תרומות של 140 מיליון דולר על המדף - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תרומות של 140 מיליון דולר על המדף

ארגון הפדרציות היהודיות, שמעביר מדי שנה מאות מיליוני שקלים לסוכנות היהודית ולג'וינט באופן בלעדי, שוקל לאפשר לעמותות נוספות להתחרות על כספי התרומות  אם ההצעה תתקבל, היא עשויה לשנות את מפת הפילנתרופיה בישראל

>> הצעת החלטה שהתקבלה באחרונה בדנוור שבארה"ב צפויה לשנות את מפת הפילנתרופיה בישראל. באסיפה הכללית השנתית של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה - 157 גופים האחראים לגיוס תרומות של מאות מיליוני דולרים מאזרחי ארה"ב וקנדה מדי שנה - הוחלט כי לאחר 60 שנה הפדרציות יפסיקו לתמוך באופן בלעדי בסוכנות היהודית ובארגון הג'וינט העולמי. המשמעות: ארגונים נוספים יתחרו על כספי התרומות של הפדרציה.

ההצעה משמעותית במיוחד עבור הסוכנות היהודית - הגוף היהודי הגדול ביותר הפועל בישראל - שמקבל מדי שנה 75% מכספי התרומות של הפדרציות - יותר משליש מתקציב הסוכנות, המוערך ב-2011 ב-1.2 מיליארד שקל. ארגון הג'וינט העולמי, הפועל כמו הסוכנות בישראל ובחו"ל, מקבל מדי שנה 25% מתקציבי הפדרציות. ב-2010 קיבל מהן הארגון 35 מיליון דולר. אם תתקבל ההחלטה ייאלצו שני גופי הענק להתחרות על כספי תרומות היהודים ברחבי העולם עם עמותות וארגוני פילנתרופיה נוספים.

המשבר ופרשת מיידוף פגעו בתרומות

הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה הן ארגון יהודי ציוני המאגד בנוסף, ל-157 פדרציות, כ-400 קהילות יהודיות עצמאיות בארה"ב ובקנדה. חלק ניכר מפעילות הפדרציה נוגע בהקמה ובפיתוח תשתית לחיים יהודיים במסגרת הקהילה שבה הפדרציה פועלת. הפדרציה מרכזת את פעולות המוסדות היהודיים השונים, בעיקר את נושא גיוס הכספים מבני הקהילה והקצאתם למטרות ציוניות וישראליות.

אחת לשנה, בנובמבר, מכנס הארגון אסיפה כללית של הקהילות היהודיות. ההצעה התקבלה כחלק משינוי אסטרטגי שמוביל הארגון בשנים האחרונות במטרה לייעל את הליך איסוף וחלוקת התרומות.

ברקע להצעה ניצב מאבק ארוך שנים על כספי התרומות בין שני הארגונים הגדולים, שהתחזק על רקע המשבר הכלכלי העולמי שהחל ב-2008. המשבר הביא לירידה משמעותית בתרומות של יהודי צפון אמריקה. המצב החריף עם חשיפת הונאת מיידוף באותה שנה, כשהתברר שחלק מהתורמים היהודים, ואף חלק מהפדרציות עצמן, איבדו כספים רבים בהונאת הפונזי שניהל.

מאז 1999 מנהלים הג'וינט והסוכנות היהודית משא ומתן מול הפדרציות על אופי חלוקת הכספים ביניהם - הג'וינט ביקש להפנות אליו כספים על חשבון הכספים שמועברים לסוכנות. מדי כמה שנים מחדשים הפדרציות ושני הגופים היהודיים את הסכם חלוקת הכספים ביניהם. ההסכם האחרון שנחתם בין הצדדים ב-2007 לא היה מקובל על הג'וינט, וב-2009 פנה הארגון לפדרציות היהודיות בדרישה לדון מחדש בחלוקת התרומות בינו לבין הסוכנות.

כעת שוקלות הפדרציות לשנות לחלוטין את אופי חלוקת התרומות, ולאפשר לארגונים נוספים להתחרות עליהם. גורמים בפדרציה מסבירים כי ההצעה שהועלתה נבחנת בשיתוף הסוכנות והג'וינט והיא תיכנס לתוקפה בתוך כשנה.

הערכות הן כי הארגונים, שהם שותפים היסטוריים לפדרציה, עדיין ימשיכו ליהנות מכספים שיועברו מהפדרציות. "ב-20 השנים האחרונות אנו מבחינים בשינויים חברתיים שונים", מסבירה רבקה כספי, סגנית נשיא בכירה לפעילות גלובלית ומנכ"ל הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה. "עיקרם החלו בשנים האחרונות, מאז הניידות והגישה לאמצעי תקשורת ומידע. רבים מבני הקהילה היהודית ברחבי העולם מבקשים להיות מעורבים יותר בהשקעה הפילנתרופית, לדעת לאן הכספים הולכים ולקבל דיווח. התפישה הזו היא שהניעה את הפדרציות לשנות את צורת החשיבה".

היקף התרומות ירד ב-25% מ-2008

סך גיוס הכספים לפדרציות הגיע ב-2010 ל-921 מיליון דולר, מהם 275 מיליון דולר הועברו כתרומות בישראל ובעולם. ב-2009 הסתכם היקף התרומות בכ-945 מיליון דולר. ב-2008 גייסן הפדרציות 1.05 מיליארד דולר. ב-2007 סך גיוס הכספים לפדרציות היה כ-1.08 מיליארד דולר.

הכספים לג'וינט ולסוכנות היהודית מועברים על פי הנוסחה הבאה: 75% מהכסף הפנוי (שנותר לאחר העברתו לצורכי הקהילות היהודיות השונות) מועבר לסוכנות היהודית ו-25% מועבר לג'וינט. ב-2010 כ-105 מיליון דולר הועברו לסוכנות היהודית ו-35 מיליון דולר הועבר לג'וינט.

"ההערכות הן כי היקף התרומות לעמותות ולארגונים השונים ירד בכ-25% מאז 2008", מסביר ראש המרכז לחקר הפילנתרופיה באוניברסיטה העברית, פרופ' אליעזר יפה. "גם התרומות לפרדציות ירדו משמעותית, וכפועל יוצא מזה הצטמצמו הכספים שהם יכולים לשלוח לישראל. יש הרבה יהודים עשירים שמעדיפים לא להעביר כספים לפדרציות. הם רוצים להיות מעורבים יותר ולהעביר את הכסף ישירות לארגונים הוולונטריים שפועלים למען הקהילות. זה שינוי משמעותי בדעת הקהל בהתייחס לפדרציות".

לדברי יפה, "ההצעה שהועלתה בחבר הנאמנים של הפדרציות היא גורלית-היסטורית. עם צמצום התקציבים בג'וינט ובסוכנות היהודית, יש סיכוי שהפעילות בארגונים אלה תצטמצם ופרויקטים של ארגונים אחרים יקבלו מימון. תהיה יותר תחרות על הכסף שיתפנה".

השולחנות העגולים של הפדרציות

ההצעה שעלתה בחבר הנאמנים של הפדרציות היא להחיל תהליך חשיבה משותף שנקרא Global Planning Table במטרה לערב יותר ארגונים ויותר קהילות ולשמוע היכן כדאי להשקיע. "עד היום לא התקיימו כלל דיונים בנושא התוכן", מסבירה כספי, "לכן המטרה היא לעודד יותר אנשים וארגונים בתהליך. שנדע שהכספים הולכים למטרות חברתיות שעל סדר היום, שאנו משקפים את הדעות של כלל הקהילות".

ומה אומרים בסוכנות היהודית ובארגון הג'וינט על ההצעה? מנכ"ל הסוכנות היהודית, אלן הופמן, אומר כי "ההצעה של הפדרציות היא להקים שולחן תכנוני גלובלי במטרה למנוע את הירידה שמתרחשת בעולם הפילנתרופי. בשנים האחרונות התורמים מעדיפים לייעד את כספם למטרות ספציפיות ולהוציא את הקהילות החזקות בארה"ב מהפדרציה. יכול להיות שהחלוקה ההיסטורית בין שני הארגונים היתה שייכת לעידן אחר והנוסחה הזו צריכה להשתנות. הסוכנות נמצאת בתקופה מצוינת, היות שבשנתיים האחרונות אנו נמצאים בסיום הליך אסטרטגי וחשיבה מחדש שנועדה לעמוד על צורכי הקולקטיב של העם היהודי".

מנכ"ל ארגון הג'וינט העולמי, סטיב שווייגר, אומר: "אנחנו מברכים על הבחינה מחדש של תנאי העברת התרומות על ידי פדרציות צפון אמריקה. זה שנים רבות אנחנו טוענים שיש צורך בשינוי השיטה, כך שהחלוקה תתבסס על עיקרון של התאמה בין הצרכים המשתנים בשטח למשאבים שהפדרציות מעבירות. השטח משתנה ועל העולם היהודי להיות ער לשינויים ולתת להם מענה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#