ממתינה לאישור לחפש אורניום, ובחברה מכחישים כי אכן קיים קשר מכוון בין השניים, אבל כנראה שהימצאותו של דגן בחברה יכולה לסייע כדי לשכנע את הרשויות להתיר לה לחפש את המשאב האסטרטגי. כך או כך, בגיוס הכספים תרומתו הייחודית של דגן לא ניכרה, ובניגוד לשמן של אשכנזי, גוליבר הצליחה להכניס לקופה רק 15 מיליון שקל, לעומת 22 מיליון שקל שתיכננה.

"יפנו לפוליטיקה אחר כך"

בחזרה לאשכנזי, אולי הרכש המסעיר ביותר בתחום החיפושים שגויס בנובמבר האחרון, כמה שבועות לפני הנפקת שמן, שאם לא היתה מצליחה במועד שנקבע, היו נאלצים בעלי השליטה בה לוותר על מחצית מאחזקותיהם לטובת משקיעים פרטיים.

אשכנזי מספר כי בעלי השליטה, לייבוביץ' ונניקשווילי, הגיעו לביתו והציעו לו את התפקיד, מבלי שהיתה להם היכרות מוקדמת עמו. אשכנזי מכיר באופן אישי את הגנרלים לשעבר שהגיעו לענף, אך מספר כי "לא התייעצתי עם אף אחד מהם לפני שקיבלתי את ההחלטה". עם זאת הוא מוסיף כי "אנחנו נפגשים מעת לעת ומשוחחים על הבעיות של הענף הזה, ויש בעיות. כמו למשל העובדה שישראל עדיין לא משתמשת בגז וזה עולה לנו מיליארדי שקלים כל שנה, שלא לדבר על הזיהום של התחליפים לייצור חשמל. אנחנו לא מתקדמים מספיק מהר וצריך לפתור את זה.

"יש חשיבות עליונה לכך שמדינת ישראל תגיע לעצמאות אנרגטית, גם כדי להקטין את התלות במקורות חיצוניים, גם כהזדמנות לייצר שיתופי פעולה גיאו-פוליטיים וגם כדי ליצור מקומות עבודה", מוסיף אשכנזי.

סיבה נוספת לצירופו של אשכנזי לשמן - אף שאנשי שמן מכחישים אותה מכל וכל - עשויה להיות העובדה כי כדי לבצע את הקידוח הראשון מול חופי פלמחים זקוקה החברה לאישור משרד הביטחון. אם וכאשר תקבל אותו, היא תידרש לעבודה צמודה מול אנשי המשרד. בשמן טוענים כי אשכנזי מנוע מלעסוק בעבודה מול המשרד בשל תקופת הצינון, אבל הימצאותו בראשות החברה ודאי לא מזיקה.

כחודשיים לאחר הצטרפותו של אשכנזי, כאשר שמן כבר נסחרה בבורסה, הודיעו בשמן על הצטרפותם של שני ביטחוניסטים נוספים לדירקטוריון: יצחק אילן, סגן ראש השב"כ לשעבר ומי שהפסיד ברגע האחרון ליורם כהן במירוץ לראשות הארגון; ויעקב רז, יו"ר נמל אשדוד היוצא ולשעבר ראש אגף התנועה במשטרה. לשניהם יש היכרות מוקדמת עם חלק מבעלי השליטה, ואשכנזי טוען כי כניסתם לדירקטוריון לא היתה קשורה אליו.

בכיר נוסף במערכת הביטחון שמעורב באחרונה בחיפושים הוא תא"ל אבי בניהו, שנמצא בחופשת פרישה ומייעץ גם לבוס הקודם שלו, אשכנזי: "במידה מסוימת זה נגזר עליהם", מעניק בניהו את ההסבר שלו לנהירת הגנרלים אל הנפט. "הם ניהלו משקים גדולים מאוד, ורובם פנו לפוליטיקה. פתאום בא חוק הצינון, או כמו שהם קוראים לו, חוק הסינון, אז הם הופכים את הנכס לנטל.

"הם משדרים ביטחון למשקיע, אמונה לאנשים, מביאים ניסיון ניהולי אדיר, וכל מי שהם ירימו אליו טלפון יחזיר להם צלצול. אבל בעיקר המשקיע מסתכל עליהם כאנשים רציניים ולא ספקולנטים, הוא בטוח שהם עשו את כל הבדיקות הנכונות ובדרך כלל זה ככה. הם יכולים להיות חלון ראווה נהדר של הדבר הזה, ואני בטוח שזה רק הסיבוב הראשון של האנשים המצוינים האלה".

בדבריו של בניהו אפשר אולי למצוא רמז להמשך דרכו המתוכננת של אשכנזי: "אם הם יפנו לפוליטיקה אחר כך, זה לאחר שהם עשו לביתם, הוכיחו שהם שווים משהו. עכשיו יש להם פנסיה, הם יכולים קצת יותר ליהנות. אני רואה איך אשכנזי לומד לאט לאט אף שהוא אוטוריטה, זה בית ספר אדיר. הוא מתחכך עם אנשים אחרים. זה שינוי עצום בשביל האנשים האלה, וזה יעשה אותם בעתיד לפוליטיקאים טובים יותר".

הרכש האחרון, החודש, שייך לחברה הפרטית נאמקס השייכת לבני שטיינמץ, המחזיקה ב-42.5% מששת רישיונות החיפושים הימיים פלאג'יק, שגייסה לשורותיה את האלוף לשעבר יואב גלנט. בניגוד לגנרלים האחרים, המכהנים כיו"רים או כיועצים, המתווים מדיניות אך לא מבצעים את הניהול היומיומי, מונה גלנט, לו קשרי ידידות עם שטיינמץ, למנכ"ל החברה.

בחודשים הקרובים אמור שטיינמץ לנסות להנפיק את החברה שלו בבורסה, כדי לממן את עלות הקידוחים, שנאמדת במאות מיליוני דולרים. אז נראה אם גם גלנט יצליח לעשות לנאמקס את מה שאשכנזי תרם לשמן.

תגובות