רוצים קריירה בשכר גבוה? לכו לעבוד בבניין

יצחק מויאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> נגיד שהיו מספרים לנו שבשוודיה צעיר בן 21 מקבל מהמדינה הכשרה מקצועית בחינם, עם מלגת מחיה והתחייבות לתעסוקה מלאה בתנאים טובים, וממשיכים לספר שבשוודיה אותם צעירים יכולים להגיע לגיל 25 עם משכורת ומענקים בסך 15 אלף שקל בחודש? היינו ירוקים מקנאה. אבל זה קיים בישראל.

כל צעיר ישראלי יכול כיום להגיש מועמדות להכשרה מקצועית בתחום הבנייה, לקבל מלגת מחיה במהלך ההכשרה והתחייבות לתעסוקה מלאה בחברת בנייה גדולה. וזה לא מסתיים בכך. אותו צעיר, אם הוא אוהב את התחום, יכול לאחר כמה שנים להמשיך ולהתקדם, לקבל הכשרה נוספת ולהגיע לגיל 26 עם תעודת מנהל עבודה - תפקיד המלווה בשכר גבוה ובאפשרויות קידום ארוכות טווח.

בשנתיים האחרונות חל גידול ניכר במספר הפונים להכשרות בתחום הבנייה, אך לצד הגידול והנכונות של השותפים לפרויקט, מדינת ישראל לא מנצלת את הפוטנציאל הענק שיש כאן. במקום לקפוץ על העגלה ולדהור עליה, המדינה קופאת על שמריה ולא מנצלת את ההזדמנות. הצעירים כנראה מבינים את המציאות הרבה יותר מהר מהשלטון. כוח האדם של חברות הבנייה בישראל בנוי על עובדים זוטרים שעוסקים בעבודות רטובות, ומעליהם מנהלי עבודה. אלה האנשים שבונים את המדינה.

לחברות הבנייה חסרים כיום כ-3,000 מנהלי עבודה, והעובדים הזרים והפלסטינים לא יוכלו למלא חוסר זה. מנהלי העבודה הקיימים מזדקנים ולא מתפתח דור חדש שיחליף אותם בבוא היום. מיזם עידוד הישראלים בענף הבנייה, שנולד כתוצאה משיתוף פעולה של הסתדרות עובדי הבניין, התאחדות בוני הארץ, משרד התמ"ת ומשרד הביטחון, יכול להכפיל ולשלש את מספר מנהלי העבודה בענף.

אפשר להגיע למאות מנהלי עבודה תוך כמה שנים אם רק יהיו יותר כיתות, יותר מורים, נכונות להקצות משאבים משמעותיים והבנה שרק אנחנו יכולים לחולל את השינוי הנדרש. המיזם אינו בא להפוך עולמות או לחולל קסמים. המטרה היא בסך הכל לייצר תועלת אמיתית למשק, לתת לצעירים בישראל את ההזדמנות לחיות, לעבוד ולהרוויח בכבוד, ולבסס את ענף הבנייה על ישראלים.

ההנחה הרווחת כבר שנים היא שתמיד יהיו עובדים זרים בענף הבנייה שימלאו את הצורך במקצועות שבהם ישראלים נמנעים מלעסוק. ואולם המציאות משתנה ומתפתחת, בעוד ההנחות והסיסמאות נשארות במקומן. כשיש אפשרות לקבל מקצוע, להתקדם בו ולהרוויח בכבוד - הצעירים יודעים לבחור נכון. תנו לנו עוד 30 כיתות ומורים, ותראו איך תוך כמה שנים ענף הבנייה בישראל מדבר עברית.

הכותב הוא יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ בהסתדרות החדשה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker