הביטוח הלאומי עושה מהפכה באחוזי הנכות - את הפרטים נדע רק בדיעבד

ספר הליקויים החדש, שיפורסם בקרוב, ישפיע על קצבאות הנכות של 250 אלף ישראלים, אך הביטוח הלאומי אינו חושף מה יהיו השינויים ומי ייפגע מהם. הביטוח הלאומי: "אין ניסיון להסתיר מידע; הספר החדש לא יחול על מי שכבר מקבל קצבה"

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בשבועות הקרובים צפויה להתחולל מהפכה בכל הקשור לאחוזי הנכות הרפואיים: "ספר הליקויים" החדש, שעליו עמלים בביטוח הלאומי בשנתיים האחרונות, אמור להתפרסם ולעדכן את אחוזי הנכות הרפואיים שמוענקים למי שוועדה רפואית קבעה שיש לו נכות רפואית בשל מחלה או פגיעה. מאחר וחלק מסעיפי הספר לא עודכנו מאז שנות ה-50, השינוי צפוי להיות דרמטי.

אלא שבעוד שהביטוח הלאומי הציג באחרונה בכנס את השינויים כבשורה גדולה שבמסגרתה יתווספו לספר מחלות חדשות שלא היו בו, גורמים שונים מותחים ביקורת על תהליך גיבוש השינויים, ועל כך שנעשה על ידי הביטוח הלאומי לבדו מבלי לפתוח את הנושא לדיון ציבורי, ומביעים חשש כי תוצאת השינויים תהיה הפחתה באחוזי נכות לעומת המצב הקיים היום. הביטוח הלאומי דוחה את הטענות, אך מתקשה לתת תשובה ברורה לשאלה כיצד ישפיע השינוי על היקף הקצבאות ומי ייפגע מהתקנות החדשות.

החתול שומר על השמנת

כרבע מיליון ישראלים מקבלים כיום קצבאות נכות מהביטוח הלאומי, בסכום שנאמד בכ-13 מיליארד שקל בשנה. בהודעה לעיתונות שפירסם הביטוח הלאומי לקראת השינוי פורטו דוגמאות של השינויים העיקריים שיחולו בעקבות פרסום ספר הליקויים החדש. כך, למשל, נכתב כי נוספו סעיפים חדשים בתחום האורתופדיה, כירורגיית כף היד, הנוירולוגיה והקרדיולוגיה.

עם זאת, ההודעה לעיתונות אינה מפרטת, לפחות לגבי חלק מהסעיפים, אם השינוי יתבטא בהעלאה או הפחתה באחוזי הנכות. כך למשל, תחת הכותרת "קרדיולוגיה", נכתב בהודעה כי "האיגוד הקרדיולוגי יצר טבלאות מפורטות, המבוססות על בדיקות אובייקטיביות כדוגמת אקו לב ובדיקת מאמץ, לצורך קביעת אחוזי נכות. השינוי יגרום לאחידות בקביעת האחוזים" - ולא כתוב אם משמעות האחידות תהיה ירידה או עליה באחוזי הנכות במחלות הלב השונות.

לדברי לבנת פורן, מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות, ספר הליקויים החדש גובש על ידי אנשי המוסד לביטוח לאומי, דבר שהוא בבחינת "לתת לחתול לשמור על השמנת", ונעשה במחשכים - בלי להעמיד את סעיפי השינוי לדיון ציבורי ומקצועי מחוץ לביטוח הלאומי ובלי שניתן לאיש לבחון לעומק את ההשלכות הכספיות של השינויים על אוכלוסיות שונות של נכים.

בנוסף טוענת פורן כי כמה מחלות שעליהן דיווח הביטוח הלאומי כמחלות חדשות שנוספו לספר, כמו פרקינסון, אין אונות ואיידס, קיימות בספר כבר מזה זמן רב.

לדבריה, החשש הגדול הוא שבחסות העמימות והמידע החלקי מנסה הביטוח הלאומי להסיט את תשומת הלב הציבורית מכך שבחלק מהליקויים יופחתו אחוזי הנכות. "זה מה שקרה למשל בנושא העיניים: לפני כמה שבועות פורסמו סעיפי הליקוי החדשים, שבמסגרתם כל חולה הסובל מגלאוקומה, קטרקט ורטינופתיה לא יקבל עוד אחוזי נכות עקב המחלה עצמה - הרעת תנאים ביחס למה שהיה נהוג", אומרת פורן.

גם פרופ' מוטי רביד, מומחה לרפואה פנימית מאוניברסיטת תל אביב שניסח את עדכון תקנות קביעת נכות של אגף השיקום במשרד הביטחון, מתקומם: "כל הניסיונות שלי ושל אחרים לקבל את התקנות לפני פרסומן, כדי שייערך דיון ציבורי, נענו בשלילה. הביטוח הלאומי מחזיק אותן מאוד קרוב לחזה, וכשהם יפרסמו אותן - זה יהיה מאוחר מדי", הוא מתריע. "אם הם רוצים להקשות קריטריונים, זה צריך להיות פתוח לדיון - צריכים לקבל תגובות מאנשי מקצוע".

"מה הם מנסים להסתיר"

בביטוח הלאומי דוחים את הטענות: "תהליך העידכון והעריכה של ספר הליקויים החדש מתקיים מזה כחמש שנים, זאת לאחר שבמשך שנות דור ויותר לא נערכו שום שינויים בספר, למרות התקדמות הרפואה", נמסר מהמוסד.

"אין כאן שום ניסיון להסתיר מידע. השינויים שנעשו ועתידים להיכנס לספר הליקויים נעשו או ייעשו כולם על ידי האיגודים הרפואיים המקצועיים, בתיאום ובאישור משרד הבריאות. מדובר בגורמים מקצועיים חיצוניים נטולי אינטרסים אחרים.

"בעקבות הפנייה שלנו, יושב הראש של כל איגוד רפואי הקים ועדת מומחים בגודל ובהרכב הנראה לו מתאים למשימה. בכל ועדה השתתף נציג אחד בלבד של הביטוח הלאומי, רופא מומחה בתחומו. האישור הסופי של סעיפי הליקוי נעשה גם על ידי שר הבריאות והגורמים המקצועיים במשרדו, כמתחייב בחוק".

עוד אומרים בביטוח הלאומי כי "לאחר השלמת הדיון והתהליך הרפואי בסעיפים החדשים, הם מובאים לאישורה של מועצת הביטוח הלאומי, שהיא מועצה ציבורית המורכבת מנציגי ציבור המייצגים סקטורים נרחבים בחברה". על כך משיבה פורן כי "רק באחרונה התקיים דיון בוועדת פניות הציבור בכנסת, שם עלה בצורה חד-משמעית שהמועצה כלל אינה מתפקדת, והתכנסה רק פעמיים במהלך 2011. הניסיון להשתמש ב"אישור המועצה" ככיסוי לאי קיום דיון ציבורי, רק מציף באופן חריף את השאלה מה בדיוק מנסה הביטוח הלאומי להסתיר מהציבור".

בנוסף, בתשובה לשאלת TheMarker מדוע לא פורסמו כל השינויים הצפויים בפירוט, השיבו בביטוח הלאומי כי "חלק מהשינויים עדיין בעבודה בוועדות המיוחדות של האיגודים המקצועיים. עתידים להתווסף סעיפים רבים, לדוגמה בנושא מחלות דם - הוספו סעיפים על השתלות איברים. מאידך הורדו כמה סעיפים שהם לא רלוונטיים יותר, כמו סעיפים הנוגעים לשחפת ולמחלת "חפר", שנעלמה.

"בנוסף יותאמו אחוזי נכות חדשים במחלות שבהן תקופת הריפוי והשיקום התקצרה מאוד בשל התפתחות הרפואה. הנזק התפקודי כיום הוא בשיעור נמוך לעומת הנזק התפקודי שהיה נגרם בשל אותו אירוע או מחלה לפני עשרות שנים. באופן כללי נוספו סעיפי ליקויי רבים, והצמצום באחוזי הנכות נעשה במספר סעיפים בלבד".

באשר לשאלת השאלות - אם בביטוח הלאומי ערכו חישוב כמה אנשים עלולים להיפגע כתוצאה מהשינויים - מתברר כי אפילו בביטוח הלאומי לא יודעים את התשובה לאשורה: "לפי שיחות עם אנשי המחקר והאגף הרפואי, לא צפוי להיות שינוי בהיקף של הקצבאות, אך עובדה זו תתברר באופן מוחלט רק לאחר שתחלוף תקופה מתחילת יישום התקנות".

דובר הביטוח הלאומי, חיים פיטוסי, מבהיר כי "ספר הליקויים לא יחול על מי שכבר מקבל קצבת נכות, כלומר לא יורידו את האחוזים והקצבה לאף אחד. הכללים החדשים יחולו רק על פונים חדשים, ולא רטרואקטיבית".

בביטוח הלאומי רומזים גם כי לפורן אינטרס זר, משום שהיא עוסקת בסיוע לנפגעים במאבק מולם, אך היא טוענת כי הידע שצברה במהלך שנות עיסוקה הוא בדיוק זה שמסייע לה לזהות את העיוותים: "אף אחד לא מבין בתחום הזה של אחוזי נכות למעט אנשים מעטים, והביטוח הלאומי מנצל את הבורות הזו לטובתו. המוסד התנהל בריק הזה במשך שנים, והגיע הזמן שיאפשר שקיפות ובקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker