הממונה על ההגבלים מנסה לבלום את הריכוזיות בענף הקניונים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממונה על ההגבלים מנסה לבלום את הריכוזיות בענף הקניונים

דיוויד גילה הערים קשיים על רכישת קניון עיר ימים בנתניה על ידי קבוצת עזריאלי, שביטלה את העסקה ■ המהלך מעיד כי הרגולטור מודאג מריכוזיות היתר בענף ■ עם זאת, שוכרים סבורים כי הצעד בוצע באיחור - והענף כבר נשלט על ידי "דואופול מליסרון-בריטיש ועזריאלי"

תגובות

קבוצת עזריאלי, וכפי הנראה חברות נוספות המחזיקות בכמה קניונים, לא יורשו לרכוש עוד קניונים, אלא רק ליזום ולהקים אותם, או למכור קניונים שבבעלותם בתמורה לרכישת אחרים - כך עולה מהחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה.

דברים אלה עולים מקשיים שהערים גילה על קבוצת עזריאלי לרכוש את קניון עיר ימים בנתניה. בעקבות התנאים שהציב גילה, ביטלה עזריאלי את העסקה. לפי העסקה, עזריאלי היתה אמורה לשלם לבעלת הקניון אזורים (50%), שבשליטת הרשי פרידמן ושיכון ובינוי (50%) של שרי אריסון, סכום כולל של כ-800 מיליון שקל.

מדוע הקשה גילה על ביצוע העסקה? אף אחת משלוש החברות הציבוריות שמעורבות בעסקה לא ענתה על השאלה בדיווחים לבורסה, וגם ברשות ההגבלים סירבו לפרט בעניין. עם זאת, ברור שגילה חושש מתהליך התכנסות הבעלות על קניונים לידי מספר מצומצם של חברות.

לפי הערכות של מעורבים בהחלטה, גילה הביע חשש כי אם יאשר לקבוצה כה חזקה בתחום הקניונים לרכוש את הקניון בנתניה (עיר שבה אינה פועלת כיום), ייצבר כוח עודף לשתי קבוצות הקניונים הגדולות - עזריאלי וקבוצת מליסרון-בריטיש, המחזיקה בקניון השרון במרכז נתניה. המהלך, לפי גילה, עלול לאפשר לשתי הקבוצות להכתיב את מערכות היחסים מול השוכרים הגדולים בקניונים.

לפי הערכות של גורמים אחרים המעורבים בסוגיה, הממונה על ההגבלים התעקש בעיקר להעביר מסר כי חברות כמו עזריאלי ומליסרון-בריטיש לא יורשו לרכוש קניונים בשטח הגדול מכ-20 אלף מ"ר, וכן שלא ניתן יהיה לרכוש קניונים המייצרים הכנסות שנתיות תפעוליות נטו (NOI) מהותיות של מאות מיליוני שקלים. במהלך המגעים אף הציע גילה שעזריאלי תמכור את קניון עזריאלי בתל אביב - רעיון שנדחה על הסף.

החלטה תקדימית

מדובר בהחלטה תקדימית שעשויה לשנות את פני הענף, אם כי אין זו הפעם הראשונה שהממונה על ההגבלים מתערב ברכישות ובמיזוגים בתחום הקניונים. הפעם הראשונה היתה לפני כשנה, אז התערבה הממונה דאז, רונית קן, בעסקת המיזוג בין שתי חברות הקניונים מליסרון, שבשליטת עופר השקעות, ובריטיש ישראל.

קן החליטה לאשר אז את המיזוג תחת תנאי שהכתיב מכירה של כמה קניונים.

עזריאלי צוברת את כוחה באמצעות נכסים מהותיים, ובראשם קניון עזריאלי בתל אביב, ששטחו המסחרי הוא 32.5 אלף מ"ר ושוויו בספרים מוערך ב-1.73 מיליארד שקל. קניונים מרכזיים נוספים של הקבוצה הם קניון איילון ברמת גן, ששטחו 23 אלף מ"ר ושוויו בספרים 1.24 מיליארד שקל; עזריאלי ירושלים בשטח של 39 אלף מ"ר בשווי של 1.6 מיליארד שקל; וקניון גבעתיים בשטח של 21.7 אלף מ"ר, אותו רכשה עזריאלי ב-2009 מנכסים ובניין וכלל ביטוח, ששוויו מוערך ב-876 מיליון שקל. עוצמה זו מקרינה לכל הענף.

כוונת הממונה היא ליצור תחרות בין קניונים על ליבם וכיסם של השוכרים וקמעונאים, שיוכלו לנהל משא ומתן מעמדה חזקה יותר. ואולם שוכרים לא גילו התלהבות יתרה מהחלטת הממונה, ואמרו ל-TheMarker כי הצעד נעשה מאוחר מדי. לדבריהם, ענף הקניונים נשלט בידי "דואפול עזריאלי-מליסרון", שגובה מהם שכר דירה גבוה מדי - והם מגלגלים את העלויות על הצרכנים.

עזריאלי ידועה בענף כבעלת המדיניות הקשוחה ביותר מול שוכרים בכל הנוגע לשכר דירה ודמי ניהול. לאורך השנים הופנו נגד הקבוצה טענות שונות בעילום שם של שוכרים, שהתלוננו על התניה של פתיחת חנות בקניון מצליח בפתיחת חנות נוספת בקניון לא מצליח.

"מצד אחד זאת פצצת אטום בענף, כי ההחלטה הזאת אומרת שנגמרו המיזוגים בענף הקניונים. מצד שני, כבר אי אפשר לתקן את הנזקים שנעשו בענף. בין 2007 ל-2010 התבצע מחטף בזמן שהממונה הקודמת נרדמה בשמירה. צריך להסתכל על אישורים שניתנו - מליסרון שרכשה קניונים של אפריקה ישראל ואחרי כמה זמן רכשה את בריטיש ישראל עם כ-20 מרכזי מסחר; עזריאלי קנה את הקניונים בחיפה, בגבעתיים ובחולון", אומר בכיר ברשת אופנה.

לדבריו, "בשל היווצרות הדואפול, אין קורלציה בין שכר הדירה ודמי הניהול לפדיון למטר - שכר הדירה ודמי הניהול רק עולים בעוד שהמכירות רק יורדות. אבל כשאתה עזריאלי ויש לך חבילה של 13 קניונים, מהם שישה מבוקשים והשאר 'נפילה', אתה מצליח לגבות שכר דירה גבוה גם על הקניונים הלא מוצלחים, כי ברור שאם שוכר רוצה להיות בקניונים המוצלחים הוא צריך גם לשבת ולשלם שכר דירה מופקע בקניונים לא-טובים".

לדברי בכיר אחר מרשתות האופנה הגדולות, היה עדיף אם הממונה היה מאשר את עסקת עיר ימים. "הממונה איחר. היום כבר עדיף לשוכרים שיתנו לעזריאלי לקנות כמה שיותר קניונים לא מאוד מוצלחים כמו עיר ימים", הוא אומר, "ככה הרשתות יוכלו לנהל מולם משא ומתן, כי יהיו להם הרבה קניונים חלשים בתמהיל. כיום זה עדיין בלתי אפשרי. היו צריכים לעצור אותם לפני שלוש שנים, כיום צריך לתת להם להחליש את עצמם. בינתיים, גם אחרי מיזוג בריטיש-מליסרון, עזריאלי היא עדיין הקבוצה הכי כוחנית והכי חזקה מבחינת התמהיל".

הביטול יקשה על אזורים

כיצד ישפיע ביטול העסקה על החברות המעורבות? עיתוי הביטול יוצר את הקשיים הגדולים ביותר לאזורים, שאמורה למצוא מקורות לתשלומים של כ-160 מיליון שקל לבעלי אג"ח עד תחילת מארס.

אם העסקה היתה מושלמת, החברה הבת של אזורים, שופ, היתה נהנית מתזרים נטו של כ-240 מיליון שקל ואזורים היתה רושמת רווח נוסף (מעבר למה שנרשם בעבר) של כ-60 מיליון שקל. סכומים אלה היו אמורים לסייע לאזורים לפרוע את האג"ח בתחילת מארס. ואולם כעת תיאלץ אזורים למשוך דיווידנדים מהחברות הבנות מהסכומים שנותרו בקופתה וכן ייתכן שתצטרך להיעזר בבעל השליטה. כל זאת, עד שיימצא רוכש חלופי לחלקה בקניון עיר ימים.

מבחינת שיכון ובינוי, לביטול העסקה אין השפעה מיידית, פרט לכך שהיא כנראה כבר לא תרשום רווח הון של כ-250 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2011 בגין מכירת חלקה בקניון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#