התנועה לאיכות השלטון: דירקטורים צריכים לעבוד במשרה מלאה

התנועה קוראת לחברי ועדת הריכוזיות לאמץ מודל פיקוח ניהולי חדש

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

התנועה לאיכות השלטון מבקשת מחברי ועדת הריכוזיות כי המסקנות שיפורסמו בקרוב יכללו רפורמה מקיפה במינוי וכהונת דירקטורים.

אליעד שרגא, התנועה לאיכות השלטון

הוועדה להגברת התחרותיות במשק, בראשות חיים שני, מנסחת בימים אלה את מסקנותיה הסופיות. במכתבים ששלחה התנועה לאיכות השלטון לחברי הוועדה, וכן לשר האוצר, יובל שטייניץ, מפנה התנועה את תשומת ליבם לכשלים הקיימים היום ביחס לכהונת דירקטורים, תוך מתן דוגמה אקטואלית בולטת לבעיה שבעירוב פעילויות פיננסיות בריאליות.

התנועה מציינת כי בימים האחרונים התפרסמו ידיעות בעניין מינויו האפשרי של יו"ר חברת הביטוח מגדל, אהרון פוגל, ליו"ר חברת פרטנר, בו זמנית. התנועה מציינת כי "מינוי זה מדגיש את הבעייתיות שבהמלצת הוועדה להפריד פעילויות פיננסיות מריאליות מסף מסוים בלבד, שכן על אף שחברות מגדל ופרטנר הן שחקניות משמעותיות ומרכזיות במשק, לא נדרשת מהן הפרדת דירקטורים בהתאם להמלצות הביניים של הוועדה. בעיה זו מחזקת את עמדת התנועה כי יש לבצע רפורמה מקיפה בנושאי כהונת דירקטורים, הכוללת הכשרה ורישוי והכוללת מינוי דירקטורים במשרה מלאה ובשכר תחרותי, על מנת לייצר הליכי קבלת החלטות שישפרו את ניהול הסיכון-סיכוי של טריליוני שקלים, נכסים פיננסיים של הציבור".

התנועה מדגישה במכתבים כי "אין צורך להכביר מילים על הבעייתיות הרבה בכהונה צולבת של דירקטורים. הוועדה להגברת התחרותיות במשק אף קבעה בהמלצות הביניים שהגישה, כי 'כאשר הדירקטור המכהן בגוף פיננסי משמעותי הוא בעל זיקה לגוף ריאלי משמעותי, פוטנציאל להיווצרות ניגודי עניינים הוא גדול, גם בהינתן ההגנה הנגזרת מהרגולציה הקיימת'. במצב הדברים כיום, 150-200 הדירקטורים מנהלים את כלל חסכונות הציבור הרחב, כ-2.5 טריליון שקל, ממונים ללא הכשרה מקצועית נאותה, המותאמת לדרישות התפקיד. הדירקטורים אינם מחויבים בבחינות או ברישוי, כפי שניתן היה לצפות משומרי הסף של כספי הציבור, ומרביתם ממונים בצורה ישירה או עקיפה על ידי בעלי השליטה".

התנועה לאיכות השלטון קוראת לחברי ועדת הריכוזיות לאמץ מודל פיקוח ניהולי חדש, לפיו ייכתבו נהלים מסודרים להכשרת הדירקטורים, לביצוע הליכי בחינה ורישוי מוסדרים על ידי גופים רגולטורים, ולהפוך את תפקיד הדירקטור למקצוע במשרה מלאה, בשכר תחרותי, כדי שהדירקטורים יוכלו לשמש כשומרי סף אפקטיביים לשמירה על כספו של הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker