דאגה בענף הנדל"ן: מיזוג בין אלקטרה לדלקיה יעלה מחירי דירות ומשרדים - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דאגה בענף הנדל"ן: מיזוג בין אלקטרה לדלקיה יעלה מחירי דירות ומשרדים

גורמים בענף מזהירים כי ההסכם למכירת פעילות מיזוג האוויר, החשמל והאינסטלציה של דלקיה לאלקטרה יביא ליצירת מונופול; הממונה על ההגבלים צפוי להכריע בעניין בימים הקרובים

38תגובות

>> בשבועות האחרונים עוקבים גורמים בענף הבנייה בדאגה אחר ההתפתחויות בשוק העבודות האלקטרו-מכניות בענף - הכולל עבודות מיזוג אוויר, הולכת חשמל ואינסטלציה. זאת, על רקע ההסכמות שהושגו בין חברת אלקטרה לחברת דלקיה ישראל, המשתייכת לקבוצת ואוליה ישראל, שלפיהן אלקטרה תרכוש את הפעילות האלקטרו-מכנית של דלקיה. גורמים בתחום חוששים כי מיזוג פעילותן של מי שנחשבות לשתי החברות הגדולות בתחום הבינוי האלקטרו-מכני, יביא ליצירתה של שחקנית מרכזית אחת שתהווה מונופול בתחום.

עם השגתו, הועבר ההסכם לבחינת הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה. בימים אלה נבדקים פרטי העסקה במשרדו של גילה, ועל פי ההערכות צפויה ההכרעה בנושא להתקבל בימים הקרובים.

יתרונן העיקרי של אלקטרה ודלקיה, שסייע להן להתבסס כשתי השחקניות המרכזיות בתחום, הוא יכולתן לבצע פרויקטים בכל שלושת התחומים המרכיבים את הענף - מיזוג אוויר, חשמל ואינסטלציה - כך יכול היזם לקבל מהן הצעה של "עסקת חבילה" שתכלול את כלל העבודות בתחום, שכמעט בכל המקרים תהיה משתלמת יותר מאשר אם היה מעסיק שלושה קבלנים בנפרד.

על פי נתוניה הכספיים של אלקטרה ל-2010, הכנסותיה במגזר פרויקטים למבנים ותשתיות בישראל היו 1.45 מיליארד שקל. במגזר זה מעסיקה החברה על פי הנתונים 964 עובדים, והוא כולל, בין היתר, מערכות מיזוג אוויר, חשמל וצנרת, מעליות ודרגנועים. בתחום התקנת מערכות מיזוג האוויר מחזיקה החברה בנתח שוק של 25%-30% והכנסותיה בו ב-2010 היו כ-311 מיליון שקל. בתחום מערכות חשמל וצנרת מחזיקה החברה בנתח שוק של 10%-15% ובו היו הכנסותיה ב-2010 כ-438 מיליון שקל.

על פי הסיכום עם דלקיה, חברה בת של ואוליה הצרפתית והשחקנית השנייה בגודלה בתחום, תרכוש אלקטרה את חוזי הקבלנות האלקטרו-מכנית של דלקיה לעבודות בהיקף המוערך בכ-300 מיליון שקל, בתוכם חוזה קבלנות לעבודות חשמל בפרויקט הקמת בית הספר לשוטרים בבית שמש, בעלות מוערכת של 100 מיליון שקל וכן פרויקט לבניית מתקנים סולאריים בנגב. היקף עבודות השירות הנלוות לפרויקטים אלה מוערך ב-20 מיליון שקל.

חשש לחיסול התחרות

בימים האחרונים פנו נציגים מטעמו של הממונה על ההגבלים העסקיים לכמה מיזמי הנדל"ן הגדולים כדי לקבל את חוות דעתם אודות השלכות אפשריות של העסקה על הענף.

יזמים שעמם שוחחנו, בהם מנכ"לים של חברות גדולות בתחום הבנייה שביקשו להישאר בעילום שם, הביעו דאגה מהתייקרות שעשויה להיגרם בעלויות הבנייה אם לא ימנע הממונה על ההגבלים את קיום העסקה: "יפליא אותי אם הממונה על ההגבלים יאשר כזה דבר", אמר אחד מהם, "אין לי שום דבר נגד אלקטרה או נגד דלקיה, אבל איחוד ביניהן יביא אותנו לבעיה קשה. זה יהפוך למונופול שייקר כל פרויקט".

לדברי אותם גורמים, כיום מגיעה עלות הבינוי האלקטרו-מכני לכדי 25% מסך כל עלות הבינוי בבניין משרדים או מגורים. "בסופו של דבר זה משליך על המחיר הסופי של המוצר", אמר אחד היזמים, "אם איאלץ לשלם ביוקר אצטרך גם למכור ביוקר".

לדוגמה, אם עלות הקמתן של התשתיות האלקטרו-מכניות במגדל משרדים של כ-35 קומות היא 55-60 מיליון שקל. התייקרות של כ-10%, תתבטא במקרה זה בתוספת של כ-6 מיליון שקל בעלות הבנייה ובתוספת של כ-200 שקל למ"ר בעלות המשרדים לצרכן.

"חוץ מאלקטרה ודלקיה, יש אולי עוד חברה או שתיים שמסוגלות לספק את השירותים האלה, כך שברור שהמגמה היא לכיוון של ריכוזיות", מזהיר מנכ"ל התאחדות הקבלנים מוטי כידור. "בממשלה ובמשק מדברים על פתיחת השוק, וכאן יש מגמה לסגור אותו. לכן ביקשנו מהממונה על ההגבלים לבדוק את העניין".

במכתב ששלח באחרונה כידור אל הממונה על ההגבלים העסקיים כתב כידור כי: "לאור כמה פניות שנתקבלו בהתאחדות, אני פונה אליך בבקשה לבחון את משמעות האפשרות של רכישת פעילות חברת דלקיה ישראל על ידי חברת אלקטרה, וההשפעות הנלוות לכך בהיבטי המונופולין, מיזוג החברות והשליטה בשוק העבודות האלקטרו-מכניות באתרי בנייה על כל המשתמע מכך".

עוד הוסיף כידור כי "דלקיה היא אחת מהחברות הגדולות הפעילות בתחום העבודות האלקטרו-מכניות באתרי בנייה. בהתאם למידע הנמצא בידינו, היא אחת מתוך שתי החברות הגדולות היחידות בתחום, כשהחברה הרוכשת - אלקטרה - היא החברה השנייה".

רועי קמיאל

כידור מוסיף כי "חששם העיקרי של הפועלים בשוק הרלוונטי ובענף הנדל"ן והתשתיות הוא כי עצם ביצוע הרכישה יחסל את התחרות בשוק זה וייצור מונופול בתחום שיוביל לצמצום משמעותי של התחרות, ויוסיף נטל כלכלי על החברות הפועלות ענף הנדל"ן והתשתיות".

אלקטרה: "אין כאן עסקה של רכישת מתחרה"

מאלקטרה נמסר כי "לטענות שהמיזוג יפגע בתחרות אין יסוד. דלקיה ישראל החליטה לצאת מהפעילות הקבלנית האלקטרו-מכנית בישראל, כמו במרבית המדינות שבהן היא פעילה. לשם כך דלקיה ישראל בחנה כמה חברות פוטנציאליות המסוגלות לסיים את צבר ההזמנות הקיים שלה ובמסגרת זו פנתה גם לאלקטרה. אלקטרה לא רוכשת מדלקיה את שם החברה, סיווגים או נכסים אחרים. אין כאן עסקה של רכישת מתחרה".

באלקטרה הוסיפו כי "גם אם היתה זו עסקה של רכישת מתחרה, התחרות בשוק האלקטרו-מכני רבה בכל מגזר פעילות בנפרד. מרבית המכרזים בישראל נפרדים. יש מכרזים בחשמל, מיזוג אוויר ואינסטלציה. אין יתרון למי שמסוגל לתת את שלושת השירותים. גם במקרים שבהם קבלן אחד מבצע כמה עבודות, הרי שקיימות כמה חברות הפועלות בתחום זה, בהן, למשל, אפקון, ארדן-משב, מנורה ומנוליד.

"אלקטרה ודלקיה הגישו בקשה לאישור העסקה לממונה על ההגבלים העסקיים, תוך שהן מעבירות נתונים רבים המעידים על הפיצול בין המכרזים ועל גודלם של הצדדים ואנו סבורים כי לאחר בחינת העובדות הרלוונטיות, העסקה תאושר".

מחברת דלקיה ישראל נמסר: "במסגרת תהליך ארגון מחדש, הנהלת דלקיה העולמית החליטה להתמקד בתחנות כח קטנות ובינוניות והתייעלות אנרגטית. בהתאם לקו זה, חברת דלקיה ישראל נאלצה להיפרד מהפעילות הקבלנית בלבד. מתוך דאגה לעובדים, דלקיה ישראל בחרה שלא לפרק את הפרויקטים הקבלניים אלא להעבירם לחברה הרוכשת. ההסכם הועבר לאישורו של הממונה על ההגבלים".

ברשות ההגבלים העסקיים אישרו כי העסקה נמצאת בבדיקה, אך סירבו להתייחס לנושא מעבר לכך.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#