אזהרת הרווח של סלקום בעטיפת צלופן

"מה הם חשבו לעצמם - שהאנליסטים לא ישימו לב?"

אמיר טייג
אמיר טייג

מדוע בחרה סלקום לדווח על אזהרת מדוע בחרה סלקום לדווח על אזהרת הרווח הראשונה בתולדותיה רק בעמוד שני של הודעה בנושא שונה לחלוטין? מדוע הקריסה ברווח הצפוי של הרבעון הרביעי של 2011 מופיעה בצורה ‘אגבית' בהודעה שנוסחה בשפה משפטית (באנגלית) שכותרתה היא בכלל בנושא אחר לחלוטין? כדי לא להשתמש במלים קשות, עדיף לתאר החלטה זו כ"הצנעה בלתי סבירה".

בסלקום בכלל טענו כי לא מדובר באזהרת רווח, משום שהם מעולם לא סיפקו תחזיות לרווח. הם טענו כי הדיווח נעשה בגלל "פער מידע" בין מה שהם יודעים בחברה לבין מה שהמשקיעים יודעים, וזאת לקראת גיוס האג"ח המתוכנן. אך מה שהולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז, ונראה כמו ברווז, הוא כנראה ברווז.

ההודעה של סלקום, והדרך בה נמסרה, הפתיעה רבים מהאנליסטים בשוק. "מה הם חשבו לעצמם - שהאנליסטים לא ישימו לב?", אמר אמיר אדר, ראש מחלקת מחקר Sell Side במגדל שוקי הון. "אני מתקשה להבין את ההתנהלות של סלקום. זו לא הודעה שמדווחים עליה ‘על הדרך'", הוסיף.

האם מדובר בשכנוע עצמי עמוק של אנשי החברה ובעלי השליטה בה, או בניסיון הצנעה חריג? זה כבר נתון להחלטתם של אנשי רשות ניירות ערך. מה שניתן להגיד בביטחון הוא כי ההתנהלות הבעייתית של סלקום אתמול תואמת היטב את רמת הלחץ שקיימת בקבוצת אי.די.בי - חרדה שמובילה את ראשיה לעשות טעויות. מהנהלת החברה, שמאוד נזהרה עד כה בדיווחיה, והעדיפה תמיד ללכת על הצד הבטוח ולחלוק מידע רב עם משקיעיה, ניתן היה לצפות כי תפרסם דיווח בולט שהולם את הנסיבות.

מנהלי ההשקעות והאנליסטים, שקושרים את עתידם הכלכלי של פנסיונרים רבים כל כך בעתידה של סלקום, חייבים להתקומם נגד הקשר החזק מדי שקיים בין בעלי השליטה בסלקום לחברה עצמה. מנכ"ל סלקום ניר שטרן והיועצת המשפטית של החברה ליאת מנחמי-שטדלר, הם האנשים שהיו חייבים לדווח על המציאות ללא כחל וסרק כשמול עיניהם נמצאים בעיקר בעלי המניות מקרב הציבור ולא רק אלו שמחזיקים את השליטה באמצעות פירמידה ממונפת.

אך מי שמכיר את החברה, יוכל להגיד לכם כי דרישה שכזו היא על גבול ההזיה. סלקום היא אי.די.בי ואי.די.בי היא סלקום. שטרן, מנחמי-שטדלר, סמנכ"ל כספים יעקב חן וכל צמרת ההנהלה של החברה הם אנשים שדואגים קודם כל לבעל השליטה. ערכי השקיפות וההוגנות שהובילו את הנהלת החברה עד כה קיבלו פרשנות מחודשת כאשר בעל השליטה, איך לומר זאת באנדר-סטייטמנט משפטי, חנוק זמנית במזומנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker