פרשת הבנק המחתרתי הביאה לירידה של 50%-70% בפעילות היהלומים בישראל; "הענף מתמוטט"

חקירת המשטרה בנוגע לבנק הפרטי שפעל בבורסת אבני חן הביאה להקפאת חשבונות של חברות ולתגובת שרשרת של פשיטות רגל - שכבר הגיעו להיקף של 30 מיליון דולר

אורה קורן

>> חקירת המשטרה, המתמקדת בבנק הפיראטי שפעל בבורסה לאבני חן, מזעזעת את ענף היהלומים. על פי בכיר בענף, בחקירה הוקפאו כמה חשבונות, ואלה גרמו בתגובת שרשרת לאי כיבוד צ'קים שבידי היהלומנים.

צילום: בלומברג

לפי הערכות בענף, מאז חשיפת הפרשה נרשמה ירידה של 50%-70% בהיקף הפעילות, בעיקר כתוצאה מצניחה בהיקף היבוא של חומרי גלם.

לדברי הבכיר, על רקע זה הוקפאו רוב העסקות בענף בשבועות האחרונים, כיוון שהחשדנות גבוהה. את מעט העסקות שמתבצעות אנשים מעדיפים לבצע במזומן, לא באשראי. גם יבוא חומרי הגלם מחו"ל נבלם, כיוון שיהלומנים זרים לא רוצים להגיע לישראל, מחשש שייעצרו או שהסחורה תוחרם.

"הענף התמוטט", אמר היהלומן מוטי גנץ, לשעבר נשיא התאחדות תעשייני היהלומים. "אנחנו בעד שיחקרו את מי שצריך, אבל שיתנו לחקירה עדיפות ויסיימו אותה, כיוון שהענף לא מתפקד. יבוא הגלם קרס, ואם אין גלם, בעוד שלושה-ארבעה חודשים לא יהיה יצוא יהלומים מלוטשים".

"סוחרי יהלומים לא מגיעים לכאן כי הם מפחדים. מקוריאה והונג קונג לא רוצים לשלוח לפה יהלומי גלם, בגלל חקירת המשטרה", הוסיף גנץ. לדבריו, החשש נובע מכך שבמהלך חקירות שנערכו בבלגיה נהגה המשטרה להחרים סחורות. חלק מהיהלומנים חושש כי בעקבות חקירת המשטרה תיפתח חקירה של רשויות המס.

"בענף היהלומים מחכים שהגל יעבור, ובמקביל האיצה הבורסה את בדק הבית שהחלה לערוך בין היהלומנים", אמר המקור הבכיר בענף. בכלל זה מתבצעות בדיקת תגים של עובדי הבורסה והיערכות להחמרת תנאי אשראי, על פי כללי באזל החדשים. ההערכה בענף היא שהחקירה דועכת, כיוון שמספר הכניסות של החוקרים למתחם הבורסה ירד בימים האחרונים.

חשוד בפרשת הבנק המחתרתי בהארכת מעצר בינוארצילום: אילן אסייג

חברת אימבר, שמנהליה נחקרו במסגרת הפרשה, הודיעה לפני כמה ימים על פשיטת רגל. בענף מעריכים כי חובותיה של החברה מסתכמים בכ-20 מיליון דולר, חלקם מגובים בערבויות בבנק דיסקונט. בהמשך הודיעו שתי חברות הודיות על פשיטת רגל ועזבו את ישראל. חובותיהן מסתכמים בכ-10 מיליון דולר. חברה מבני ברק, בבעלות משפחת פוטר, הודיעה גם היא על פשיטת רגל, וחובותיה נאמדים בכ-2 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker