כל אנשי שטייניץ: תסבוכת המינויים שפוגעת בתפקודו של האוצר - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל אנשי שטייניץ: תסבוכת המינויים שפוגעת בתפקודו של האוצר

משה אשר צפוי להתמנות למנהל רשות המסים בקרוב בניגוד לעמדתו של שר האוצר ■ מנכ"ל האוצר משמש גם כמנהל החברות הממשלתיות ומינויו הקבוע לוט בערפל ■ והאם יקדם שטייניץ את המועמד המועדף עליו למנהל רשות המסים לממונה על השכר הבא?

5תגובות

שר האוצר, יובל שטייניץ, האריך בשבוע שעבר בחודש, ולא בשלושה חודשים כמקובל, את כהונתו של דורון ארבלי כמנהל רשות המסים בפועל. הדבר מצביע כנראה על הערכת השר כי הממשלה תמנה בקרוב, בניגוד לעמדתו, את משה אשר למנהל הבא של רשות המסים.

נראה כי המוראל במשרד האוצר באחרונה אינו בשיאו. מבקר המדינה כותב ביקורת נוקבת על תפקוד השר הממונה על המשרד באסון הכרמל, בג"ץ כפה על שר האוצר להביא לאישור הממשלה מועמד לרשות המסים בניגוד לדעתו, בכירים עוזבים את המשרד ושר האוצר מתמהמה במשך חודשים במינוי המחליפים שלהם.

בראשות האוצר מכהנים, זה חודשים, מנכ"ל בפועל ומנהל רשות המסים בפועל. מדובר במצב לחלוטין לא בריא למשרד ולמנהלים בפועל. בתחילת מאי יפרוש מהאוצר הממונה על השכר בארבע השנים האחרונות, אילן לוין, ובינתיים לא מונה לו מחליף.

מיכל פתאל

זה עוד לא הכל. לפי תוכניות המנכ"ל האחרון של המשרד, חיים שני, שנתמכו בשעתו על ידי שר האוצר, אמור היה המשרד לעבור רה ארגון משמעותי, כששלוש מחלקות קטנות (כלכלה ומחקר, בראשות ד"ר אלדד שידלובסקי, קשרים בינלאומיים, בראשות עודד ברוק, ומנהל הכנסות המדינה, בראשות פרידה ישראלי) - עמדו להתאחד לאגף מוביל באוצר, תחת הנהגתו של מנהל חדש חיצוני, ולהפוך לאחת הזרועות החשובות באוצר. פניות נעשו לאישים בולטים באקדמיה ובמשק. בינתיים התוכנית הזו הוקפאה.

תקדים משה אשר

בעוד שבוע וחצי אמור שטייניץ, לפי החלטת בג"ץ מלפני כשבועיים, להביא לאישור הממשלה את המינוי של אשר למנהל רשות המסים. לא ברור אם שר האוצר יסתפק
בהעלאת מועמדות אשר, או שהוא יאמר מפורשות כי הגשת המינוי נכפתה עליו והוא מתנגד לה.

זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שבג"ץ כופה על שר להגיש לאישור הממשלה מינוי בכיר במשרדו בניגוד לעמדתו. משה אשר הוא בכיר ברשות המסים. בשנים האחרונות הוא משמש כפקיד שומה מפעלים גדולים, מהתפקידים מהבכירים ברשות המסים. ועדת האיתור של האוצר, אותה מינה שטייניץ, בראשות מי שהיה אז מנכ"ל האוצר, חיים שני, המליצה פה אחד על מינוי אשר לתפקיד. ההמלצה התקבלה בדיוק בתקופה שבה הודיע שני על פרישתו מהאוצר בשל חילוקי דעות קשים עם השר הממונה עליו.

על הקמת ועדת איתור לתפקיד מנהל רשות המסים החליט היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, כמסקנה מפרשת רשות המסים ("פרשת ג'קי מצא") שבה הועמדו לדין פלילי שורה של בכירים ברשות המסים, כולל היו"ר שלה.

שטייניץ נפגש עם אשר פעמיים. בתום הפגישות הודיע כי הוא מתנגד למינוי של אשר מכיוון שאין לו כישורי מנהיגות מוכחים. שני כתב לבג"ץ כי כישורי המנהיגות הובאו
בחשבון בעת שוועדת האיתור בחרה באשר. מעולם לא דנה ממשלת ישראל במועמד לתפקיד בכיר מאוד, כשהשר הממונה מתנגד לו.

תומר אפלבאום

הממשלה, כמובן, יכולה להחליט על מינוי משה אשר לתפקיד מנהל רשות המסים פה אחד, כמקובל ברוב המכריע של המינויים הבכירים, או ברוב קולות, או יכולה להתנגד לו. הממשלה יכולה גם, בהחלטה חריגה, למנות את אשר לתקופה קצובה, למשל שנה, ולהחליט כי בתום תקופה זו יובא המינוי שנית להכרעתה.

מחכים ליועץ המשפטי

המינוי של אשר תלוי במידה רבה בשני אישים: בראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, שהוא המומחה הכלכלי בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, היה חבר בוועדת שני שבחרה את אשר למועמדה לתפקיד. ההערכה היא כי ויינשטיין, בהתאם לרוח החלטת בג"ץ, ימליץ לממשלה למנות את אשר. השאלה היא באיזו עוצמה הוא ימליץ.

עד כה ויינשטיין לא התבטא בנושא. ידוע גם כי שר המשפטים, יעקב נאמן, המכיר את אשר היטב (היה מתמחה לפני כ-15 שנה במשרדו של נאמן, משרד עורכי הדין הגדול הרצוג-פוקס נאמן) תומך במועמדותו. אם אשר יכנס לתפקיד מנהל רשות המסים, הדבר הראשון שהוא יצטרך לעשות, וככל הנראה גם יעשה, הוא לנקות את השולחן המפריד בינו לבין שר האוצר.

אם אשר יהיה מנהל רשות המסים, תעלה בוודאי השאלה מה ייעשה עם דורון ארבלי, מנהל רשות המסים בפועל בשלושת החודשים האחרונים. ארבלי, בד בבד עם מילוי התפקיד של מנהל רשות המסים, המשיך להחזיק גם בתפקידו הקודם, מנהל המכס. בנוסף, הוא התמודד עם אשר בוועדת האיתור והפסיד, ומילא את תפקיד המשנה למנהל רשות המסים.

אחרי שאשר יתמנה יצטרך איפוא ארבלי לרדת קומה בבנין רשות המסים ולחזור לתפקידו כמנהל המכס. אלא אם לשר האוצר ולו יש תוכניות אחרות. באוצר מסתובבות שמועות רציניות כי שר האוצר עלול למנות את ארבלי לממונה על השכר במקום לוין, כשזה יפרוש ב-1 במאי.

אין זה סוד כי שטייניץ, המחשיב את כישורי המנהיגות של ארבלי, רצה לראות בו את מנהל רשות המסים הקבוע. שטייניץ בבואו למנות את ארבלי לתפקיד הממונה על השכר יוכל להיעזר בתקדים מסוף 2005 כששר האוצר אז, אהוד אולמרט, מינה את עוזר (ברקו) ברקוביץ (המשנה למנהל רשות המסים, שהפסיד במאבק על תפקיד המנהל), לממונה על השכר.

עוד שני שמות מוזכרים באוצר כמועמדים לתפקיד: ברק שטרוסברג, אחד מסגניו של לוין וליאור אגאי, לשעבר ראש מינהל הרכש הממשלתי בחשב הכללי באוצר, וכיום תת ניצב ויועץ כלכלי למפכ"ל המשטרה.

המקורב יהפוך למנכ"ל?

דורון כהן נחשב מקורב מאוד לשר האוצר עוד שנים רבות לפני ששטייניץ חלם
בכלל להיות שר אוצר. שטייניץ מינה את כהן למנהל רשות החברות הממשלתיות, שעשה חילבתפקיד. בספטמבר 2010, לאחר התפטרות שני מתפקיד מנכ"ל האוצר, מינה שטייניץ את כהן לממלא מקום המנכ"ל, תוך שכהן ממשיך בתפקידו כמנהל רשות החברות הממשלתיות.בניגוד לתפקיד מנהל רשות המסים, מנכ"ל האוצר הוא משרת אמון. שטייניץ יכול לבחור במועמד הנראה לו, ובתנאי שיש לו את הכישורים המתאימים, ולהביא אותו לאישור הממשלה. למרבה הפלא שטייניץ לא אייש את תפקיד מנכ"ל האוצר במנכ"ל קבוע עד כה. בינואר הוא האריך את המינוי של כהן בשלושה חודשים.

כהן מעוניין במינוי קבע לתפקיד, מאחר שהכהונה הכפולה שלו כמנכ"ל האוצר וכמנהל רשות החברות הממשלתיות פוגעת בתפקודו. עד כה שטייניץ מסרב לומר מי ובעיקר מתי ימונה מנכ"ל קבע למשרד האוצר. לפי אחת השמועות, נתניהו, טירפד את המינוי של כהן למנכ"ל קבוע. לפי הערכה אחרת, שטייניץ מעדיף את כהן כמנכ"ל משרדו, בתקופת הבחירות הקרובה, כדי שיעשה עבורו משימות מיוחדות במישור הפוליטי והאישי.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#