התאחדות התעשיינים: ההיטל על צמר הסלעים יפגע במפעלים - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התאחדות התעשיינים: ההיטל על צמר הסלעים יפגע במפעלים

הסערה סביב מדיניות חסמי היבוא של משרד התמ"ת גוברת  חקירת הממונה על ההיטלים מעלה תהיות רבות לגבי דרך קביעת ההיטלים במשרד התמ"ת  התעשיינים ואנשי הגנת הסביבה טוענים כי היטל ההגנה החריג על צמר הסלעים יפגע בתחרות וביכולתם לעמוד בתקני בנייה  בתמ"ת טוענים: הגבלת היבוא תשפר את התחרות

3תגובות

>> הסערה סביב מדיניות חסמי היבוא של משרד התמ"ת גוברת, על רקע המאבק בין האוצר לתמ"ת לגבי ישום המלצות ועדת טרכטנברג. ועדת טרכטנברג המליצה ליטול מהתמ"ת כמעט את כל הסמכויות שלו לחסימת יבוא בטענה שהדבר פוגע בתעשייה המקומית - אבל התנגדות של התמ"ת צפויה להביא לטרפוד ההמלצות.

המחשה מיידית לבעיות העולות מסמכות התמ"ת לחסום יבוא באמצעות היטלים, עולה מההחלטה האחרונה של שר התמ"ת, שלום שמחון, להטיל היטל הגנה על יבוא צמר סלעים וצמר זכוכית לישראל.

מדובר בשני חומרי בידוד מודרניים, המשמשים לתעלות מיזוג אוויר, לדלתות, לדוודים של חברת החשמל ועוד. בין השאר התקנים של בנייה אקולוגית, מבודדת מהסביבה, מסתמכים על השימוש בשני החומרים. כיום קיים בישראל יצרן יחיד של שני החומרים, חברת ש.כהן מקרית גת, ולבקשתה אישר שר התמ"ת בתחילת החודש הגבלות המייקרות את היבוא של שני החומרים בשיעור של 30%-50% למשך שנה.

ארדן: ההיטל יפגע בבנייה הירוקה בישראל

יש לציין כי היטל הגנה הוא היטל חריג במיוחד, שלא נעשה בו שימוש שנים ארוכות. להבדיל מהיטלים אחרים של התמ"ת, שנועדו להגן על התעשייה המקומית מפני תחרות לא הוגנת (יבוא במחירי הפסד - מחירי היצף), במקרה של היטל הגנה אין טענה ליבוא לא הוגן. הטענה היא רק כי המפעל המקומי, ש.כהן, אינו מסוגל להתמודד עם התחרות מול היבוא, ולכן הוא זקוק לשנת היערכות שבמהלכה ייחסם היבוא לישראל. המשמעות היא כי בשנה זו יישאר ש.כהן כמעט מונופול בתחומי צמר הסלעים וצמר הזכוכית.

משרד האוצר עדיין לא הביע את עמדתו לגבי ההיטל החריג, אבל ההנחה היא כי הוא יתנגד בתוקף - בשל הפגיעה בתחרות בישראל והותרת המשק שבוי בפועל בידי יצרן יחידי. התנגדותו הצפויה של האוצר הצטרפה להתנגדות מאוד בלתי צפויה של התאחדות התעשיינים.

לרוב התאחדות התעשיינים מצדדת במדיניות ההגנה של התמ"ת על מפעלים ישראליים. במקרה זה חרגה ההתאחדות מנוהגה, לאחר שהתברר כי ההגבלות על היבוא צפויות לפגוע במידה משמעותית במפעלי יצור אחרים בישראל, שצמר הסלעים מהווה חומר גלם עבורם. התאחדות התעשיינים מציינת, במכתב לשר התמ"ת, כי ייקור חומר הגלם בשל חסימת היבוא יפגע בכושר התחרות של יצואנים. בנוסף ייפגעו יצרני דלתות חסינות אש, המחויבים לתקני בטיחות מחמירים - מכיוון שחומר הגלם המיוצר בישראל לא עומד בדרישות התקן. לפיכך, התאחדות התעשיינים דורשת כי כל היצרנים האלה יוחרגו מההיטל על היבוא, אולי באמצעות מכסות שיפטרו אותם מכך.

לצד ההתנגדות המפתיעה של התאחדות התעשיינים, הביע גם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התנגדות להיטל במכתב לשר התמ"ת. לדברי ארדן, המוצרים המיוצרים בישראל לא נושאים תו איכות (תו ירוק), ואיכותם נחותה מבחינה בריאותית מאיכות חלק מצמר הסלעים וצמר הזכוכית המיובאים מחו"ל. משמע, השימוש בחומרי הגלם המיוצרים בישראל יפגע ביכולת יצרנים ישראלים לעמוד בתווי תקן של איכות סביבה, ולקדם בנייה ירוקה.

חקירת הממונה מעלה תהיות רבות

במהלך החקירה שערך הממונה על ההיטלים בתמ"ת, הועלתה בפניו הטענה כי המוצרים המיוצרים בישראל אינם עומדים בתווי התקן האירופיים, וכי הדבר יפגע ביצרנים וביצואנים ישראלים - המעסיקים יותר עובדים מחברת ש.כהן.

זאת אינה התהיה היחידה שעולה לגבי טיב החקירה שערך הממונה על ההיטלים, לפני שהחליט לפסוק לטובת הטלת היטל הגנה. כך, הממונה על ההיטלים העלה טענות לגידול חד בהיקף היבוא לישראל של צמר סלעים וצמר זכוכית ב-2010, והתעלם מכך כי באותה שנה השביתה ש.כהן את מפעלה לצורך שיפוצים ולכן ייבאה בעצמה באותה שנה מוצרים לישראל.

בנוסף, הממונה ביסס את חקירתו על התנודות במחירי ובכמויות היבוא ב-2008-2010. היבואנים טענו כי מדובר בשנים לא מייצגות, בשל המשבר הפיננסי העולמי, וכי הרחבת החקירה גם ל-2006 ול-2007 תראה כי לא היו שינויים מהותיים בהיקף ובמחירי היבוא.

הממונה סירב לכך. למעשה, משרד התמ"ת (ראו תגובה בהמשך) טוען כי כללי ארגון הסחר העולמי (WTO) אוסרים עליהם להרחיב את החקירה לשנים מוקדמות יותר - אבל בה בשעה טוענים כי הנתונים של שנים מוקדמות יותר מוכיחים כי היבוא בישראל אינו תחרותי. את הנתונים המוכיחים זאת הם, כאמור, לא מציגים.

ולבסוף, הממונה מצטט בחקירתו כמה נתונים תמוהים. כך הוא מצטט את מחיר היבוא של צמר זכוכית לישראל. מהציטוט עולה כי המחיר של יבוא מצרפת זינק מ-25 דולר לק"ג ב-2008 ל-410 דולר ב-2009, רק כדי להתרסק ל-8 דולרים ב-2010. כל אותה עת, מחיר היבוא מטורקיה - מדינת היבוא העיקרית - נשאר יציב על 1.5-1.6 דולרים לק"ג.

היבואנים טענו כי מדובר בטעות של הממונה, שבילבל בין סוגי מוצרים שונים - דבר המסביר את פער מחירים הבלתי-סביר. אלא שהממונה סירב להתייחס גם לכך.

בתמ"ת דחו אתמול את הטענות, ואמרו כי ההחלטה להטיל היטל הגנה המגביל את היבוא בישראל נעשתה מסיבות תחרותיות. לדבריהם, מפעל ש.כהן הוא הגורם התחרותי ביותר בענף, וכניסתו לפעילות ב-2008 הביאה לירידה של 50% במחירים. אי לכך, זהו אינטרס תחרותי לוודא כי ש.כהן ישרוד, ועל כן יש להגן עליו באמצעות חסימת היבוא במשך שנה.

לדברי התמ"ת, קיימים אמנם 10 יבואנים של צמר סלעים וצמר זכוכית הפועלים בישראל, אבל 90% מהיבוא מתבצע בידי יבואן יחיד, שצפוי לנצל את קריסתו הצפויה של מפעל ש.כהן (אם לא תינתן למפעל הגנה) כדי להעלות מחירים בשיעור חד.

הראיה לכך, לדברי התמ"ת - לפני כניסתו של ש.כהן לפעילות ב-2008 היו מחירי צמר הסלעים והזכוכית בישראל כפולים. לדברי התמ"ת, ליבואנים אחרים יקח כשנתיים להיערך להגדלת היבוא, אם ש.כהן ייצא מהענף, ולכן קריסתו של ש.כהן תביא לפגיעה תחרותית חמורה במחירי צמר הסלעים וצמר הזכוכית בישראל למשך שנתיים - פגיעה קשה יותר מהפגיעה הנובעת מההיטל - שהיא לשנה בלבד.

ממשרד התמ"ת נמסר עוד: "הממונה על ההיטלים בדק ומצא כי היבוא של ש.כהן ב-2010 לא היה גורם משמעותי. בנוגע למחירים המצוטטים התבסס הממונה בהחלטתו על נתונים ממקורות שונים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#