שטייניץ: מערכת הביטחון דרשה 2.8 מיליארד שקל לבניית הגדר בגבול מצרים - מע"צ ביקשה רק מיליארד שקל

שר האוצר סיפר אתמול כי בדיון שנערך לפני תחילת העבודות על הגדר ביקשו נציגי הצבא ומערכת הביטחון כי תינתן להם אפשרות לבחון את הצעתם הראשונית מחדש - ובישיבה הבאה הונמך הסכום המבוקש ל-1.4 מיליארד שקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> משרד הביטחון דרש לפני כשנתיים כ-2.8 מיליארד שקל לבניית 200 ק"מ גדר בגבול ישראל-מצרים, לא כולל עוטף עזה, בעוד מע"צ דרשה עבור אותו פרויקט מיליארד שקל בלבד - כך אמר אתמול שר האוצר, יובל שטייניץ.

בדיון שהתקיים במכון הישראלי לדמוקרטיה בנוגע לתקציב הביטחון אמר שטייניץ כי הנושא עלה לדיון רב משתתפים בלשכת ראש הממשלה. לאחר שצה"ל ומשרד הביטחון הגישו את הצעתם, ומכיוון שנקבע מראש כי מחצית מעלות הגדר תושת על מערכת הביטחון והמחצית השנייה על האוצר, ביקש שטייניץ כי תוגש הצעת מחיר נוספת לבניית הגדר. לדבריו, בישיבה הבאה הגישה מע"צ הצעה לבניית הגדר במיליארד שקל בלבד.

נציגי הצבא ומערכת הביטחון ביקשו בישיבה שתינתן להם אפשרות לבחון את הצעתם הראשונית מחדש. לישיבה הבאה הם כבר באו עם הצעת מחיר חדשה - 1.4 מיליארד שקל בלבד. מכיוון שנקבע כי מערכת הביטחון היא שתקים את הגדר, סוכם לקבל את הצעתה החדשה.

לדברי שר האוצר, החלטת הממשלה ביום ראשון השבוע לפתוח מסופים של מערכת הכספים בצה"ל בפני האוצר תחסוך לממשלה ולמערכת הביטחון מיליארדי שקלים רבים - כפי שנחסכו במקרה של הגדר עם מצרים.

עמוס ירון, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון, ואלוף (מיל') בצה"ל, אמר: "אתה לא יכול לתת למישהו מחוץ למערכת הביטחון לשלוט בתקציב הביטחון. האוצר מבין בכסף, לא בביטחון. רוצים שקיפות ובקרה? תנו אותם לכלכלנים במועצה הלאומית לביטחון (מלל)".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, איל גבאי, שחיבר את מסמך השקיפות והבקרה שהממשלה קיבלה ביום ראשון, טען כי אין להפקיד את השקיפות והבקרה בידי המל"ל, כי המל"ל לא הצליחה עד היום לעמוד בציפיות ממנה. לדבריו, תקציב ההתקשרויות של מערכת הביטחון וכן תקציב השכר, גמלאות ונכות, חייבים להיות חשופים לדרג אזרחי מבקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker