באיחור של ארבעה חודשים: ועדת שרים תדון בהקמת רשות כבאות

המשרד לביטחון הפנים היה אמור להשלים את הליך החקיקה של הרפורמה עד אוקטובר 2011; לפי הצעת החוק, הכבאים לא יהיו רשאים לנקוט שביתה או צעדים ארגוניים כלשהם. המערך אמור לקום עד סוף 2012

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמה שבועות לפני פרסומו של דו"ח חריף של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על אסון השריפה בכרמל, תדון היום ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק להקמת מערך כיבוי אש ארצי.

כיום פועל מערך הכבאות באחריות של המשרד לביטחון פנים, לאחר שהועבר לאחריותו ממשרד הפנים לאחר השריפה בכרמל. לפי החלטת הממשלה שהתקבלה בינואר 2011, מערך הכבאות החדש אמור לקום עד סוף 2012. המשרד לביטחון הפנים היה אמור להשלים עד אוקטובר האחרון את הליך החקיקה בכנסת, אולם רק כעת תעלה ההצעה לדיון בוועדת השרים. הקמת מערך כבאות חדש אמורה ליצור אחידות בין איגודי הכבאות השונים, ולהעביר את האחריות עליהם מהרשויות המקומיות ומשרד הפנים למשרד לביטחון הפנים.

הצעת החוק, שהוגשה על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מבקשת להנהיג "רפורמה מקיפה בתחום הכבאות וההצלה". בהצעת החוק מוצע להקים רשות ארצית לכבאות, להגדיר את תפקידיה, הסדרת עבודתם של הכבאים ועובדים אחרים ברשות, והסדרת היבטים מקצועיים הקשורים בעבודת הרשות. בראש הנציבות יעמוד נציב כבאות ראשי. הצעת החוק מגדירה את סמכויות הכבאים באירועים שונים, ומקנה לנציב הכבאות סמכויות לטיפול באירועים רחבי היקף ועוד.

השריפה ביערות הכרמלצילום: גיל אליהו

בהצעת החוק נקבע בין היתר שכבאי או ארגון עובדים המייצג כבאים לא ינקטו שביתה מלאה או חלקית וצעדים ארגוניים כלשהם, ולא ייטלו בהם חלק, בכל הקשור בפעילות מבצעית, פעולות אימון, תרגילים והכשרה. כבאי יהיה זמין לתפקיד ונציב שירות הכבאות יוכל בכל עת להורות על התייצבותו או מילוי תפקידו.

הנושא עמד במרכז המחלוקת בין איגודי הכבאים למשרד האוצר, שדרש כי במסגרת הרשות החדשה יוכרעו סכסוכי העבודה באמצעות בורר מוסכם - ולא בצעדים ארגוניים. סוגיה זו עיכבה את יישום הרפורמה.

ביחס ליערות ולחורשים נקבע כי "תוך הדגשת החשיבות במניעת התפרצות אש במקומות שבהם הסכנה להתפשטות האש היא רבה, מוצע לקבוע הסדרים הנוגעים ליערות ולחורשים ובהם הסמכת הנציב לקבוע כללים מחייבים לעניין היערות והחורשים ותחזוקה שוטפת, וכן חובה לבצע נטיעה של יער או חורש לפי תוכנית נטיעה".

עוד קובע החוק כי "כדי לבצע אפשרות אפקטיבית לאכיפת דיני הכבאות והוראות החוק, הפרה של הוראות חוק מסוימות כמו הקמה ואחזקה של אמצעי בטיחות אש ייחשבו עבירה פלילית. תקציב הרשות יתוקצב על ידי המדינה בסעיף תקציבי מיוחד בתקציב המשרד לביטחון פנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker