הרשויות המקומיות: "אי אפשר לבנות 1,500 גני ילדים עד ספטמבר"

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "בניית גן לוקחת שנה וחצי עד שלוש שנים"; תוספת הגנים נדרשת בעקבות יישום חוק חינוך חינם לבני 3-4

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

>> כדי לעמוד ביישום חוק חינוך חובה לגילי 3-4 בספטמבר הקרוב, נערך משרד החינוך לבנייה מסיבית של גני ילדים. המשרד יצטרך להתמודד עם תוספת הילדים למערכת החינוך בעקבות יישום החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על יישום חוק חינוך חינם. עם זאת, ברשויות המקומיות האחראים על בניית הגנים טוענים כי לא ניתן לעמוד בלוח הזמנים ובבניית מאות, ואף אלפי גני ילדים חדשים עד ספטמבר.

צילום: ארצי דרור

"אי אפשר לבנות 1,500 גנים בתוך שמונה חודשים", אומר שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, המייצג את הרשויות המקומיות. "בניית גן ילדים בודד היא משימה שלוקחת שנה וחצי עד שלוש שנים. אין שום סיכוי שעד ספטמבר ייבנו אפילו 100 גני ילדים".

בשבוע שעבר הודיע שר החינוך, גדעון סער, כי המשרד יחל בבניית כ-1,500 גני ילדים בעלות של כ-1.3 מיליארד שקל, וכי בארבע השנים הקרובות מתכנן המשרד לבנות 1,000 גני ילדים נוספים.

הקמת הגנים תיעשה בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג, שקבעה כי יש לבנות 2,500 גני ילדים כדי לעמוד בתוספת התלמידים בגיל הרך למערכת בעקבות יישום החוק. בנוסף לעלות בינוי הגנים, על פי הערכת משרד החינוך, עלות יישום החוק במלואו תסתכם בתוספת של כ-1.8 מיליארד שקל בשנה.

עם זאת, בניית גני הילדים תהיה באחריות הרשויות המקומיות, האחראיות על הקמת המבנה ואיתור השטח לצורך הקמתו. לכן, יישום החוק תלוי במידה רבה בראשי הרשויות, היכולת התקציבית שלהן ועתודות הקרקע שבשטחן.

במידה שברשויות מקומיות לא קיים שטח להקמת גן ילדים חדש, יהיה עליהן למצוא פתרון חלופי כמו הסבת מבנים או הרחבת גני ילדים קיימים. לכן, ככל הנראה החוק יקודם בשלב הראשון בהתאם ליכולת הרשויות המקומיות ולא על פי צורכי התושבים.

לפי מרכז השלטון המקומי, לצורך בניית גן ילדים חדשים יש לאשר תוכנית מתאר על ידי ועדות תכנון ובנייה מקומיות ומחוזיות. לדברי בוחבוט, הליך קבלת אישור הבנייה נמשך כשנתיים. "אף אחד לא דיבר עם השלטון המקומי על הנושא ולא התייעץ אתנו. אנחנו לא ערוכים לבניית 2,000 גני ילדים מהיום למחר", מוסיף בוחבוט.

עם פרסום המלצות ועדת טרכטנברג, הודיע משרד החינוך על אימוץ המסקנות ומינה צוותי עבודה לבחינת יישומם. לפי המשרד, באוקטובר הודיע המשרד לרשויות המקומיות על הצורך בבניית אלפי גני ילדים נוספים והרחבת גנים נוספים, אך לפי בוחבוט לא נמסרה על כך הודעה מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום